Reklam
Sağlık

Parasetamol İçeren Ağrı Kesiciler Hangileri?

Reklam

Parasetamol reçetesiz satılan bir ilaç olmasına rağmen, ilacın etkinliğini arttırmak ve ilacı yanlış kullanırken olası olumsuz sonuçlardan kaçınmak için hastalar ilacı almadan önce yine de bir eczacıya danışmalıdır. Parasetamol ilaç kullanmayı düşünüyorsanız, öncelikle onun hakkında her şeyi öğrenmenizi tavsiye ederiz. Detayları görmek için okumaya devam edin.

Parasetamol Nedir?

Asetaminofen olarak da bilinen Paracetamol, ağrıyı hafifletmeye ve ateşi düşürmeye yardımcıdır. Özellikle Parasetamol ne işe yarar diye sorulduğunda baş ağrısı, kas ağrısı, eklem ağrısı, sırt ağrısı, diş ağrısı, soğuk algınlığı ve ateş gibi semptomları tedavi etmek için kullanılan aktif bir bileşen olduğunu söyleyebiliriz.

Parasetamol Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

  • Tavsiyelere göre, yetişkinler için maksimum parasetamol dozu 1g/saat ve 4g (4000mg)/gün’dür. Belirtilen dozun üzerinde kullanılırsa ciddi etkilere neden olabilir. Günlük alkollü içecek kullanıyorsanız, önerilen maksimum doz günde 2 gr’dır.
  • Parasetamol etken maddesini içeren yüzlerce ilaç vardır, bunları birlikte kullanırsanız farkında olmadan yanlışlıkla aşırı doz alabilirsiniz. Bu nedenle, Parasetamol, Asetaminofen veya APAP içerip içermediğini görmek için aldığınız diğer ilaçların etiketini dikkatlice okuyun.
  • İlacı kullanırken, alkol almaktan kaçınmalısınız. Çünkü alkol karaciğer hasarı riskini artırabilir.
  • Asetaminofen veya parasetamole alerjiniz varsa parasetamol kullanmayın. Hamile ve emziren kadınlar hala parasetamol kullanabilir, bu nedenle kullanmadan önce bir eczacıya danışın.

Parasetamol Nasıl Kullanılır?

  • Aşırı dozda ilaç kullanmayın. Bir çocuğu tedavi ediyorsanız, çocuğa özel bir parasetamol formu kullanın. İlaç etiketindeki dozlama talimatlarını dikkatlice izleyin. 2 yaşından küçük çocuklar için sıvı parasetamol daha uygun olacaktır.
  • Sıvı parasetamol kullanıyorsanız, bir kaşık veya özel bir dozimetre ile ölçebilirsiniz. Dozimetreniz yoksa eczacınıza sorunuz. Her kullanımdan önce sıvıyı hafifçe çalkalayın ve ilaç etiketindeki talimatlara uyun.
  • Parasetamol çiğneme tabletleri yutmadan önce iyice çiğnenmelidir.
  • Çözünen parasetamol kullanacaksanız, ellerinizin kuru olduğundan emin olun. Tableti dilinizin ucuna koyduğunuzda hemen erir. Tabletin bütün olarak yutulmaması, ağızda çözülmesine izin verilmesi gerektiğini unutmayın.
  • Parasetamol efervesan formunu kullanmak için, bir paket ilaç veya 1 tablet en az 100ml – 150ml suda çözülmeli, iyice karıştırılmalı ve hemen kullanılmalıdır.
  • Parasetamol sadece rektal kullanım için olduğundan rektal yoldan almayınız. Bu ilacı kullanmanın yolu, ellerinizi iyice yıkamak ve ilacı doğrudan anüsünüze koymaktır. Anüse parasetamol koymadan önce bağırsaklarınızı ve mesanenizi boşaltmalısınız. Özellikle, ilacın erimesini önlemek için ilaç çıkarıldıktan sonra hızlı bir şekilde ele alınmalıdır.

Parasetamol Kullanma Talimatı

Parasetamol preparatlarının çok çeşitli ve farklı konsantrasyonlar ve konsantrasyonlar bakımından zengin olduğuna dikkat etmek çok önemlidir, bu nedenle eczacının talimatlarını dikkatlice okumak gerekir:

Parasetamol
parasetamol kullanım şekli
  • Yetişkinler için ateş ve ağrı kesici dozu: 4 günden fazla olmamak üzere 4-6 saatte bir 325-600 mg
  • Çocuklarda ateş ve ağrı kesici dozu gerektiğinde 4-6 saatte bir 10-15 mg/kg/doz (maksimum: 5 24 saatte doz), 75 mg/gün’ü geçmemelidir.

Parasetamol Yan Etkileri

Parasetamol kullanırken aşağıdaki alerjik reaksiyonlardan bazılarına neden olabilir:

  • alerji
  • deri döküntüsü
  • ağızda ağrı,
  • ateş,
  • nefes almada zorluk
  • bulantı,
  • kilo kaybı,
  • iştahsızlık
  • sarılık,
  • sarı gözler

Yukarıdakilerden herhangi biri ortaya çıkarsa ilacı kullanmayı bırakın ve hemen bir doktora görünün.

Parasetamol İçeren İlaçlar

Aferin, Gripin, Calpol, Minoset, Panadol, Excedrin, Tylenol parasetamol ağrı kesiciler grubunda yer almaktadır. Bunlar genellikle baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı, soğuk algınlığı, adet sancısı, orta kulak ve sinüzitten kaynaklı ağrıların tedavisinde kullanılır.

Parafon Ağrı Kesici

Diş Ağrısı İçin En İyi Ağrı Kesici Önerileri

Apranax Ağrı Kesici Hakkında Her Şey

Çocuklarda Kulak Ağrısı Neden Olur? Çocuklarda Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kalça Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Çocuklarda Bacak Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? Boğaz Ağrısı Ne İyi Gelir?

20’lik Diş Ağrısı Nasıl Olur? Neler İyi Gelir?

Sırt Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Neler İyi Gelir?

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu