Reklam
GenelGebelikGüncel HayatSağlık

Kürtaj Nedir? Kürtaj Nasıl Yapılır?

Reklam

Kürtaj işlemini kendisi veya bir yakını gerçekleştirecek olanlar kürtaj nedir? Kürtaj nasıl yapılır? gibi akıllarında soru işaretleri bulunabilir. Dahası hangi durumlarda kürtaj olunabileceği, yasal olarak hangi durumlarda onay alınması gerektiği ve daha bir çok bilimsel soruyu yazı dizimizde bulabilirsiniz. Öncelikle basitten daha kompleks soruya doğru ilerleyelim.

Kürtaj nedir?

Kürtaj, kelime olarak İngilizce’den çevrilmiştir. Anlamı; bir küretin kepçe ya da kazıma yoluyla dokuyu çıkarmaktır. Doğru tabiri “kürteaj”dır. Rahim içinde olan ve istenmeyen gebeliğin dış yardımla sonlandırılmasıdır. Tıbbi literatürde gebelik sonlandırılması, gebelik terminasyonu ya da dilatasyon-kürteaj olarak adlandırılır.

Kürtaj bir aile planlama yöntemi değildir, son çare olarak başvurulan bir sonlandırma işlemidir. Sadece canlı olan fetüsün alınması olarak düşünülmemelidir. Düşük yapan kişilerin rahminin içinde kalmış parçaları almak için de gerçekleştirilen bir uygulamadır.

Yani bir temizleme operasyonu olarak da kullanılabiliyor. Bu işleme “retansiyone kürteaj” adı verilir. Zaten anlamında da belirtildiği gibi rahim içinin temizlenmesidir. Örneğin uzun süre hamile kalmamış ya da fazla regl olan kadınlar da temizlik amacıyla bu işlemi gerçekleştirebilir. Bu işlemin adı ise “probe kürteaj”dır.

kürtaj ne kadar süreye kadar yasal
kürtaj ne kadar süreye kadar yasal

Kürtaj Kaç Haftaya Kadar Yasaldır?

Hamileliğin sona erdirilmesi amacıyla yapılan kürteajlarda yani legal kürteajlarda yasal sınır Türkiye için “son regl tarihinden itibaren 10 hafta”dır. Son regl tarihinden kasıt, son reglin ilk yani başlangıç günüdür. Hamilelik süresi bu süreyi aştıysa ebeveynlerin izni olsa dahi yasal değildir ve resmi kurumlarda gerçekleştirilemez.

Burada istisnalar söz konusudur: gebelik anne için hayati bir tehlike teşkil ediyor ise (annede kalp, böbrek ya da karaciğer hastalığı, astım, hipertansiyon vb.) ya da anne gebelik için zararlı olan ilaçlar kullanmak zorundaysa “anne hayatı esas alınarak” kaç haftalık olursa olsun hamileliğe son verilebilir. Ancak bunun için resmi olan bir hastaneden en az iki doktorun “sağlık kurulu raporu” vermesi gerekmektedir.

Diğer bir istisna ise bebeğin doğduktan sonra hayatını büyük ölçüde etkileyecek bir hastalığının varlığının kanıtlanmasıdır. Ultrason ve tarama testleriyle tespit edilmişse “bebek hayatı esas alınarak” hamilelik sona erdirilebilir. Bu iki istisna da tedavi amaçlı yapılan bir işlem kabul edilir ve bu işleme “terapotik kürteaj” adı verilir.

Kürtajın yasal çerçeve içerisinde bir hak olduğunu, dilediğiniz gibi bu hakkı kullanabileceğinizi de unutmamalısınız.

kürtaj nerelerde yapılır
kürtaj nerelerde yapılır

Kürtaj Nasıl Yapılır?

İşlem başlamadan önce ultrasyon aracılığıyla bebeğin kaç haftalık olduğu, büyüklüğü ve rahim içindeki yerleşimi yani lokalizasyonu belirlenir. Ayrıca annenin tıbbi öyküsü alınır. Ardından yapılacak işlem hakkında anne bilgilendirilir. Bu bilgilendirme detaylı ve net bir şekilde yapılır, böylece hasta psikolojik olarak rahatlatılmış olur.

Kürteaj, cerrahi bir operasyondur ancak alanında uzman ve tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır. Böyle olduğu takdirde riskleri yok denecek kadar azdır. İşlem yalnızca steril yani mikroptan tamamen arındırılmış ortamlarda, genel ya da lokal anestezi (uyutularak ya da uyuşturularak) ile gerçekleştirilir.

Genel anestezi uygulanıyorsa hasta, işlemden 4-5 saat önce herhangi bir yiyecek ve içecek kullanmamalıdır. Amaç, midenin boş olması ve anesteziye bağlı mide bulantısı sonrası kusmuğun, akciğerlere kaçmasını engellemektir.

Hasta jinekolojik muayeneden geçtikten sonra anestezi uzmanı tarafından yapılacak olan anestezi için kolundan damar yolu açılır. Anestezik ilaç enjekte edilerek hasta uyutulur. Uyutma işleminden sonra “spekulm” denilen bir alet yardımıyla vajina açılarak rahim ağzı görülebilir hale getirilir. Vajen, antiseptik solüsyonlarla temizlenir ve “teneculm” adı verilen aletle rahim ağzı yani “cervix” çekilerek açılır ve rahmin düz bir konuma gelmesi sağlanır.

Kürtaj Ne Kadar Sürede Yapılır?

Randevu alınmadan gidilen hastanelerde hasta yoğunluğuna göre de bekleme süreniz artmaktadır. İlk olarak sizlere kişisel sorular (yaşınız, medeni durumunuz, kullandığınız ilaçlar vs.) sorular sorulur. Anestezi yapıldıktan sonra ise birkaç dakika boyunca uyuşmanız beklenir.

Vakumlu kürtaj ortalama 5-10 dakika arası sürmektedir. Küretler ile kazıma işlemi yapılacaksa bu süre daha fazla da uzayabilmektedir. Son olarak ultrason ile muayene edilir ve anestezinin etkisinin geçmesi beklenir. Ortalama olarak bütün işlemler 15 dakika kadar sürerken istirahat etmeniz için de 1 1,5 saat hastanede bekletilebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu