Reklam
İş Birliği | Tanıtım

Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Reklam

Cildimiz doğal bir yağ kaynağıdır. Cildimizde yağ bezleri olarak bilinen yağ üreten bezler bulunmaktadır ve bu yağ bezlerinin ürettiği doğal yağlar, nemin içeride tutulmasına ve cildin nemli kalmasına yardımcı olmaktadır. Yağ bezleri aşırı yağ veya sebum ürettiğinde yağlı bir cilde neden olmaktadır. Yağlı cilt, genetik, nemli hava, stres ve hormonal değişiklikler gibi birçok faktörden de kaynaklanabilmektedir.

Yağlı ciltler için cilt bakımı hakkında bilinmesi gerekenleri myepique.com.tr kurucusu Burçin Yücebağ anlattı. “Yağlı cildi önlemede önemli nokta, cildi kurutmadan fazla yağı gideren bir cilt bakımı rutini bulabilmektir. Düzenli bir cilt bakım rutini ile daha sağlıklı ve temiz bir cilde sahip olabilmek mümkündür. ”

Yağlı ciltler için cilt bakım rutini adımları:

1. Adım: Sabah ve Akşam Cildi Temizlemek

Uyurken, yastık kılıfından ve saçlardaki ürünlerden kalan artıklar, gözenekleri daha fazla tıkayabilmektedir. Uyandıktan hemen sonra gözenekleri açmak için ılık su ve arındırıcı bir temizleyici ile yüzü temizleyin. Günün geri kalanında biriken kir, kalıntı ve yağları gidermek için günün sonunda bu tekrarlanmalıdır. Özellikle yağlı ciltlerde cildi derinlemesine temizlemek ve gözenekleri temiz tutmak için salisilik asit içeren temizleyiciler önerilmektedir.

 

2. Adım: Haftada Birkaç Kez Cildi Eksfoliye Etmek

Peeling, yağlı ciltler için en önemli cilt bakım adımlarından biridir. Fazla yağ ve büyük gözenekler, gözeneklerin tıkanmasına ve ölü cilt hücrelerinin birikmesine neden olabilmektedir. Gözenek oluşumunu gidermek ve akne ve sivilceleri önlemeye yardımcı olmak için haftada birkaç kez peeling jel kullanımı tavsiye edilmektedir.

 

3. Adım: Her Akşam Tonik Kullanmak

 

Tonik uygulamak yağlı cildi kontrol etmek için önemli bir adımdır. Tonik, gözeneklerin görünümünü küçültmeye ve yağı kontrol etmeye yardımcı olabilecek hafif bir cilt bakım ürünüdür. Tonikler genellikle yağı azaltmaya ve akneyi önlemeye yardımcı bileşenlere sahiptir. Cilt temizliğinin ardından tonik uygulamak, yağ dengesini kontrol edebilmeyi sağlamaktadır.

 

4. Adım: Her Akşam Serum Kullanmak

Serumlar, belirli cilt sorunlarında hedefe yönelik tedavi edici etkileri nedeniyle tercih edilmektedir.Yağlı ciltler için cilt bakım rutininde, yağı dengelemeye yardımcı olan ve gözeneklerin görünümünü en aza indiren bir cilt serumu iyi bir seçenektir.

 

5. Adım: Sabah ve Akşam Cildi Nemlendirmek

Son adım olarak, gün boyunca cildi korumak ve nemlendirmek için hafif bir nemlendirici ve güneş kremi uygulanmalıdır. Gözenekleri tıkamamak için komedojenik olmayan nemlendiriciler tercih edilmelidir. Yağlı cildi daha da nemlendirmek kimilerine göre mantıksız görünse de, sürekli nemlendirme aslında cildin aşırı yağ üretmesini de önlemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu