Reklam
SaçGüzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Kuru ve Yıpranmış Saç Bakımı

Reklam

Bir çok sebebe bağlı olarak saçlarınız eski canlılığını yitirmiş olabilir. Tabii bakım ve onarım teknikleriyle saçlarınızı eski sağlıklı yapısına kavuşturmak da sizlerin elinde. Kuru ve yıpranmış saç bakımı tarifleri, önerileri ile saçlarınız en az eskiden olduğu kadar sağlıklı ve canlı hale getirebilirsiniz.

İçindekiler

Evde Kuru ve Yıpranmış Saç Bakımı

Kimyasal saç ürünleri kullanmak, yetersiz beslenme, düzleştirici veya maşa kullanmak hatta saçı klorlu suya maruz bırakmak gibi bir çok sebepten saçlarınız kuru bir görünüme bürünerek git gide yıpranmış olabilir.

Evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz tarifimizle saç bakımınızı kolaylıkla yapabilirsiniz. Hem bütçeye uygun oluyor hem de içeriğinde neler olduğunu bildiğiniz için gönül rahatlığıyla saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

Yarım Çay Bardağı Zeytinyağı: Zeytinyağının saça etkisini duymayan kalmamıştır sanırım. Sadece zeytinyağının kullanımında bile saçtaki etkisini görebilirsiniz. İçerdiği E vitamini ve antioksidan sayesinde saçlarınız ihtiyaç duyduğu nemi alabilmektedir. Saçları güçlendirerek; parlaklık kazandırmaktadır. Zeytinyağının yanında shea yağı da kullanabilirsiniz.

1 Yemek Kaşığı Mayonez: İçerdiği bol miktarda protein sayesinde saçların daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Özellikle kırık saç uçlarının onarımında oldukça etkilidir.

1 Yumurta: Yumurta= protein diyebiliriz. Proteinler saçı güçlendirerek; kırılmaları önler.

1 Tatlı Kaşığı Bal: Saçın beslenmesine katkıda bulunur. Nem dengesinin korunmasına katkı sağlar.

Kuru ve Yıpranmış Saç Bakımı
Kuru ve Yıpranmış Saç Bakımı

Uygulama: Bütün malzemeleri uygun bir kapta karıştırın. Ardından daha önce yıkadığınız nemli saçınıza uygulayabilirsiniz. 40 dakika kadar saçlarınızda beklettikten sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz. Haftada bir defa uygulamanız oldukça faydalı olacaktır.

Malzemeleri saç uzunluğunuza göre sizler de ayarlayabilirsiniz.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar Nasıl Nemlendirilir?

Kuru ve cansız saçların en kötü dışavurum şekli ise saçlar yıprandığı için çok fazla dökülmektedir. Bunun yanında kepek oluşumunu da ekleyebiliriz.

Saçı nemlendirmek için evde zeytinyağı uygulayabileceğiniz gibi dışarıdan da hazır olarak ürünler satın alabilirsiniz.

1. Alterna Bamboo Smooth Pure Kendi Oil Treatment Oil

Alterna Bamboo Smooth Pure Kendi Oil Treatment Oil
Alterna Bamboo Smooth Pure Kendi Oil Treatment Oil

İçinde bulunan bambu özleri sayesinde saçarınız yeniden yapılandırılarak; canlılık kazanmasını sağlar. Saç uçlarındaki kırılmayı önlemektedir.

2. Kerastase Resistance Therapiste Hair Mask

Kerastase Resistance Therapiste Hair Mask
Kerastase Resistance Therapiste Hair Mask

Özellikle işlem görmüş ve yıpranmış saçlarda etkisini kolaylıkla fark edebilirsiniz. Saç tellerinizi güçlendirerek; parlak ve canlı görünüm sağlamanıza destek olur.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Öneriler

Kuru ve yıpranmış saçın birden fazla sebebi olabilir. Saçın neden yıprandığının kaynağına inildiğinde rahatlıkla bu duruma göre önlem alabilirsiniz.

Demir eksikliği, kalsiyum problemleri, hormonal farklılık gibi sağlık sorunlarından kaynaklı saçlar cansızlaşabilmektedir.

Boya gibi kimyasal işlemler de saçtaki nemi aldığı için saça zarar verebilmektedirler.

Saçlarınızı her gün ısıya maruz bırakırsanız oldukça hızlı bir şekilde yıprandığını görebilirsiniz. Düzleştirici, maşa, fön gibi uygulamalar saçlarınızı yıpratarak; cansızlaştırmaktadırlar.

sac bakim önerileri
sac bakim önerileri

Çok sıcak veya sert soğuk havalar saçlarınızda kuruma yaratabilmektedirler. Bunun için özellikle böyle hava şartlarında saçlarınızı daha fazla nemlendirmeye özen gösterebilirsiniz.

Saçlarınızı kestirmekten korkmayın. Uzun süre kesilmemiş saçlar çok daha kolay kırılabilmekte ve cansız hale gelebilmektedir. Bunun için 6-8 haftada bir saçlarınızdaki kırıkları aldırabilirsiniz.

Suna Dumankaya’dan Kuru ve Yıpranmış Saç Bakımı Önerileri

Malzemeler

  • 1 çorba kaşığı adaçayı yağı
  • 1 çorba kaşığı elma sirkesi (saçı parlatır ve kepeği önler)
  • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 1 çorba kaşığı defne tohumu yağı
  • E vitamini kapsülü

Uygulanışı

Bütün malzemeleri uygun bir kap içerisinde karıştıralım. Ardından fırça desteği ile saçlarınıza sürün ve naylonla saçlarınızı sarın. Gece uyumadan önce saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Gün içinde uygulamak isterseniz iki saat kadar saçlarınızda bekletebilirsiniz. Yıkamadan önce ortalama 5 dakika kadar sıcak havluyla saçlarınızı sarmanız önerilmektedir. Ardından saçlarınızı ılık suyla durulayabilirsiniz.

Kuru ve yıpranmış saç bakımı önerilerimizin yanında Saç Kırıkları Nasıl Giderilir? adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

reklam
Başa dön tuşu