Reklam
Saç

Perma Hakkında Merak Edilen Her Şey

Reklam

Kalıcı dalga kadar polarize olan başka bir saç trendi yok. Bazıları için perma, korkunç bir zemin paspasının görüntülerini çağrıştırırken, diğerleri için mucizevi bir hacim kazanmak için eşsiz bir fırsatı temsil ediyor. Kesin olan bir şey var: “Sex and the City”deki Sarah Jessica Parker, Madonna veya Kylie Minogue gibi kadınlar, stil sahibi kadınların buklelerden en iyi şekilde yararlanabileceğini kanıtladılar. Permalı saç fikriyle mi ilgileniyorsunuz? O halde okumaya devam edin.

İçindekiler

Perma Nedir?

Saçlara kimyasal yollarla uygulanan kalıcı dalga işlemine “perma” adı veriliyor. Bu işlem 1-2 sene kalıcı olarak saçta durur. Ancak saçınızı uzadıkça kökten gelen saç modelinizle zamanla doğal bir görünüm alacaktır.

Perma
Permalı saç

Sıcak perma ve soğuk perma olarak iki çeşidi vardır. Sıcak perma, saçları kalın olan kişilere uygulanan ve yaklaşık 4-4,5 saat süren bir işlemdir. Diğeri ise, her saç tipi için uygundur ve ayrıca sıcak permaya göre fiyatı daha ekonomiktir. Bu işlem de 2-2,5 saat sürmektedir.

Permalı Saç Kesilir Mi?

Permadan kaynaklı saçlarınız hasar gördüğü için 6 ila 8 haftada 1 saçınızı kestirmeniz gerekir. Böylelikle, daha saçlarınız daha sağlıklı görünecektir.

Permadan Sonra Saç Eski Haline Döner Mi?

Saç üzerine uygulanan yoğun bir kimyasal işlem olan kalıcı dalga uygulaması, birkaç ay kalıcı bukleye sahip olmuş olursunuz. Haliyle saçı eski haline döndürmek uzun zaman alır. Permanın süresi dolduktan sonra saçınız eski haline dönecektir.

Permalı Saç Ne Kadar Dayanır?

Saçınızda kalıcı dalgaları ne kadar görmek istediğinize göre permanın kalıcılığı ayarlanır. Genel olarak 2 yıl ile 1 yıl arasında kalıcılığını korur. Bu süre dolduktan sonra ise, yavaş yavaş saç eski haline döner.

Permadan Sonra Saç Dökülmesi Olur Mu?

Permanın yapılma sırasında yaklaşık 1 saat boyunca saç yüksek ısıya maruz bırakılıp işlem gerçekleşir. Haliyle bu işlem sonrası saçlar güçsüzleşip dökülebilir. Ayrıca permalı saç yapımında saçlar yanar.

Perma Saçı Çok Yıpratır Mı?

Sokakta karşılaştığımız 5 kişiden 2-3’ü permalı saça sahiptir. Ancak herkesin kafasında “perma saçı yıpratır” düşüncesi yer alsa da, aslında uzman kişiler tarafından ve doğru markalarla yapıldığında saçı yıpratmadığını bilmelisiniz.

Perma Saça Nasıl Yapılır?

İşleme başlamadan önce saç yıkanır. Ardından, perma solüsyonu saça sürüldükten sonra saç sarılır ve beklenir. Akabinde, açma işlemi gerçekleşir ve saçlar bukleli/kıvırcık forma sahip olur. 

Perma Saç Evde Nasıl Yapılır?

Permalı saçı evde yapabilmeniz de mümkün. Ancak bizim naçizane önerimiz, kendinizi uzman kişilerin eline bırakmanız.

Bir kabın içerisine perma boyasını döktükten sonra aplikatör fırçayla saçlarınıza eşit bir şekilde uygulayın. Ortalama 30 dakika boyunca bekleyin. Ancak 10 dakikada 1 buklelerin oluşup oluşmadığını kontrol edin. Süre dolduktan sonra saçınızı yıkayın ve ardından durulayın.  

Permadan Sonra Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

  • Protein içeren yoğun saç onarıcı bakım ürünleri kullanın.
  • Haftada en az 2 kere saçınızı nemlendirin.
  • Permalı saça özgü bakım ürünleri satın alın.
  • Sülfat içermeyen şampuanlarla saçınızı yıkayın ve yıkadıktan sonra havlu ile saçınızı kurulamayın. Ayrıca saçınızı daha az yıkayın ama daha çok nemlendirin.
  • Denize, havuza girecekseniz, saçınızı korumak adına bone takmanızı öneririz. Güneş, deniz, havuz saçınıza daha da zarar verecektir. Bundan dolayı, saç işlemlerini tatil sonrası tercih etmenizi tavsiye ederiz.
  • Permalı saça uygun tarak satın alın. 
  • Saçınızı sağlıklı olmasını sağlamak için 6-8 haftada 1 kere saçınızı uçlardan kestirin.

Hangi Saçlara Perma Yapılmaz?

Kalıcı dalgalara sahip olmak istiyorsunuz, fakat saçınız buna uygun mu? 

Çok kuru saçlar ve balyaj, ombre, röfle ve açma işlemlerinin uygulandığı saçlar için perma işlemi uygun değildir.

Perma Saç Modelleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu