Regl Sancısı

Regl Sancısı

Regl dönemi zamanlarında kanama başlamadan önce veya kanamanın yeni başladığı zamanlarda rahim bölgesinde, karında olan kramplar şeklinde olan ağrılar regl sancısı olarak adlandırılır. Regl dönemini diğer bir ismiyle menstrüasyon dönemini regl sancısı olmadan ya da şiddetli bir biçimde bu dönemi atlatıyorsanız daha az sancılı bir dönem geçirmek istemez miydiniz? Regl sancısı yazı dizimiz tam size göre…

Bazı kadınlar çok yoğun bir şekilde yaşarken; kimi kadınlar ise bu sancılı dönemi oldukça kötü bir şekilde geçiriyorlar. Öyle ki bu sancı beraberinde bel ve sırt ağrısını, baş dönmesi, istifra ve ishali, baş dönmesini de beraberinde getiriyor.  Rahimdeki kanamaların yoğun bir şekilde birden gelmemesi için rahim kasılıyor. Rahim kasılmaları ise rahme yeterli miktarda oksijen gitmemesine sebebiyet vererek; bireyin regl sancısı yaşamasına yol açıyor.

Regl Sancısı Nasıl Geçer?

Regl sancısı nasıl geçer?
Regl sancısı nasıl geçer?

Sıcak su torbası: Genellikle regl sancısı çeken kadınların ilk başvurduğu yol çoğu zaman sıcak su torbası oluyor. Hatta size sıcak su torbasının çok iyi geldiğini fark ettiğinizde en yakın arkadaşınız olabiliyor. Zamanla bağ kurarak isim bile takabiliyorsunuz 🙂

Spor yapmak: Gündelik hayatta kendinizi düzenli bir şekilde spor yapma rutinine alıştırdığınız takdirde, regl sancısı yaşama olasılığınız düşecektir.

Kendinizi sıcak tutun: Kendinizi regl zamanınıza yakın veya regl döneminizde sıcak tutmanız regl sancısını daha hafif veya ağrısız şekilde yaşamanızı sağlayacaktır. Bu dönemlerde soğuk almamaya dikkat edin.

Bol su tüketin: Özellikle regl dönemlerinizde bol sü tüketmek krampların şiddetini azaltmakta etkili bir yoldur.

Adet Sancısına Bitkisel Çözüm

adet sancısına bitkisel çözüm
adet sancısına bitkisel çözüm

Kolay kolay ilaç içmeyen bir yapıya sahipseniz; regl sancısı döneminde başvuracağınız ilk seçenekler arasında muhtemelen bitki çayları yer alıyor. Peki ya hangi bitki çayları regl sancısıyla baş edebiliyor?

Zencefil ve papatya: Adet sancınızı düzenlemekte ve ağrıyı büyük ölçüde azaltmakta etkili olan bir bitkilerdir. Zencefilin tadını papatya bitkisi daha fazla yumuşattığı için ikisinin bir arada kullanılması hem tad açısından hem regl sancınız açısından oldukça etkilidir.

Rezene: Rezene bitkisi de regl sancınızı azaltmakta size oldukça iyi gelecektir.

Kafein içeren gıdaları azaltmak da vücudunuzda etkili olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

DMCA.com Protection Status