Reklam
Dekorasyon

Bakımı Kolay Ev Bitkileri Nelerdir?

Reklam

Çiçek yetiştirmek dışarıdan kolay görünse de bir çocuğu yetiştirmek gibi özen gerektiren bir iştir. Çiçeğe oldukça düşkün olanlar gerekli özen ve bakımı gösterse de yeteri kadar ilgilenemeyeceğini düşünenlerin tercihi bakımı kolay ev bitkileri arasından oluyor.

Canlı oldukları için duygulardan bile kolayca etkilenen çiçekler gerekli bakımı göstermediğiniz takdirde solacaktır. Ancak böyle deyince 24 saatinizi onlara ayırmak zorundaymış gibi hissetmeyin bakımdan kastımız yeteri kadar suyunu vermeniz ve gerektiği takdirde destekleyici gıda takviyeleri yapmanız.

İçindekiler

Bakımı Kolay Olan Evde Yetiştirilecek Bitkiler

Çiçek yetiştirmek kolaydır ancak yaşadığımız yerin fiziksel özelliklerini de göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Soğuk bir şehirde yaşıyorsak çiçeklere uygun sıcaklığı sağlamamız gerekir. Ancak hemen hemen her yerde yetişebilen çiçek türleri de mevcuttur. Bunlardan birkaç tane örnek verebiliriz.

1) Aşk Merdiveni Bitkisi

Adından da tahmin edebileceğiniz üzere merdiven basamağını andıran bir görüntüye sahiptir. Bir saksı çiçeğidir ve fazla seçici değildir. Tüm mekanlara kolayca uyum sağlayabilir ancak doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Buna rağmen gün ışığını severler.

aşk merdiveni bitkisi şifaları
aşk merdiveni bitkisi şifaları

Işığın bol olduğu odalarda bakabilirsiniz. İlginç bir özelliği ışığın geldiği yere doğru uzamasıdır. Bu da ışığı ne kadar sevdiğini gösterir. Ara ara ışık görmeyen tarafının da ışık görebileceği gibi değişimini yapmalısınız.

Aşk merdiveni bitkisi suyu oldukça çok sever. Bu özelliğinin yanı sıra en güzel özelliğinden biri ise sigara dumanını ve kokusunu çeker. Sizlere rahat nefes alacağınız ortam sağlar diyebiliriz.

2) Kaktüs Bitkisi

Kaktüs herkesin bildiği üzere su olmadan uzun süre yaşayan su tutan bir bitkidir. Son zamanlarda çok popüler olan kaktüsler bin bir çeşittir ve her renkte çiçek açabilir. Kaktüsün en önemli özelliği radyasyonu emici özelliğe sahip olmasıdır.

 bakımı kolay ev bitkileri
kaktüs bitkisi faydaları

Bu nedenle ofislerde bolca görebilirsiniz. Bakımları da oldukça kolaydır çünkü her ortama uyum sağlayabilir. Ancak rüzgar akımı olan yerlere konulmamalıdır; pencere önü, kapı önü gibi. Sulama yapmadan önce parmağınızı toprağına batırıp ihtiyacı olup olmadığına bakmalısınız.

Fotoğraftaki gibi irili ufaklı bir çok saksı çiçeği alarak evinizi güzelce dekore edebilirsiniz.

3) Dua Çiçeği

Geniş yapraklara sahip olan bu bitki büyümesi için güneş ışığına ihtiyaç duymaktadır.Güneş ışığını göre yapraklar o yöne doğru eğilmektedir. Bu sebeple zaman zaman yön değiştirebilirsiniz.

dua çiçeği faydaları
dua çiçeği faydaları

Özellikle ofise alınabilecek en ideal saksı çiçeklerinden diyebiliriz. Hediye olarak saksı çiçeği götürmek isteyenlere duyurulur.

4) Difenbahya Çiçeği

Bu çiçek yarı aydınlık ortamlarda barınmayı seviyor ayrıca buralarda çok daha güzel görünüyor. Bu nedenle aydınlık olmayan odalarınız varsa onları renklendirmek için birebir olabilecek bir çiçek.

difenbahya saksı çiçeği
difenbahya saksı çiçeği

5) Kurdela Çiçeği

Bu çiçeği birçok yerde görebilirsiniz. Çünkü çiçek yetiştirmeyi seven herkesin evinde bulunur neredeyse. Oldukça popüler olan bu çiçek, güneş ışığı görmeden çok uzun bir süre yaşayabilme özelliğine sahip. Bu nedenle sahibini çok uğraştırmaz.

kurdela çiçeği bitkisi bakımı
kurdela çiçeği bitkisi bakımı

Direkt güneş ışığına maruz bırakmaktan ziyade dolaylı olarak güneş ışınlarından faydalanacağı bir ortamda bulundurabilirsiniz. Çok soğuk ve çok sıcak havalarda ise yaprakları etkilenebilmektedir.

6) Arapsaçı Çiçeği Bakımı

Bu çiçek adından da anlaşıldığı üzere karmaşık bir görüntüye sahiptir. Güneş ışığını sevmeyen bir çiçektir. Düzenli olarak sulayıp güneşten uzak tutmanız onun için yeterli olacaktır. Ancak olduğu yerlerde başka bitkiler varsa bu solmasına neden olabilir.

arap saçı bitkisi nasıl yetiştirilir
arap saçı bitkisi nasıl yetiştirilir

Bakımı kolay ev bitkileri yazı dizimizi sizler için hazırladık. Ofis veya evin fiziksel koşullarını göz önüne alarak seçiminizi yapmanızı tavsiye ederiz.

Banyoda Yetişen Bitkiler Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu