Reklam
Güzellik ve bakım

Cilt Çatlakları İçin Öneriler

Reklam

Cilt çatlakları için öneriler yazı dizimizi kadın- erkek fark etmeksizin, vücutlarında meydana gelen cilt çatlaklarından rahatsız olanların okuması gereken nitelikte bir yazı. Kilo alıp verdiğimizde, hamilelik dönemlerinde, ergenlik dönemine denk gelen boy uzamaları çatlakların ortaya çıkmasındaki ideal zamanlardır.

Bazı hamile kadınlar cilt dokusunun elastikiyeti sayesinde hiçbir çatlak meydana gelmeden doğumunu gerçekleştirirken; bazı hamile kadınlar ise cilt çatlakları için öneriler maddelerini dikkate alsalar dahi vücutlarında çatlaklar meydana gelir. Bu durumda belirleyici olan ise genetik etmenlerdir. Ergenlik zamanına denk gelen cilt çatlakları için öneriler de ise bebek yağı kullanılması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Ciltteki gerilmeler sonucu ciltteki doku kolajen kaybederek; elastin içeriğinde azalmalar görülür. Çatlaklar meydana gelirken başlarda pembe veya mor renklerde görülürken zaman geçtikçe beyaz bir renge bürünüyorlar. Uzmanlara göreyse bu rengi aldıktan sonra çatlakların tamamen geçmesi pek mümkün değil.

Güneşin bronzlaştırıcı etkisi dahi çatlaklarda gözlenmez. Eğer daha oluşum aşamasında fark ediyorsanız aşağıda yer vereceğim doğal çözümleri denemenizde fayda var. Özellikle hamilelik döneminde iseniz en başta bitkisel ve doğal ürünleri tercih etmeniz hem bebeğiniz hem sizin için faydalı olacaktır.

Cilt çatlakları için öneriler (Bitkisel)

cilt çatlakları için öneriler (bitkisel)
cilt çatlakları için öneriler (bitkisel)

Bitkisel olarak en başta badem yağı geliyor. Badem yağının besleyici ve nemlendirici etkisi sayesinde çatlaklarda büyük oranda etkili olduğunu söyleyebiliriz. E vitamini ihtiyacını karşılamada da badem yağı etkin bir rol oynuyor. Zeytinyağı da çatlak tedavisinde birebir önerilen bitkisel yollardan biri.

Badem yağı, kekik yağı, E vitamini yağı ve yasemin yağı da cilt çatlakları için öneriler arasında. Bütün yağları eşit miktarda vücudunuzdaki çatlak olan bölgelere uygulayacağınız miktarı da göz önüne alarak bir kavanoza koyarak çalkalayın. Ardından çatlak olan bölgeye masaj yaparak uygulayın.

Cilt çatlakları için öneriler bölümünde Jojoba yağının da cildin elastikiyetini artıran bir etkisi olduğunu söylemeden geçmemek gerek. Bunların yanında bol miktarda su tüketmek, yeşillik ve deniz ürünleri tüketmek de cilt çatlakları için öneriler arasında sayabiliriz.

Uzun zamandır vücudunuzda bulunan cilt çatlakları için öneriler ise, bitkisel tercihlerden ziyade  lazerle çatlak tedavisi önerilmektedir. Bu işlemde lazer uygulamayla çatlaklar yakılarak cildi soyma yoluna gidilmektedir. Derin olmayan çatlaklarda 3-5 seans işlem uygulanırken; derinlik artıkça seans sayısı da artmaktadır. Seans ücretleri bulunulan ile göre değişse de ortalama 200-250 tl civarındadır. Lazer işlem gerektiren uygulamalarda güneş ışığına maruz kalmamak oldukça önemlidir. Kışa girilen zamanlar da yapılması güneşin yakıcı etkisinden sizi koruyabilir.

Ahmet Maranki Çatlak Tedavisi

ahmet maranki çatlak tedavisi
ahmet maranki çatlak tedavisi

Vücut Çatlakları İçin Hangi Krem İyi Gelir? adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

Cilt çatlakları için öneriler yazı dizimizde Ahmet Maranki’nin bacak çatlakları ve karın

çatlakları için susam yağına verdiği önemden bahsetmemiz gerekiyor. Maranki susam tohumlarını kavanoza koyarak üstüne zeytinyağı eğer yoksa ay çiçek yağı koyarak güneşte iki ay süreyle bekletmemiz gerektiğinin altını çiziyor. İki ay sürenin sonunda süzerek çatlaklara uygulamanın çok etkin bir tedavi yöntemi olduğundan bahsediyor.

Cilt çatlakları için öneriler yazı dizimizde, çatlaklara neden olan etmenlere ve giderilmesi için neler yapılabildiğine dikkat çektik. Fakat çatlakların bünyeye bir zararı olmadığını ve çatlakların görüntüsünün ‘çirkin’ olduğunun bizlere dayatılan güzellik algısı olduğunu unutmamak gerekiyor. Üstelik vücudumuz o kadar mükemmel bir yapıya sahip ki kilo alıp vermede, boy artışlarında yaşanılan durumlara adapte olabiliyor. Ya olamasaydı…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu