Reklam
İş Birliği | Tanıtım

Filtre Kahve ve Çekirdek Kahve Arasındaki 4 Fark

Reklam

Kahve, dünya genelinde sayısız kişi tarafından büyük bir keyifle tüketilen, sosyal yaşamın vazgeçilmezlerinden olan bir içecektir. Kahvenin farklı tüketim şekilleri arasında en çok bilinenleri ise çekirdek ve filtre kahve olmuştur. Bahsi geçen iki kahve türü, kahve tutkunları arasında birtakım farklara sahiptir. İşte filtre kahve ve çekirdek kahve arasındaki temel 4 fark ve çok daha fazlası!

1.Filtre Kahve Öğütülmüştür – Çekirdek Kahve Öğütülmemiştir

Filtre kahve, kahve çekirdeklerinin orta kalınlıkta öğütülmesi ile hazırlanmaktadır. Genel olarak kahve makinesi ya da kahve demleme ekipmanı ile düşük basınçta uzun süreli biçimde demlenir. Çekirdek kahve ise öğütülmemiş haldedir, çiğdir. Belli bir kalınlıkta kişinin isteğine göre öğütülebilir.

2.Demlenme Süreleri Farklıdır

Filtre kahve çekirdeği, uzun süre boyunca demlenebilen bir kahvedir. Su, kahve çekirdekleri üzerinden azar azar geçerek French Press’e damlar ve bu süreç çoğunlukla 5-6 dakika sürmektedir. Çekirdek kahvenin demlenmesi ise daha kısa sürer. Yüksek basınçlı su yardımıyla işlem tamamlanır. Kahve en iyi şekilde öğütülmüş olur.

3.Tat Profilleri Apayrıdır

Filtre kahve, çoğu zaman daha hafif ve yumuşak bir tat profiline sahiptir. Kahve çekirdeklerinin hazırlanmasının üzerinden daha fazla süre geçtiğinden ötürü kahvenin aroması daha dengeli olur. Çekirdek kahve ise konsantre bir tatta sunulur. Daha ince öğütülürse kısa zamanda demlendiği için Espresso daha yoğun bir aromaya sahip olacaktır.

4.Kafein Oranı Açısından Son Derece Farklıdırlar

Filtre kahve genelde daha büyük fincanlarda tüketilen bir seçenek olmaktadır. Uzun süre boyunca demlendiği için de kafein içeriği çekirdek kahveye nazaran daha düşüktür diyebiliriz. Son derece yoğun bir kıvama sahip olan çekirdek kahve ile hazırlanan Espresso, filtre kahveye göre yüksek düzeyde kafein içerir.

5.Çekirdek Kahve Her Zaman Daha Zahmetlidir

Öğütülmemiş bir kahveyi hazırlamak daha fazla efor harcamak demektir. Çekirdek kahveyi öğüttükten sonra hazırlamak ve servis etmek bu nedenle filtre kahveye göre biraz daha zordur. Oysaki filtre kahve hazırlarken öğütme işlemi yapılmayacağından ötürü her şey hızlı ilerleyecektir.

Detaylı olarak bakıldığında her iki kahvenin de kendine has tat profillerine ve hazırlama yöntemlerine sahip olduğunu görüyoruz. İkisinin de sunduğu keyif sahiden de apayrı diyebiliriz!

Damak zevkinize en uygun olanı hangisi ise onu seçebilirsiniz. Örneğin tercihiniz çekirdek kahvelerden yana ise dilerseniz çekirdek kahve fiyatlarını inceleyerek bütçenize en uygun olanına yönelebilirsiniz. Umarız seçtiğiniz kahve mutluluk dolu sohbetlerinize eşlik eder!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu