Reklam
Sağlık

Diş Taşı Temizliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Reklam

Kötü diş hijyeni ve diş taşı temizliği olmaması, sadece diş etleriniz ve dişlerinizden daha fazlasını etkiler. Bu nedenle ağız sağlığınızı düzenli olarak kontrol etmek için yılda iki kez diş hekiminizi ziyaret etmeniz önemlidir. Bu, diş hekiminizin de oral profilaksi yapmasını sağlar. Tersine, ağız sağlığınızı tamamen ihmal ederseniz ne olacağını hiç merak ettiniz mi?

Uygun diş hijyenini atlamanın yanı sıra diş hekiminize düzenli ziyaretleriniz sadece çürük oluşumundan çok daha pahalıya mal olabilir. Bu yola devam ederseniz daha da vahim sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, ağız bakımının önemini anlamanıza yardımcı olmak için burada kötü ağız hijyeninin birkaç sonucu ve vücudumuz üzerindeki etkileri verilmiştir.

İçindekiler

Diş Taşı Temizliği Yapılmazsa Ne Olur?

Diş taşı temizliği şart mı diye soranlara cevabımız, düzenli olarak 6 ayda bir diş taşı temizliği yapılması gerektiği şeklindedir. Diş taşı, tükürükle sertleşen bakteri yüklü plakların birikmesi ile ortaya çıkar. Diş taşları temizlenmediğinde, diş çürüğü, diş kaybı, diş eti iltihaplanması ve ağız kokusu gibi problemlere yol açabilir.

Diş Taşı Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Diş taşları, diş eti iltihabı ve diş etinde oluşabilecek problemlere yol açabilir. Bu yüzden, kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Düzenli olarak altı ayda bir kere diş taşı temizliği yaptırılması tavsiye edilir.

Diş Taşı Temizliği Sonrası Ne Yapılır?

  • İşlem sonrasında yaklaşık 2 saat boyunca hiçbir şey yenmemeli ve içmemeli.
  • Sıcak ve soğuk şeylerden özellikle ilk 24 saat içinde uzak durmak gerekir.
  • Diş taşı temizleme işleminden sonra diş etlerinde sızıntı olabilir ve birkaç gün soğuk-sıcak hassasiyeti yaşanabilir.
  • İşlem sonrasında oluşan şişlikleri gidermek için dışardan diş etlerine buz torbası uygulanabilir.
  • İlk günlerde ortaya çıkan ağrı için ağrı kesici ilaç alınabilir.
Diş taşı temizliği
diş taşı temizliği sonrası dikkat edilmesi gerekenler
  • Daha hızlı iyileşmek için bir bardak ılık suya tuz ekleyip gargara yapılabilir.
  • Temizlik sonrasında diş temizliğine önem vermek gereklidir. Dişleri fırçalama ve diş ipi kullanmaya alışkanlığı edinilmeli. Gerekirse antiseptik ağız gargaraları da kullanılabilir.
  • 6 ayda bir kere diş hekimine kontrole gidilmeli. Doktorlar, kontrol sırasında dişlere bakınca, iltihap ile karşılaştıysa temizlik işlemi tekrar edilebilir.
  • Diş taşı temizliğinin ardından, diş aralarında boşluklar görülebilir.
  • Temizlik sonrasında, dişler sallanmaya başlayabilir.

Diş Taşı Temizlendikten Sonra Tekrar Oluşur Mu?

Diş taşları temizlendikten sonra daha fazla diş taşı oluşmaz. Özellikle temizlik sonrası düzenli ve doğru fırçalama diş taşı oluşumunu önler. Her yemekten sonra diş temizleme malzemelerinizden birini kullanarak dişlerinizi fırçalamak, inci gibi beyaz dişlerinizi korumanıza yardımcı olur. Fakat oluşan taşların temizlenmesi için mutlaka uzmanına gidilmesi gerekir.

Devlet Hastanelerinde Diş Taşı Temizliği Yapılıyor Mu?

Diş taşı temizliği devlet hastanelerinde sosyal güvencesi olan herkese ücretsiz olarak yapılır. Ancak özel bir diş kliniğine gitmek istiyorsanız, fiyatların 50-125 TL arasında değiştiğini bilmelisiniz.

Diş Taşı Temizliği Diş Aralarını Açar Mı?

Diş taşları temizlenmezse, zamanla diş etinde çekilmelere neden oluyor. Haliyle diş taşı temizliği sonrasında diş aralarında açıklıklar ortaya çıkıyor.

Diş Taşı Temizliği Sonrası Diş Beyazlar Mı?

Diş taşı temizliği sonrasında dişlerde beyazlama olmaz. Sadece diş taşları leke ve kirler temizlenir. Diş beyazlaması için beyazlatma işlemi uygulanması gerekir. Sararan dişleri bembeyaz bir görüntüye kavuşturmaya yardımcı olur.

Dişteki Sarı Lekeler Nasıl Geçer?

Diş Fırçası Nasıl Temizlenir?

Diş Beyazlatma Bandı İşe Yarıyor Mu?

Bebeklerde Diş Çıkarma Huzursuzluğuna Ne İyi Gelir?

20’lik Diş Ağrısı Nasıl Olur? Neler İyi Gelir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu