Reklam
Genel

Yaban Mersini Faydaları Nelerdir? Yaban Mersini Nasıl Tüketilmeli?

Reklam

Muhtemelen zaten yaban mersini yemeyi seviyorsunuzdur, ancak sizin için ne kadar iyi olduklarını bilmiyor olabilirsiniz. Hafızanıza yardımcı olabilecek, iltihaplanmayı azaltabilecek ve daha fazlasını yapabilecek bu küçük antioksidan güçlü meyvenin beslenmesi hakkında daha fazla bilgi edinin.

İçindekiler

Yaban Mersini Faydaları

Yaban mersininin birçok sağlık yararı var. İşte düzenli olarak yaban mersini yemekten elde edebileceğiniz bazı sağlık yararları…

yaban mersini
yaban mersini faydaları nedir

Sağlıklı Yaşlanmayı Desteklerler

Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet, diğer birçok kronik hastalığın yanı sıra yaşa bağlı hastalıkları ve bilişsel gerilemeyi önlemeye yardımcı olur. Özellikle yaban mersini, diğer yaygın meyvelere kıyasla antioksidanlarla doludur. Antioksidanlar, yaş, kronik güneşe maruz kalma, çevresel toksinler ve stres ile doğal olarak oluşan oksidatif hücre hasarına karşı koruma sağlayan bileşiklerdir.

Kalp Sağlığını Teşvik Eder

Görünüşe göre yaban mersini sadece beyin gıdası değil. Londra’daki King’s College’de yürütülen bir araştırma, yaban mersini yemenin kalp sağlığı ve kardiyovasküler hastalık üzerindeki etkilerini inceledi. Sadece bir ayda, kanın pıhtılaşmasında ve kan damarı işlevinde önemli gelişmeler oldu. Araştırmacılar, yaban mersini rengini veren pigmentler olan antosiyaninlerin, bu faydaları sağlamak için meyvelerdeki diğer bileşiklerle etkileşime girdiğinden şüpheleniyorlar.

Hafızayı Geliştirir

İster Alzheimer hastalığı veya bunama konusunda endişeli olun, ister sadece zinde kalmak isteyin, yaban mersini size yardımcı olabilir. Yaban mersini içindeki antosiyaninler de dahil olmak üzere flavonoidler, nöronlar arasındaki bağlantıları koruyup güçlendirerek iletişim kurmalarını kolaylaştırır.

Yaban Mersini Kolesterola İyi Gelir Mi?

Antioksidan deposu bir meyve olan yaban mersini birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle şeker hastalığı riskini azaltır, kolesterolü düşürür ve sindirim fonksiyonlarının düzenlenmesine katkı sağlar.

Yaban Mersini Yağ Yakar Mı?

Diyette yenebilecek meyveler arasında yer alan yaban mersini içerdiği polifenoller sayesinde yeni yağ hücrelerinin oluşmasını önlediği gibi vücuttaki yağ hücrelerinin yok olmasına yardımcı olur. Ayrıca metabolizmayı hızlandırır. Kilo vermenize yardımcı olan bu besini öğünlerinize ekleyebilirsiniz.

Yaban Mersini Tok Tutar Mı?

Yaban mersini birçok sindirim sistemi rahatsızlıklarının (örn; kabızlık, ülser, bulantı ve mide krampları gibi) oluşmasını engeller. Yüksek antioksidan içeriği ve lif oranının yüksek olması nedeniyle obezite ile mücadele eder. Ayrıca doyurucu bir besin olduğundan uzun süre sizi tok tutar. Bu nedenle, diyete uygun bir besindir.

Yaban Mersini Zararları

Yaban mersini genellikle çoğu insan için güvenli kabul edilir ve minimum yan etki riski ile tüketilebilir.

Ancak bazı kişilerin yaban mersini alerjisi olabilir. Yaban mersini yedikten sonra kaşıntı, şişme veya nefes almada zorluk gibi herhangi bir gıda alerjisi belirtisi yaşarsanız, yemeyi bırakın ve derhal doktorunuzla konuşun.

Warfarin gibi kan inceltici bir ilaç kullananlar, yaban mersini bu ilaçlarla etkileşime girebilen K vitamini açısından yüksek olduğundan, alımı ölçülü tutmak isteyebilirler.

Kurutulmuş yaban mersini konsantre miktarda vitamin ve mineral içerdiğinden ve ayrıca kalori ve şeker açısından daha yüksek olduğundan, kurutulmuş yaban mersini yerine taze yaban mersini de tercih etmelisiniz.

Yaban Mersini Nasıl Tüketilmeli?

Taze yaban mersini çekirdeksizdir ve yıkadıktan sonra direkt yenir. Ayrıca granolaya, yoğurda, yemeklere ve salatalara eklenerek de tüketilebilir.

Granola İle Kilo Verilir Mi? Granola Sağlıklı Mı? adlı yazı dizinimiz de ilginizi çekebilir.

Yaban Mersini Ne Kadar Tüketmeli?

C, B kompleks, A ve E vitaminleri içeren yaban mersini ayrıca salisik asit de içerir. Yani aşırı tüketildiğinde müshil etkisi olduğundan günde en fazla 75-100 gram tüketilmesi önerilir.

Koruk Suyu Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Pepino Nasıl Yenir? Pepino Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu