Reklam
Gebelik

Gebelikte Kivi Yemek Faydalı Mı, Zararlı Mı?

Reklam

Hamilelik, bir kadının hayatında çok önemli bir dönemdir ve hem annenin hem de bebeğin esenliğini sağlamak için sağlıklı beslenme şarttır. Hamileler için önerilen birkaç meyve olsa da, özellikle kivi sayısız fayda sağlayan besinlerle doludur. Sindirime yardımcı olmaktan bağışıklığı güçlendirmeye, cenin gelişimini teşvik etmeye ve komplikasyon riskini azaltmaya kadar, kivi meyvesinin hamilelikteki faydaları saymakla bitmez. Bu yazımızda gebelikte kivi yemek üzerine konuşacağız.

İçindekiler

Hamilelikte Kivi Yenir Mi?

Evet, hamilelikte kivi tüketmek güvenlidir. Aslında, fetüsün sağlıklı büyümesini ve gelişmesini sağlamak için hamile bir kadının diyetine çeşitli meyvelerin dahil edilmesi beslenme uzmanları ve doktorlar tarafından şiddetle tavsiye edilir.

gebelikte kivi yemek
Hamilelikte kivi faydalı mı

Kivi C vitamini, E vitamini, K vitamini, folat, potasyum ve diyet lifi gibi temel besin maddeleri ve vitaminlerle doludur, bu da onu anne adayları için mükemmel bir seçim haline getirir. Ek olarak, kivinin şekeri düşüktür ve hamile kadınlar için harika bir atıştırmalık olabilir. Hamilelik sırasında 2-3 kivi yemek tamamen güvenlidir.

Birinci, İkinci ve Üçüncü Trimesterlerde Kivinin Faydaları

Bildiğiniz gibi, hamileliğin üç aşaması vardır, yani birinci, ikinci ve üçüncü trimester. Bu üç aylık dönemlerin her birinde kivi yemenin size ve bebeğinize büyük faydaları olabilir. Bu faydaların neler olduğunu ayrıntılı olarak anlayalım:

İlk Üç Aylık Dönemde

Hamileliğin ilk üç ayında kivi meyvesi yemek, içinde folat bulunması nedeniyle bebeklerde nöral tüp defektlerini önlemeye yardımcı olabilir. Folat, takviyesi folik asit olan bir B vitaminidir. Her gün birkaç kivi yemek faydalı olabilir.

C vitamini de demirin emilmesi için gereklidir. Kivi yaklaşık 70 mcg C vitamini içerir. Demir anne ve bebek için gerekli olduğundan hamile kadınların demiri emebilmesi gerekir. Demir, vücudun onsuz çalışamayacağı kimyasal haberciler olan nörotransmitterlerin oluşmasına yardımcı olur.

Kalsiyum da kivide az miktarda bulunur. Kemik gücünün korunması hem anne hem de bebek için önemlidir. Kivi yaklaşık 20-25 mcg kalsiyum içerir. Özellikle laktoz intoleransı olan kişiler için mükemmeldir.

İkinci Üç Aylık Dönemde

Gebelik ikinci trimestere doğru ilerlerken A vitamini, çinko, kalsiyum, demir, iyot ve omega-3 yağ asitlerine olan ihtiyaç artar. Kivi yaklaşık iki mcg A vitamini ve eser miktarda başka besin içerir. Aynı zamanda anne ve bebeği hücre hasarından koruyan ve sağlıklı bir cildi destekleyen önemli bir E vitamini kaynağıdır.

Hamilelik, hormonal seviyelerdeki sürekli dalgalanma nedeniyle ishalden kabızlığa kadar çeşitli bağırsak hareketlerine neden olur . Kivi, bağırsak hareketlerine yardımcı olabilecek önemli miktarda diyet lifi içerir.

Üçüncü Üç Aylık Dönemde

Üçüncü üç aylık dönem, çoğu kadının hamilelik nedeniyle ikincil sağlık sorunları geliştirmeye başladığı bir dönemdir ve gebelik diyabeti de bunlardan biridir. Kivi, yaklaşık 1 yemek kaşığı gibi düşük bir glikoz seviyesine sahiptir, bu da onu şeker isteklerini yönetmek için etkili bir ikame haline getirir. Kivi ayrıca iyileşmeyi desteklemek ve kan pıhtıları oluşturmak için gerekli olan K vitamini içerir.

Gestasyonel diyabetli hamile kadınlar da hamilelik sırasında kivi tüketebilir. Ancak tüketebileceğiniz meyvenin miktarı ve porsiyon büyüklüğü konusunda doğru bilgiye sahip olduğunuzdan emin olmak için diyetisyeninizin tavsiyesini almak her zaman iyidir.

Gebelikte Kivi Yemenin Zararları

Hamilelikte kivi meyvesinin faydalarının çeşitliliğini keşfettikten sonra, potansiyel yan etkilerini anlamanın zamanı geldi.

1. Alerjik Reaksiyon

Bazı kadınlar, kiviye karşı kaşıntı, şişme ve nefes almada zorluk gibi belirtilere neden olabilen alerjik bir reaksiyon yaşayabilir. Bu alerji, birkaç kez yedikten sonra veya kişinin zaten lateks veya polen alerjisi varsa gelişebilir. Ağızda ve boğazda kaşıntı hissedilirse, kurdeşen gelişirse, iltihap gelişirse veya herhangi bir ağrı veya kusma olursa yemekten kaçınmak gerekir.

2. Oral Alerji

Ek olarak kivi, ağzı ve boğazı tahriş edebilen ve nadir durumlarda anafilaksiye neden olabilen enzimler içerir. Ağızda karıncalanma ve şişlik gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda astım ve kurdeşen başlayabilir.

3. Bazı İlaçlarla Reaksiyon

Mantar önleyici ilaçlarla birleştirildiğinde bağımlılık yapıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, kiviyi ölçülü tüketmek ve herhangi bir endişeniz varsa veya herhangi bir olumsuz reaksiyon yaşarsanız bir sağlık uzmanıyla konuşmak önemlidir.

Vücut bu süre zarfında oldukça savunmasız olduğundan, hamilelik sırasında ne yediğinize dikkat etmek temel bir ilkedir. Hamilelik sırasında kivi meyvesinin faydaları, bebeğin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olan birçok besin sağlamaya yardımcı oldukları için çoktur. Ama ölçülü yemeyi unutmayın.

Gebelikte Ihlamur İçilir Mi? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu