Reklam
Güncel HayatSağlık

Alerjik Nezle Nedir? Belirtileri Nelerdir? 

Reklam

Özellikle bahar aylarında çiçeklerin ve polenlerin etkisiyle birlikte birçok kişide alerjik nezle veya daha çok kullanılan halk arasındaki deyişiyle saman nezlesi semptomları sık görülmektedir. Hassas ve alerjiye eğimli kişilerde ilkbahar ve sonbahar aylarında görülen alerjik nezle belirtileri başta kaşıntı, kızarıklık, burun akıntısı ve hapşırma gibi hafif semptomlarda kendini gösterirken bazı kişilerde yüz bölgesinde şişlik gibi daha ağır semptomlarla da görülebiliyor. Ayrıca hayvan tüylerinden kaynaklanan alerjik reaksiyonlar da alerjik nezle olarak değerlendiriliyor. Peki alerjik nezle yaşanması durumunda ne gibi önlemler alınmalı ve alerjik nezleye ne iyi gelir? 

Alerjik Nezleye Ne İyi Gelir? 

Alerjik nezle için öncelikle bir doktora başvurulmalıdır. Doktor gerekli kontrolleri yaptıktan sonra nezlenin neyden kaynaklandığını bulacak ve size doğru tedavi yöntemini sunacaktır. Alerjik nezle için hastanelerde alerji testleri yapılır. Kişiden kan örnekleri alınır ve alerji testi ile neye karşı alerji geliştirdiği yüksek olasılıkla anlaşılır.

Alerjik nezle polenlerden kaynaklanıyorsa tedavi genellikle burun ve boğaz spreyleri ile yapılır. Spreyler ile solunum yolu açılır ve mukus dışarı atılarak boğaz yolu rahatlatılır. İlaç dışında alerjik nezle için tuzlu su yöntemini de denenebilir. Polenlerin yoğun olduğu bahar dönemlerinde pencereleri kapalı tutmak, çamaşırları dışarıya asmamak, dışarı çıkılacağında maske kullanmak gibi önlemler almakta da fayda var. 

Hayvan tüyünden kaynaklanan alerjik nezleler için ise genellikle ilaç tedavisi değil ortam iyileştirmesi tavsiye edilmektedir. Evinde evcil hayvan bakan ve bakmaya devam etmek isteyenler evcil dostlarının dökülen tüylerini mutlaka temizlemelidir. Mümkünse evcil dostunun en azından yatak odasında gezinmesine engel olmalıdır.

Ayrıca alerjik nezleye iyi gelen besinleri tüketerek tedavinizi destekleyebilirsiniz. Portakal, greyfurt, mandalina, limon, kefir, maydanoz ve soğan gibi besinler tüketebilirsiniz. 

Bir başka yöntem olarak ise bitki çayları tercih edilebilir. Sıcak bir bitki çayı boğazlarınızı açarak alerjik nezleyi daha kolay atlatmanıza yardımcı olur. Örneğin limonlu çay, ballı ıhlamur çayı, nane çayı ve zerdeçal çayı hem boğazları açmada hem de bağışıklığı güçlendirerek alerjik reaksiyonları önlemede oldukça etkilidir. Nane bitkisini taze olarak da tüketebilir ve koklayabilirsiniz.

Alerjik Nezle Ne Kadar Sürer? 

Alerjik nezle süresi soğuk algınlığı süresinden farklıdır. Hastalık süreci soğuk algınlığında birkaç hafta içinde geçebilir. Alerjik nezle süreci ise alerjen madde ile temas edildiği sürece devam etmektedir. Soğuk algınlığı virüs kaynaklı bir hastalıktır bu yüzden virüs vücut tarafından yok edildiğinde hastalık durumu ortadan kalkar. Alerjik nezlede ise nezlenin kaynağı virüs değil alerjen madde olduğu için ancak alerjen maddenin ortamdan uzaklaşması ile hastalık durumu tamamen ortadan kalkmaktadır. Bu süre bahar mevsimi boyunca veya evcil hayvanınız olduğu sürece devam edebilir.

alerjik nezleye ne iyi gelir
alerjik nezleye ne iyi gelir

Alerjik Nezle Neden Olur? 

Bahar aylarında çiçeklerin açmasıyla birlikte çiçeklerde bulunan polenler etrafta uçuşmaya başlar. Uçuşan bu polenler yüze ve burun kanalına kaçabilir. Bu durumda kişide alerjik belirtiler görülür ve alerjik nezle ortaya çıkar. Hassas ve alerjiye eğilimli bünyelerde daha sık rastlanmaktadır. Bahar aylarında yaşanan alerjik nezle dönemsel bir rahatsızlıktır fakat yine de hafife alınmamalıdır. Doğal ve tıbbi müdahalelerde bulunulması geciktirilmemelidir.

Alerjik nezlenin sık görülen bir diğer nedeni ise hayvan tüyleridir. Özellikle astım hastalarında hayvan tüyüne karşı aşırı derecede reaksiyonlar görülür.

Alerjik Nezle Nasıl Anlaşılır? 

Soğuk algınlığı ve grip ile sıkça karıştırılan alerjik nezle mukus yapısından anlaşılır. Soğuk algınlığı ve gripte mukus yoğun ve renklidir (beyaz, koyu sarı, açık sarı). Oysa alerjik nezlede görülen mukus daha sıvı kıvamlı ve renksiz yani saydam yapıdadır. Nezle belirtileri ve nezlenin şiddeti kişiye göre değişiklik gösterebilir. Örneğin çoğu kişi hafif belirtiler gösterirken alerjiye daha eğilimli ve astım rahatsızlığı olan kişilerde nezle belirtisi olarak burun ve alın bölgesinin şişmesi dahi görülebiliyor. Her yaştan insanda rastlanabilen alerjik nezle daha çok 18-25 yaş arasındaki gençlerde görülmektedir. 

Alerjik nezle belirtileri arasında; 

 • Burunda ve genizde mukus birikmesi ve akıntı oluşması 
 • Burun ve boğaz tıkanıklığı 
 • Sık sık hapşırma  
 • Uzun süren ve geçmeyen baş ağrısı 
 • Sık ve kuru öksürük 
 • Gözlerde sulanma, kaşıntı ve geçmeyen akıntı 
 • Göz kapaklarında ve göz altında kızarma ve şişme 
 • Halsizlik ve vücudun özellikle eklem yerlerinde şiddetli ağrı görülmesi 
 • Koku ve tat almada azalma 
 • Yüz ve boğaz bölgesinde şişme 
 • Boğazda kaşıntı 
 • Yüzde ve gözde aşırı kaşıntı 
 • Astım krizlerinde ani artış

yer almaktadır. 

Boğaz Kuruluğuna Ne İyi Gelir? Boğaz Kuruluğu Nasıl Geçer?Hamilelikte Grip Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?Çocuklarda Grip ve Soğuk Algınlığı İlaçları Nelerdir? adlı yazı dizilerimize de göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu