Reklam
Genel

Karın Şişliği Sebepleri Nelerdir? Karın Şişliği Nasıl Giderilir?

Reklam

Karın şişliği diğer adıyla hazımsızlık, çok fazla yemek yenilmesi veya hazmı zor olan yemekler tüketilmesi sonucu oluşan şişkinliktir. Bunun yanında diğer hastalıkların habercisi olacak bir belirti özelliği de taşımaktadır. Bu yazı dizimi karın şişliği sebepleri nelerdir? Karın şişliği nasıl giderilir? sorularının yanıtını alabilmeniz için derledim.

Karın Şişliği Sebepleri Nelerdir?

Yukarıda belirttiğim gibi çok fazla midenin yorulacağı durumlar karın şişliğine sebebiyet verebilir. Bunun yanında vücutta fazla miktarda gazın bulunması veya gaz sıkışması da karında şişliğe sebebiyet vermektedir. Sigara içerken, sakız çiğnerken dahi birçok hava yutmalarına sebebiyet veririz. Bu durum da gaza bağlı olarak şişkinlik yaratabilir.

Stres, siroz, tüberkülozun da karın şişkinliğe yol açabilir. Kabızlık da hem şişlik hem ağrı olarak size yansıyabilir.

Karın Şişliği Sebepleri Nelerdir? Karın Şişliği Nasıl Giderilir?
Karın Şişliği Sebepleri Nelerdir? Karın Şişliği Nasıl Giderilir?

Eğer çok fazla karın şişkinliği yaşıyorsanız, şeker, laktoz, nişasta ve lif içeren gıdalardan mümkün olduğu kadar kaçınmanızı öneririm. Yine çok fazla yağlı yemekler tüketmemek de karın şişkinliğinize iyi gelecektir.Bu sayede gaz bağırsaklardan daha kolay geçebilecektir.

Alkol hatta özellikle bira ve gebeliğin de karın şişliğine sebebiyet verdiğini söyleyebiliriz.

Yağlı ve baharatlı gıdalardan da bu süreçte uzak durulması gerekmektedir.

Karın Şişliğini Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Sebzeler hazmı kolaylaştırdığı için eğer karın şişliği şikayetiniz var ise tercih edebilirsiniz. Kuru sebzelerin yanında ise et ve balık tüketimine de önem vermek gerekiyor.

Yemek yerken çok hızlı yenmemesi gerekiyor. Lokmalar ağızda iyice öğütüldükten sonra yutulması gerekmektedir.

Çok fazla tuz tüketimi de karın şişliğini artırır. Eğer şişkinlik sebebiniz kabızlık ise meyve ve sebzeler size çok iyi gelecektir.

İbrahim Saraçoğlu Tarifi ile Karın Şişliği Nasıl Giderilir?

Ilık bir bardak suyun içine bir tüm limonu sıkarak, üzerine ekleyin. Sabah aç karnına bunu içerek 2-3 dakika yürümeniz, gaz kaynaklı karın şişkinliğine iyi gelmektedir.

karin siskinligine ne iyi gelir
karin siskinligine ne iyi gelir

Bir bardak sıcak suya, bir tatlı kaşığı rezene tohumunu ekleyerek demlendirin. Ardından tohumu süzerek, içebilirsiniz. Günde iki- üç defa tekrarlanabilir.

‘ Karın Şişliği Sebepleri Nelerdir? Karın Şişliği Nasıl Giderilir? ‘ adlı yazı dizimiz umarım karın şişliğinize iyi gelecektir. Eğer sürekli devam ediyorsa doktora gitmenizde yarar olduğunu da belirtmek isterim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu