Reklam
Güncel Hayat

Bebeklerde Damak Düşmesi

Reklam

Günümüzde özellikle yeni doğan bebeklerde damak düşmesi, uzmanlar tarafından bir hastalık olarak gözükmese de; anneleri biraz tedirgin etmektedir. Ancak yeni doğan bebeklerin %85 ila 90’ında bu durum yaşanmaktadır. Sizler için damak düşmesine dair akıllardaki soru işaretlerini giderdik. İşte bilmeniz gerekenler…

0-3 Yaş Çocuklarda Damak Düşmesi Nedir?

Damak düşmesi terimi kulağa kötü gelse de aslında korkulacak ciddi bir boyutu bulunmamaktadır.

Yeni doğan bebeklerde görülen damak düşmesi, bebeğin annesinin memesini emmeye çalıştığı esnada ağız kenarından sütün sızması anlamına gelmektedir.

Bebeklerde Damak Düşmesi Neden Olur?

Bebekler doğar doğmaz ilk olarak anne kucağıyla tanışır. Annesinin memesini emme ihtiyacı duyar. Fakat ilk etapta zorlanır. Damak yapısı hassas olduğu için damakta düşme yaşanabilir.

İkinci bir neden ise, bebekler çok aç olduklarında ısrarcı olurlar ve hemen sütü emmek isterler. Ancak sütü geç gelen annelerde bebeğin ısrarcı olmasıyla damak zorlanır ve düşebilir.

Üçüncü ve son olarak, doğduktan sonra bir süre annesinden uzak olan bebeklerde de damak düşmesi görülebilir.

bebeklerde damak düşmesi problemi
damak düşmesi problemi

Bebeklerde Damak Düşmesi Belirtileri Nelerdir?

“Bebeğimin damağı düştü mü? Nasıl anlayabilirim?“ gibi sorularınıza karşılık damak düşmesinin aşağıdaki durumlardan herhangi birisiyle karşılaşmanız takdirde gerçekleşeceğini bilmelisiniz:

  • Bebeğin memeyi ağzında tutamaması
  • Ağzının kenarından sütü akıtması
  • Bebeğin annesinin sütünü emerken çıkardığı sesler
bebeklerde damak düşmesi nasıl olur
bebeklerde damak düşmesi belirtileri

Çocuklarda Grip ve Soğuk Algınlığı İlaçları Nelerdir? adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

Bebeklerde Görülen Damak Düşmesi Tedavisi

Uzmanların da dediği gibi “damak düşmesi, bir hastalık değildir.“ Bebeklik döneminde 6-7 ay arasında görülebilen bir durumdur. Annelerin özellikle de ilk 6-7 ay içerisinde bebeklerini emzirirken dikkatli olmaları gerekmektedir.

Eğer damak düşmesi vakasıyla karşılaşırsanız, çok basit bir hareketle damak düşmesi sorununu tedavi edilebilirsiniz. Annenin baş parmağıyla bebeğin damağına yukarı doğru basınç uygulamasıyla sorun çözülebilir.

Doktorlar bu konuda herhangi bir ilaç ya da operasyon işlemlerinin işe yaramayacağını söylerler. Çünkü bu işlem, tıbbi bir işlem değildir. Ancak yine de bu işlemi yapmadan önce doktorunuza danışmayı veya emzirme danışmanınıza gitmenizi öneririz.

Bebeklerde görülen damak düşmesi zorlayıcı bir problem gibi gözükse de aslında hiç de büyük bir problem değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu