Reklam
İş Birliği | Tanıtım

Hamilelikte Beslenme ve Kuruyemişin Faydaları

Reklam

Kuruyemiş nedir; 7’den 70’e neredeyse herkesin severek tükettiği ürünlerden biridir. İster atıştırmalık ister farklı lezzetlere eşlik edecek bu harika tatların yararları saymakla bitmez. Kuruyemişlerin faydaları sayesinde her derde deva bulunabilir. Günlük bir avuç olarak nitelendirilen yani yaklaşık olarak 28-30 gram kadar kuruyemiş tüketmek kolesterol seviyesinin düzenlenmesine, kalp sağlığına, kanser riskinin azalmasına ve ağırlık kontrollerine yardımcı olmaktadır. Kuruyemişler içerdikleri omega3, protein ve lif bakımından zengin olup aynı zamanda yağ ve kalori açısından da zengindir. Bu nedenle diyet listelerinde ya da günlük tüketiminde aşırıya kaçmamak önemlidir. Diyet listelerinde popüler olan kuruyemişler, iştahınızı bastırır ve geç acıkmanızı sağlar. Ayrıca E vitamini bakımından zengin içerikli olup bunama (demans) ve katarakt oluşumunu engelleyici özellik gösterir.

İçindekiler

Hangi Kuruyemişler Hamilelikte Tüketilebilir?

Kuruyemişler kalori bakımından farklılık gösterdiğinden günlük tüketim dozajı önemli bir noktadır. Özellikle de gebelik dönemlerinde aşırıya kaçmadan uzman tavsiyesinde kuruyemiş tüketim miktarına dikkat etmek bebeğinizin gelişiminde etkili olacaktır.

Ceviz: Hamilelikte Tüketilmesinin Faydaları Nelerdir?

En faydalı kuruyemişler listesinde birinci sırada yer alan cevizin gebelik döneminde tüketimi ile bebeğin beyin gelişimine destekçi olmaktadır. Hamilelik döneminde düzenli olarak ceviz tüketmek bebeğin anne karnındaki gelişimini tamamlayacak sürece kadar sinir sisteminin sağlıklı olmasını sağlar. Hamilelikte düzenli tüketimi ile anne ve bebeğin beyin gelişimini olumlu yönde etkilemesinin yanı sıra göz sağlığı konusunda da fayda sağlamaktadır. Ceviz tüketimi aynı zamanda hamilelik süresi boyunca anne adaylarının tansiyon rahatsızlığı yaşamalarını önleyici etki göstermektedir. Kan damarlarında gözlemlenen iltihapların giderilmesine yardımcı olur. Kolesterol seviyesini düzenler ve içeriğinde bolca vitamin bulundurmasından kaynaklı anne ve bebeğin olumsuz koşullardan en az etkilenmesini sağlar.

Badem: Hamilelikte Tüketilmesinin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte kuruyemiş faydaları anne ve bebeğin bu süreçte sağlıklı olması ve bebeğin sağlıklı gelişimi için oldukça önemlidir. Günlük yeterli miktarda tüketimi ile beyin sağlığını geliştirici özellik gösterir. Badem, içeriğinde bol miktarda folik asit bulundurması sayesinde yeni doğan bebeklerin doğum kusurlarının en aza indirgenmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanında kemik sağlığına iyi gelen badem tüketimi vücudun ihtiyaç duyduğu birçok mineral ve vitamini depolamanızı sağlar. Bir diğer faydalarından ise cilde iyi geldiği bilinmektedir. Cilt kusurlarına ya da yaraları iyileştirme özelliği bulunduran badem hem kuruyemiş olarak tüketilir hem de badem yağı olarak kullanılır. Bunların dışında badem sütü ile kozmetik alanında organik ürünler elde edilebilir.

Hamilelikte Beslenme ve Kuruyemişin Faydaları
Hamilelikte Beslenme ve Kuruyemişin Faydaları

Fındık: Hamilelikte Tüketilmesinin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte kuruyemiş tüketimi listesinde yer alan fındığın faydaları oldukça geniş bir alana sahiptir. İçeriğinde omega3 ü bolca bulunduran fındık hem anne adayının hem de bebeğin zeka gelişimlerini olumlu yönde etkiler. Kalsiyum, potasyum, magnezyum ve vitaminler bakımından zengin içerikli olan fındığın özellikle çiğ tüketimi öneriliyor. Kuruyemişlerin özellikle de fındığın uzun süre ile kavrulması besin değerini kaybetmesine neden oluyor. Bu nedenle çiğ kuruyemişlerin faydaları daha fazla etkilidir. Fındık tüketimi mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlayarak gebelik dönemindeki anne adaylarının rahat hissetmelerini günlerini güzel geçirmelerini sağlar.

Kaju: Hamilelikte Tüketilmesinin Faydaları Nelerdir?

Kuruyemiş besin değerleri her türde farklılık göstermektedir. Kalorisi en yüksek kuruyemişlerden olan kaju hamilelik döneminden anne adayları tarafından sıkça tüketilir. İçeriğinde bulunan yüksek orandaki vitaminler sayesinde özellikle de gebeliğin ilk 5 ayına kadar tüketimi ile anne karnındaki bebeğin beyin, kemik ve fiziksel olarak gelişimini destekler. Aynı zamanda kaju tüketimi ile anne adaylarının diş sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra kemik ya da diş ağrılarının azalmasında etkili olduğu gözlemlenmiştir. Diğer kuruyemiş ürünlerinde olduğu gibi kavrulmuş haldeki kajunun besin değerinde azalma görülmektedir. Bu nedenle anne adaylarına uzman doktorlar tarafından çiğ olarak tüketimi tavsiye edilmektedir.

Leblebi: Hamilelikte Tüketilmesinin Faydaları Nelerdir?

Kuruyemiş türlerinden en bol bulunanlardan birisi de leblebidir. Hamilelik döneminde leblebi tüketimi hem anne adayının hem de bebeğinin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri içermektedir. Ayrıca içeriğinde bulunan demir, bakır, magnezyum ve potasyum mineralleri ile anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimine katkıda bulunur. Gebelik dönemlerinde anne adaylarının bulantı ve kusma gibi rahatsızlıklarını önlemek amaçlı leblebi tüketimi bilinen en doğal ve sağlıklı yoldur. Kalori değerinin düşük olması ile tüketimi oldukça kolay ve rahattır.

Kuruyemiş Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuruyemiş nasıl saklanır derseniz kuru, serin ve karanlık ortamlarda saklamanız gerekir. Hava ile teması kesilen bu besinlerin taze kalma sürelerini de böylelikle uzatmış olursunuz. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi kuruyemişlerinde günlük tüketim miktarını aşmak faydasının zarara dönüşmesini sağlayabilir. Bu nedenle her gün düzenli olarak bir avuç kuruyemiş tüketmek yeterli olacaktır. Birbirinden faydalı bu çeşitlere https://www.cerezpazari.com.tr/kategori/kuru-meyve adresinden kolayca ulaşabilir güvenle satın alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu