Reklam
İş Birliği | Tanıtım

Güneş Gözlükleri ile Baş Ağrısı Arasındaki İlişki Nedir?

Reklam

Aşırı yoğun ve sıcak havalardan kaynaklı sık sık baş ağrısı yaşayabiliriz. Bu durum çevresel etmenlerden de kaynaklı olabilir ancak bunun yanında kalitesiz güneş gözlüğü kullanımından kaynaklıda olabilmektedir. Güneş gözlüğü neden baş ağrısı yapar sorusunun cevabı aslında güneş gözlüğü baş ağrısı yapmaz sadece kalitesiz malzemelerden yapılmış olanlar güneş ışınlarından koruma görevini yerine getiremediğinden dolayı bu ışınlara maruz kalınır ve bu durumdan kaynaklı bir süre sonrasında baş ağrısı rahatsızlığı gözlemlenebilmektedir. Daha çok yaz aylarında görülen bu durum kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Bu durumu önlemek amaçlı ise koruyucu işlevi yüksek kaliteli malzemelerden yapılmış güneş gözlükleri tercih edilebilir.

Güneş Gözlüklerinin Kalitesi Baş Ağrısına Etki Eder mi?

Genellikle yaz aylarında sıkça karşılaşılan baş ağrılarının asıl nedeni sıcak havalara fazla süreli maruz kalmamızdan kaynaklı olup bu zararlı güneş ışınlarından korunmamız şarttır. Bu durumun en büyük destekçisi güneş gözlükleri olup göz hassasiyetinizi koruma amaçlıdır. Yalnız her güneş gözlüğünün görüş kalitesi bir değildir. Ucuz alternatiflerden seçim yapmak hem göz sağlığı açısından hem de koruyuculuk açısından fayda sağlamak yerine zarar getirisi olabilir. Bu nedenle güneş gözlüğü seçiminizi yaparken gözlük modeline, rengine, kullanılan malzeme çeşidine kadar en ince ayrıntısına dikkat etmelisiniz.

Güneş gözlüğü kullanmak zararlı mı?

Kalitesiz malzemeler kullanılarak yapılmış güneş gözlüklerinin piyasadaki adı sahte gözlüklerdir. Ucuz alternatiflerden biri olan bu sahte gözlükleri kullananların koruyucu etkisi olmamasından kaynaklı güneşin zararlı ışınlarına maruz kalacaktır. Üçüncü dereceden sayılan korneada; kuruluk, yanma, batma, kaşıntı veya kanlanma gibi ciddi boyutlarda etkiye neden olabilirler. Daha da ileri boyutlar olarak sarı nokta ve katarakt gibi geçici körlük denilen rahatsızlığa neden olabilir. Bu noktada yapılması gereken tek adım göz muayenesinden sonra uzmanlar tarafından tavsiye edilen güneş gözlüğünü tercih etmek olacaktır. Önemli hususlara dikkat edip özenle seçmiş olduğunuz güneş gözlüğünüz sizi güneş ışınlarından koruyarak göz sağlığınızın olumlu yönde etkilenmesinde katkıda bulunacaktır.

Güneş Gözlükleri ile Baş Ağrısı Arasındaki İlişki Nedir
Güneş Gözlükleri ile Baş Ağrısı Arasındaki İlişki Nedir

Yanlış Çerçeve Seçimi Baş Ağrısına Neden Olabilir?

Gözlük seçimlerinde kişilerde başta gelen ilk durum estetik duruş kaygısıdır. Ancak uzmanlar tarafından bu durum yanlış olarak nitelendirilmektedir. Gözlük seçimlerinde cam seçimi kadar çerçeve seçimi de önemli bir noktadır. Çerçeve seçimi yaparken çerçevenin yapıldığı maddeye, çerçevenin genişliğine, yüzünüzün genel hatlarına, çerçevenin kalınlığına ve çerçevenin ağırlığına dikkat edilmelidir. Size en uygun çerçeve modelini bu maddelere dikkat ederek seçmeniz durumunda gözlüğünüz yüzünüz ile bir uyum içinde olacak ve bütünlük sağlayacaktır. Bu noktalara dikkat edilmeden seçilmiş gözlük modeli kullanırsanız eğer gözlük yüzünüze tam oturmayarak burnunuzdan aşağı kayacaktır. Bu durum ise camın merkezinin kaymasına neden olup uzun dönemde baş ağrısına ve göz yorgunluğuna neden olabilir.

Güneş Gözlüğü Kullanırken Baş Ağrısından Nasıl Kurtulabiliriz?

Göz hassasiyeti yaşayanların yanında migren rahatsızlığı olanlarda yaz mevsimindeki aşırı sıcak ortamdan etkilenmektedirler. Bu durumu önleyici birtakım yöntemler mevcuttur. Kaliteli ve koruyucu etkisi yüksek olan güneş gözlüğü seçimine ek olarak şapka kullanımı da sıcağa ve güneş ışınlarına daha az maruz kalmayı sağlayacaktır. Baş ağrısı nedenlerinden biri de sıcak havalarda vücudumuzun terleme yolu ile su kaybı yaşamasıdır. Yaz mevsimlerinde şapka, güneş gözlüğü ve su üçlüsünü yanınızdan ayırmamanız baş ağrılarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Kaliteli Güneş Gözlükleri ile Baş Ağrısından Kurtulun

Güneş gözlüğü kullanımı ile baş ağrılarından kolayca kurtulabilirsiniz. Koyu renkli çerçeveler ve gözlük camları sayesinde güneşin göz hassasiyetinizi kötü yönde etkileyecek zararlı ışınlardan korunmanıza yardımcı olacaktır. Yüz hatlarınıza en uygun stili tercih edip açık havada rahatça dolaşabilirsiniz. Kaliteli güneş gözlükleri için https://www.ozkanoptik.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu