Reklam
Sağlık

İdrar Kaçırma Sebebi Ne Olabilir? İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıldır?

Reklam

İdrar kaçırma, genellikle kadınlarda erkeklere göre iki kat daha sık görülen bir durumdur. Menopoz, doğum gibi kadınlara özgü durumlar, pelvik taban kaslarının zaman içinde zayıflamasına neden olarak idrar tutamama sorunlarına yol açabilir. Bu durum, genellikle utanç verici olarak algılanır ve kadınların sosyal hayatlarını ve psikolojilerini büyük ölçüde etkileyebilir. Ayrıca, hijyen sorunlarına da neden olabilir.

İdrar kaçırma, mesane kontrolünün kaybı sonucu ortaya çıkan, irade dışında mesaneden idrar sızdırma durumudur. Sorun, pelvik taban ve mesane kaslarının zayıflaması ya da hasar görmesiyle ilişkilidir. Üretra etrafındaki sfinkter kaslarının yetersiz güce sahip olması, üretrayı yeterince sıkıştıramaz ve bu da idrar kaçırma durumuna neden olabilir.

İçindekiler

İdrar Kaçırma Hangi Hastalığın Belirtisi?

İdrar kaçırma nedenleri arasında birçok nedeni gösterebiliriz. Aşırı kilo, vajina enfeksiyonları, hormonal değişimler, mesane enfeksiyonları, mesane taşları, mesane tümörleri, zorlu doğumlar ve sinirsel hastalıklar idrarı tutamamaya neden olabilir. Bunun yanında, şeker hastalığı olanlarda ve kanda şeker seviyesi yüksek olanlarda idrar kaçırma riski yüksektir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Neyin Belirtisi?

Kadınlarda idrar kaçırma sigara kullanımı, sağlıksız beslenme, obezite, doğuştan pelvik kasların zayıflığı ve çok doğum yapma gibi faktörlerden dolayı kaynaklanabilir.

Öksürürken İdrar Kaçırma Neden Olur?

Öksürürken idrar kaçırma sorunu özellikle idrar yolları enfeksiyonu, mesanedeki problemler, şeker hastalığı, böbrek taşları ve prostat büyümesinden kaynaklıdır.

İdrar Kaçırma Tedavi Edilmezse Ne Olur?

İdrar kaçırma uzun süre tedavi edilmezse böbreklere ciddi bir zararı olmamakla beraber, tedaviyi ertelemenin psikolojik problemleri doğurabileceği bilinmektedir. Özellikle okul çağındaki çocuklarda idrar kaçırma problemi tedavi edilmezse, çocuğun psikolojisini ve okul başarısını olumsuz etkileyebilir.

İdrar Kaçırma Evde Nasıl Tedavi Edilir?

  • Geceleri uyumadan 4 saat önce sıvı şeyler tüketmekten kaçının ve uyumadan önce mesanenizi boşaltın.
  • Günde en az 1,5-2 litre sıvı tüketin.
  • Akşam vakitlerinde sulu sebze ve meyve tüketmeyin.
  • Aşırı kafeinli, asitli, baharatlı içecekler ve yiyecekler ve fazla alkol tüketiminden kaçının.

İdrar Kaçırma Egzersizi Nasıl Yapılır?

İdrar kaçırmaya kegel egzersizleri iyi gelir. İdrar tutma egzersizini çok basit bir şekilde evde uygulayabilirsiniz. İdrarınızı yaparken biraz yapıp tutun. Bunu her idrar yapışınızda 3-4 kere uygulayın.

İdrar Kaçırma Nasıl Geçer?

İdrar kaçırma genel olarak kegel egzersizleri ve ilaç tedavileri düzeltilebilir. Fakat ilacın ve egzersizin yetersiz kaldığı durumlarda cerrahi tedaviler gerekli olabilir.

İdrar Kaçırma Tedavisi

Eğer hastada aşırı kilo sorunu varsa, uygun bir diyet ve egzersiz programı ile kilo kaybı hedeflenir. Kabızlık nedenli idrar kaçırma durumunda, diyet düzenlemeleri ve ilaç tedavisi uygulanır. Kontrolsüz şeker hastalığı sebebiyle ise hasta için özel bir ilaç tedavisi ve diyet düzenlemesi planlanır, aynı zamanda aşırı sıvı alımı kontrol altına alınır. Sigara ve alkol kullanımının etkisi varsa, hastadan bu alışkanlıkları azaltması istenir. İdrar yolu enfeksiyonları uygun antibiyotiklerle tedavi edilir, aynı zamanda mesane ve pelvik kasları güçlendirmek için önerilen egzersizler uygulanır. Bu egzersizler genellikle idrar yaparken idrarın kontrolünü sağlama ve bırakma prensibine dayanır.

idrar kaçırma tedavisi nasıl olur
idrar kaçırma tedavisi nasıl olur

İdrar tutamama durumlarında kullanılan ilaç tedavileri mevcuttur ve bu tedaviler genellikle üroloji hekimleri tarafından uygun hastalara reçete edilir. Eğer idrar kaçırma sorunu prostat büyümesi veya mesane sarkması gibi fiziksel durumlardan kaynaklanıyorsa, cerrahi müdahale de düşünülebilir.

Kan İşeme Neden Olur? İdrarda Kan Gelmesi Tehlikeli Midir?

Kadınlarda İdrar Torbası Sarkması Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Kasık Ağrısı Neyin Belirtisi? Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Ayakta İdrar Yaparsak Ne Olur? Ayakta İşeme Zararlı Mı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu