Reklam
Genel

Patlayan Kafa Sendromu Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Reklam

Gece uyandığınızda veya uyanma-uyku geçişinde kafanızın içinde yüksek bir ses duyduğunuz yerdir ve diğer insanlar bunu duymaz. Patlayan kafa sendromu havai fişek, patlayan bir bomba veya gürültülü bir çarpışma gibi gelebilir. Bazı insanlar bunu silah sesi, zillerin çarpması veya yıldırım çarpması olarak tanımlar.

Acı verici olmasa da kafa karışıklığına neden olabilir. Bu olurken, felç geçirmenin ortasında olduğunuzu düşünebilirsiniz. Bazen, sadece yüksek bir ses duyabilirsiniz. Diğer zamanlarda, aynı anda bir ışık parlaması veya kas seğirmesi de yaşayabilirsiniz. Bölümler ara sıra gelebilir. Bir gecede birkaç ses duyabilirsiniz. Kısa sürede birçoğuna sahip olabilirsiniz, sonra uzun süre hiç olmayabilir.

Patlayan Kafa Sendromu Neden Olur?

Patlayan kafa sendromu, semptomları tam olarak beklediğiniz gibi olan bir tür parasomnidir. Bu sendrom, uykuya dalmadan hemen önce yaşanan ve bir patlama gibi ses çıkarabilen hayali bir yüksek sesle patlama ile karakterize edilir. Ayrıca gece yarısı ani bir uyanma sırasında da ortaya çıkabilir. Patlayan kafa sendromu genellikle migren gibi diğer baş ağrısı sendromlarıyla karıştırılır. Ancak baş ağrılarının normalde çok fazla ağrıya neden olacağını, patlayan kafa sendromunun ise ağrısız olduğunu unutmayın.

patlayan kafa sendromu
patlayan kafa sendromu nedenleri

Araştırmacılar patlayan kafa sendromu hakkında pek bir şey bilmiyorlar. Nedeni hakkında farklı görüşler var. Bazı bilim adamları bunun olabileceğini düşünüyor:

 • Beynin temporal lobunda küçük nöbetler
 • Orta kulağın bölümlerinde ani kaymalar
 • Stres veya kaygı

Duyduğunuz yüksek ses patlayan kafa sendromu olmayabilir. Başka bir şeyin sonucu olabilir, örneğin:

 • Diğer bazı uyku bozukluğu
 • Aldığınız bir ilacın yan etkisi
 • Tıbbi veya zihinsel sağlık durumu
 • Uyuşturucu veya alkol kötüye kullanımı

Patlayan Kafa Sendromu Belirtileri

Uykunuzda hayali olduğu ortaya çıkan ani ve yüksek bir ses duyduysanız, aklınızı yitirmiyorsunuz demektir. Aslında, kişi uykuya dalarken ortaya çıkan Patlayan Kafa Sendromu yaşayan insanların kabaca %10-15’inden birisiniz.

Patlayan kafa sendromunun belirti ve semptomları şunları içerir:

 • Olaydan sonra korkmuş veya endişeli hissetmek.
 • Olay sırasında ani bir kas sarsıntısı yaşamak.
 • Tekrar uykuya dalmakta zorluk çekmek.
 • Terleyerek uyanma, hızlı kalp atışı ve/veya nefes almada zorluk.

Patlayan Kafa Sendromu Kimlerde Görülür?

Uzmanlar, kaç kişinin patlayan kafa sendromuna sahip olduğunu bilmiyor. Kadınların erkeklerden daha fazla sahip olma olasılığı daha yüksektir. Genel olarak 50 yaşından büyük insanlar ve üniversite öğrencilerinde görülme olasılığı mümkündür.

Patlayan Kafa Sendromu Tedavisi Var Mı?

Bir antidepresan olan klomipramin, patlayan kafa sendromu için yaygın bir tedavi yöntemidir. Kalsiyum kanal blokerleri de yardımcı olabilir. Bunun için ilaca ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza görünün.

Siz ve doktorunuz, belirli faktörlerin bir epizodu tetikleyebileceğini düşünüyorsanız, bu tetikleyiciler üzerinde çalışın. Örneğin:

 • Uykusuzluk, nöbeti tetikliyorsa, her gece yedi ila dokuz saat uyumaya çalışın ve diğer iyi uyku alışkanlıklarını takip edin.
 • Stres bir epizodu tetikliyorsa yoga, derin nefes alma egzersizleri veya meditasyon gibi gevşeme tekniklerini düşünün. Ayrıca yatmadan önce ılık bir banyo yapmayı, yatak odanıza sakinleştirici bir koku sıkmayı veya stresi azaltmak için işinize yarayan diğer yöntemleri kullanmayı deneyebilirsiniz.
 • Mevcut başka uyku bozukluklarınız varsa, sağlayıcınızın bildiğinden emin olun. İlaç almak veya herhangi bir cihazı (uyku apnesi cihazı gibi) kullanmak için talimatları izleyin.
 • Bu bölümlerle ilgili endişeniz çok büyükse, doktorunuzla konuşun. Kısa süreli bir anti-anksiyete ilacı reçete edebilirler.

Uyku Terörü Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Öğlen Uykusu Neden Önemli? Öğlen Uykusunun Faydaları Nelerdir?

Rem Uykusu Nedir? Kaç Saat Olmalı? Önemli Mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu