Reklam
Güncel Hayat

Çocuklarda Görülen Karanlık Korkusu Nasıl Aşılır?

Reklam

Çocuklar, yaratıcı fikirlere ve sonsuz hayal gücüne sahiptir. Bu hayal gücü iyi yönlendirildiği takdirde çok yarar sağlayacağı gibi bazen olumsuz sonuçlar da doğurabiliyor. Mesela karanlıkta kaldıklarında karanlığın içinde ne olduğunu düşünen bir çocuk, sıradan bir yetişkine göre daha yaratıcı sonuçlar verecektir. Bu tip durumlarda çocuklarda görülen karanlık korkusu aşılabilmek için bakım veren olarak yapabilecek şeyler var.

Korkutucu Film ve Çizgi Filmler Yerine Yaşına Uygun Eğitici İçerikler İzletin

Her çocuğun birbirinden farklı korkuları olabilir. Bunlardan biri de karanlık korkusudur. Bu korku sıradan görünse de gelecek hayatı için etkileyici bir faktör olabilir ve hayatını etkileyebilir. Ruh sağlığı açısından da son derece önemli olan bu korkular ebeveynler tarafından dikkatle incelenmeli ve sorunun üzerine gidilmelidir.

Çocukların korkularını ve bilinçaltını günlük hayatında yaşadığı olaylar belirler. Canavarlar, cadılar gibi figürlerin yer aldığı çizgi filmler ya da filmler izliyorsa karanlığın içine o kişileri sokacaktır.

Bu korku dolu sahneler çizgi filmler de dahi yer alabiliyor. Bunların yerine çocukların izlerken keyif alacağı ve yeni bilgiler öğreneceği içerikleri birlikte izleyebilirsiniz.

çocukların korkuları için ne yapılmalı
çocukların korkuları için ne yapılmalı

Bakım Verenler Olarak Davranışlarınızı Gözden Geçirebilirsiniz

Çocukluk döneminde başlayan korkular, ebeveynlerin doğru yönetimi sayesinde yok edilebiliyor ya da etkisi azaltılabiliyor. Bazı durumlarda ise çocuk korkmadığı halde anne ve babasının korkulacak bir şey gibi göstermesi sonucu başlayabiliyor.

Mesela geceleri çocuğun odasında ışık olmasını sağlamak, kapıyı açık bırakmak gibi hareketler çocukta karanlığın korkunç bir şey olduğu olgusunu yaratıyor.

Eğer çocuğunuzun böyle bir korkusu olduğundan şüpheleniyorsanız ertelemeyin ve kontrol altına almaya çalışın. “korkulacak bir şey” yok gibi geçiştirme cümleleri yararlı değildir.

Çocuğunuzun her zaman yanında olduğunuz güvenini ona mutlaka vermelisiniz. Bu ona korkularıyla yüzleşmek için cesaret verecektir. Ayrıca çabuk sonuç bekleyip çocuğu sıkmamalısınız, sabırla yaklaşın.

Gece Lambası Seviyesini Ayarlayın

Uyumak için ışık ayarını da kararında tutturmak gerekiyor. Mesela ışığı loş seviyede tutun. Çocuğunuz ışık azaldıkça korkuyorsa ona telkinler verin ve yanında olun. Sakın ışık seviyesini artırıp korkuyu en başa almayın. Unutmayın bu geçici bir durum ve sabırlı davrandığınız takdirde son bulacaktır.

çocuklarda karanlık korkusu nasıl aşılır
çocuklarda karanlık korkusu nasıl aşılır

Çocuğun Korkularını Küçümsemeyin

Onu anladığınızı belli edin, korkusunu küçümsemeyin, korkunun kaynağını araştırıp temeline inmeye çalışın, sakın korkusunu kullanıp cezalandırmayın ( yaramazlık yaparsan karanlıkta kalırsın gibi), korkuyu yenmesi için karanlıkta uyumaya zorlamayın.

Çabuk sonuç vermesini beklemek biraz ütopik bir durum diyebiliriz. Zaman içinde çocuğunuza destek olarak sabır göstermeniz bu noktada oldukça önemli.

Her korktuğunda güven verin ve onu tek bırakmayın, korktuğu takdirde sizinle uyumasına izin vermek yerine onun yatağında sakinleştirmeye ve uyutmaya çalışın, alışması için karanlık ortamlarda bırakmayın bu onda travmatik etki yaratabilir.

Uzman Psikoloğa Danışın

Uzun süreli geçmeyen korkularda ise ne yapacağınızı bilmiyor olmanız oldukça normal. Bu tip durumlarda uzman psikologdan destek almak da önemli. Bir çok nokta doğru bilinen yanlış olabiliyor. Çocuğumuz için faydalı olarak gördüğümüz bir çok noktada yanlışlar yapabiliyoruz. Geri dönüşü oldukça zor olan hatalar dahi olabiliyor.

Sizlere neleri yapıp nelerden kaçınmanız gerektiği, çocuğunuzun bu korkularını yenebilmesi yönünde teşvik etmeyi uzman donanımıyla sizlere destek olacaktır. Gittiğiniz psikoloğun daha önce çocuklarla çalıştığı ve bu alanda yetkin olduğundan da emin olmanızı öneririz.

Çocuklarda karanlık korkusu uzun dönemler de sürebiliyor. Bakım veren olarak kendinizin halledemeyeceğini düşünüyorsanız az önce de belirtmiş olduğumuz gibi uzman görüşü almak da fayda vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu