Reklam
Gebelik

Hamilelikte Düşüğe Neden Olan Yiyecekler

Reklam

Hamilelik, bir kadının hayatındaki en heyecan verici aşamalardan biridir ve bir aileye çok fazla mutluluk getirir. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürmenin yanı sıra, her kadın beslenmesine çok dikkat etmeli ve düşüklere neden olabilecek birkaç gıdadan kaçınmalıdır. Ayrıca bebek bekliyorsanız, bu kritik zamanda sağlıklı ve aktif kalmak için yaşam tarzınıza, yiyecek alımınıza ve tüketim miktarınıza daha fazla dikkat edin. Peki, hamilelikte düşüğe neden olan yiyecekler hangileri?

Hamilelikte Düşüğe Sebep Olan Yiyecekler

Hamile kadınlara zararı yokmuş gibi görünen ama gerçekte onları tüketmek sadece size değil bebeğinize de yarardan çok zarar verebilir. Düşük yapma riskini azaltmak için hamilelikte düşüğe neden olan yiyecekler ne olduğunu bilmek önemlidir.

hamilelikte düşüğe neden olan yiyecekler
hamilelikte düşük riskine neden olan yiyecekler
 • Günde 1 halka ananas yemek C vitamini kaynağıdır. Ancak tüm ananası yemek, rahim kaslarının gevşemesine yol açacağı için dikkatli olunması önerilir.
 • İşlenmiş etlere bazı koruyucu maddeler eklendiği için gebelik için oldukça risklidir. Bu etlerin tüketilmesi rahim sağlığını bozabildiği, rahim ağzı için risk oluşturduğu için taze ve güvenilir yerlerden et alınması tavsiye ediliyor.
 • Ton balığı, uskumru, kılıç balığı gibi yoğun cıva içeren balıklar, gebelikte düşük riskine neden olan yiyecekler arasındadır. Mevsim balıkları tercih etmenizi tavsiye ederiz.
 • Kafeini çok fazla tüketmek, düşük ve erken doğum gibi riskleri beraberinde getiriyor. Ölçülü oranda tüketilmesi önerilir.
 • Ciğer eti A vitami içerir. Özellikle az pişmiş ciğer eti tüketimi gebelik dönemini riske atar.
 • Az pişmiş yumurtada salmonella riski mevcuttur. Anne adayları az pişmiş yumurta tükettiğinde rahim kasları uyarılmış olur, bu da sancı ve düşük gibi sonuçlara yol açar.
 • Maydanoz C vitamini kaynağı, antioksidan içeren bir sebzedir. Ölçülü kullanımda herhangi bir sorun barındırmıyor ancak çok fazla maydanoz tüketimi böbrekleri yorabilir. Bu da rahim kaslarını uyarır. Bu sebeple, fazla tüketilmemesi gerekir.
 • Tam olgunlaşmamış papaya tüketmek veya genel olarak hamilelik döneminde papaya tüketmek, rahim kaslarını uyararak kasılmalara neden olur. Bu nedenle, anne adaylarının gebelik döneminde papayayı tüketmemesi önerilir.
 • Pastörize edilmemiş peynir tüketilirse, doğum anomalisi ve erken doğum gibi ciddi sorunları beraberinde getirir. Özellikle hamileliğin ilk haftalarında sık sık tüketilirse, listeria bakterisi vücuda girebilir. Bu bakteri de düşük riskini doğurabilir.

Hamilelikte Düşük Olmaması İçin Ne Yapılmalı?

 • Mikroplara maruz kaldığınızda ellerinizi düzenli olarak yıkayın. El dezenfektanı da bir tutam içinde çalışır.
 • Doktorunuzdan cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için test yapmasını isteyin. Bu genellikle hamilelik sırasında standart bir taramadır, ancak emin olmak için doktorunuza danışın.
 • Aktif enfeksiyonu olan insanlardan kaçının. Bu, COVID ve soğuk algınlığı gibi viral hastalıkları içerir, ancak aynı zamanda su çiçeği, kızamıkçık, strep ve diğer enfeksiyonları da içerir.
 • Hamilelik sırasında alkol ve tütün ürünlerinden tamamen uzak durunuz.

Hamilelikte Düşük Neden Olur?

Hamileliği kaybetmek son derece travmatik olabilir ve başa çıkması zor olabilir. Düşüğün en yaygın nedenlerinden biri, hücrelerindeki anormal sayıda kromozom nedeniyle bebeğin normal şekilde gelişmemesi durumunda ortaya çıkan kromozomal anormalliktir. Yanlış implantasyon, enfeksiyonlar, pelvik/uterin anormallikler ve hormon sorunları gibi diğer sorunlar da rol oynayabilir.

Bazı tıp uzmanları, 35 yaş üstü kadınların yaşları nedeniyle düşük yapma oranlarının kromozomal sorunları olan bir fetüs sahibi olma olasılığını artırdığına inanıyor; ancak, bu yaş aralığındaki gebeliklerin çoğunun düşükle sonuçlanmadığına dikkat etmek önemlidir. Birden fazla düşük yapmış herhangi bir kadının, bir kereden fazla meydana gelen düşüklerin altında yatan potansiyel nedenleri ortaya çıkarmak için sağlık uzmanlarından daha fazla test istemesi önerilir.

Hamilelikte Ne Yenmez? Hamilelikte Ne Yemek Yasak?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu