Reklam
Güncel Hayat

En Sağlıklı Uyku Pozisyonu Hangisidir?

Reklam

Uykunun sağlığınız için ne kadar önemli olabileceğini biliyorsunuz; yakın zamanda yapılan bir çalışmada yedi saat uyku ideal kabul edildi. Ancak, uyuduğunuz pozisyonun (yan yatma, sırtüstü veya yüzüstü) sağlığınız ve refahınız üzerinde de bir fark yaratabileceği ortaya çıktı. Her günün üçte birini yatakta geçirdiğiniz düşünülürse bu fark önemli olabilir. Peki, en sağlıklı uyku pozisyonu nedir?

Bireylerin deneyimleri farklılık gösterse de uzmanlar, bazı uyku pozisyonlarının bazı sağlık sorunlarını iyileştirebileceğini veya önleyebileceğini söylüyor. Belirli endişeler için tercih edilen uyku yolları şunlardır.

İçindekiler

Daha İyi Nefes Almak İçin Yan Yatın

Siz (veya eşiniz) sırt üstü yattığınızda horlamanın daha kötü olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Özellikle tedavi edilmemiş obstrüktif uyku apneniz varsa, doğru uyku pozisyonunu ayarlamanız önemlidir.

en sağlıklı uyku pozisyonu
doğru uyku pozisyonu nasıl olmalıdır
Obstrüktif uyku apnesi, boğazın arkasındaki dokular gevşeyip kapandığında kısa süreliğine oksijensiz kalmanıza neden olur. Bu, gece boyunca tükürdüğünüzde veya nefes nefese kaldığınızda birden fazla uyanmaya yol açar.

Yan tarafınıza doğru yatmak genellikle horlamayı giderir. Ancak kalp krizi, felç, yüksek tansiyon ve kalp aritmileri riskinizi artırır. Uyku apnesi ayrıca demans riskinin artmasıyla da bağlantılıdır.

Sırt Ağrısı İçin Sırtüstü Uyuyun

Sırtüstü uyuma boynunuzun, başınızın ve omurganızın nötr bir pozisyonda dinlenmesine izin verdiği için genellikle omurga sağlığı için en iyi uyku pozisyonu olarak kabul edilir. Sırtüstü uyku, ağırlığınızı vücudunuza eşit şekilde dağıtmanın ötesinde, siz uyurken omurgadaki doğal olmayan eğrileri de ortadan kaldırır.

Sırtüstü pozisyonda uyumanın diğer faydaları kalça, sırt ve boyun ağrılarının azalmasının yanı sıra ciltte kırışıklık oluşma olasılığının azalmasıdır.

Kalbinizi Korumak İçin Sağ Tarafınıza Yatın

Veriler, insanlar uyku sırasında sol tarafına yattıklarında, yer çekimi nedeniyle kalplerinin pozisyonunun değiştiğini gösterdi. Bu, kalbin elektriksel aktivitesinde elektrokardiyogramlarda (EKG) ortaya çıkan değişikliklere neden olur. Ancak sağ tarafta uyuduklarında akciğerler arasındaki doku ve yapılar kalbi yerinde tutar ve EKG’ler normal kalır.

Altta yatan kalp sorununuz yoksa sol tarafa yatmak sorun değildir. Ancak konjestif kalp yetmezliği ve diğer kalp sorunları olan kişilerde rahatsızlığa ve hatta nefes alma güçlüklerine neden olabilir.

Daha İyi Sindirim İçin Sol Tarafınıza Yatın

Mide ekşimesi, hazımsızlık ve asit reflü hastalığının verdiği rahatsızlık, iyi bir gece uykusunu mahvedebilir. Ancak sol tarafınıza yatmak durumu biraz daha iyi hale getiriyor. Midenizdeki baskıyı biraz hafifletiyor. Aslında araştırmalar, sağ tarafında uyuyan GERD hastalarının, sol taraflarında uyuyanlara göre daha fazla mide yanması yaşamasının yanı sıra bu dönemlerin daha uzun sürdüğünü de gösteriyor.

Yatağın baş kısmını hafifçe yükseltmek veya başınızı göğsünüzden yüksekte tutmak da faydalı olabilir. Reflü tedavi etmese de semptomları azaltabilir.

Hamilelikte En İyi Uyku Pozisyonu

Uzmanlar hamilelerin dizleri bükük halde yan yatmalarını öneriyor. Yan uyku pozisyonu, büyüyen karnın basıncını hafifleterek kalbin pompalanmasını ve kanın vücutta kolayca akmasını sağlar. Özellikle sol taraf, karaciğer üzerindeki baskıyı önlediği ve fetüse, rahme, böbreklere ve kalbe sağlıklı kan akışını kolaylaştırdığı için tavsiye edilir.

Hamilelik sırasında sol tarafınızda uyumakta rahatsızlık hissederseniz, sol kalça üzerindeki baskıyı hafifletmek için ara sıra sağ tarafa doğru yatabilirsiniz. Ayrıca göbek altına, bacak arasına ve sırtın küçük kısmına yastık yerleştirerek de uykuya geçebilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı İçin En İyi Uyku Pozisyonu

Alerji veya burun tıkanıklığıyla uğraşıyorsanız, sırtınızın üst kısmını desteklemek için yastıklar kullanın, böylece omurganızı çökertmeden daha dik bir pozisyonda olursunuz. Bu konumlandırma, solunum yollarınızın açık kalmasını sağlayabilir ve burnunuzun boşaltılmasına yardımcı olabilir. Burun tıkanıklığını artırabileceğinden sırt üstü düz yatmaktan kaçının.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu