Reklam
GenelGebelikGüncel HayatSağlık

Kürtaj Sonrası İçin Tavsiyeler

Reklam

Seks sonrası istenmeyen gebelikler için en sık başvurulan yöntem kürtaj oluyor. Kürtaj süreci bir çok insan için oldukça travmatik bir süreç olabiliyor. Özellikle bu durumu ilk defa deneyimliyorsanız ne yapacağınızı bilmemeniz oldukça normal. Kürtaj sonrası için tavsiyeler adlı yazı dizimize bakarak aklınızdaki soru işaretlerine çözüm bulabilirsiniz.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hasta, kürtaj işleminden sonra eğer genel anestezi ile uyandıktan yaklaşık 1 saat sonra yemek yiyebilir, su içebilir. Dikkat edilmesi gereken yenilen yiyeceklerin hafif, az yağlı, az tuzlu ve sıvı gıdalar olmasıdır. Çorba en ideal olanıdır. Eğer 3 – 4 saat içinde bulantı olmazsa hasta sıradan gıdalarla beslenebilir.

Eğer kürtaj sonrası ağrı varsa doktorun verdiği ağrı kesiciler ve antibiyotikler verilen kullanımda düzenli şekilde kullanılmalıdır. Kürtajdan sonra duş alınması bir sorun teşkil etmez ancak enfeksiyon kapmaması açısından tavsiye edilmez. Çünkü suyun içinde bakteriyel riskler olabilir. Eğer almak zorundaysanız ayakta olmanız tavsiye edilir. Böylece suyla temas az olmuş olur.

kürtaj sonrası spor yapmak
kürtaj sonrası spor yapmak

Kürtajdan sonra spor dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Spor, kürtaj işleminden sonra birkaç gün boyunca kısıtlanmalıdır. Özellikle ağır sporlardan mutlaka uzak durulmalıdır. Aksi takdirde ağrı ve kanama yapabilir. Ancak işlem sonrası yürüyüş çok yararlıdır. Bu yürüyüş dinlenme molaları verilerek yapılmalıdır.

Kürtaj sonrasında kramp oluşması beklenen durumlardan biridir. Bu krampları geçirmek için evde yapabileceğiniz işlemler var elbette. Isıtılmış bez, sıcak su torbası ya da sıcak yastıklar kramp bölgesini rahatlatacaktır. Ayrıca krampın olduğu bölgeye elinizle masajlar yaparak da geçmesini sağlayabilirsiniz. Eğer bu uygulamalara rağmen kramplar geçmiyorsa doktorunuza başvurmalısınız.

Kusma ve ishal de görülebilecek durumlardandır. Böyle bir durumda bolca su tüketilmelidir. Susuzluk vücudu halsiz bırakacaktır.

Kürtaj sonrasında mümkünse 1 – 2 gün evde dinlenmek kendinizi toparlamak açısından oldukça önemlidir. Taburcu olduktan sonra anestezinin etkileri 12 saat boyunca sürebileceğinden dolayı araç ya da makine kullanmak tavsiye edilmez.

Kürtaj Sonrası Kanama Normal Midir?

Kürtaj işlemi gerçekleştikten sonra hafif bir kanama yapacaktır. Bu genellikle gün içerisinde geçer ancak 2 – 10 gün arasında pıhtısız hafif kanamaların olması da normaldir, korkulmaması gerekir. Bazı kürtajlardan sonra kanama hiç görülmeyebilir de. Beklenen süreç kanamanın gittikçe azalarak yok olmasıdır.

Kürtaj sonrası kanama en olası durumdur. Fazla kanamanın olması rahim enfeksiyonu ya da genital enfeksiyon belirtileri de olabilir. Bu nedenle kürtaj sonrası bakım son derece önemlidir. İyi bir bakımla riskler yok olma derecesine getirilebilir.

Kanama için tampon kesinlikle kullanılmamalıdır. Tampon, enfeksiyon riskini en çok arttıran nedenlerdendir. Tamponda biriken kan rahim içinde bakterilerin oluşmasına ve artmasına neden olur. En doğru yöntem hijyenik pedler ya da havlular kullanmaktır. Bu bez ve pedler ise sık sık değiştirilmeli bakteri oluşumuna izin verilmemelidir. Kullanılacak iç çamaşırları ise temiz ve mümkünse ütülenmiş olmalıdır. Ütü işlemi bakteriyi azaltır.

istenmeyen gebeliklerde neler yapılır
istenmeyen gebeliklerde neler yapılır

Kürtaj Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Kürtaj genel anesteziyle yapılmışsa işlemin yapıldığı gün sersemlik hissiyatı, bulantı, halsizlik, kasık ağrısı ve kanama yapabilir. Bu şikayetler gün içerisinde geçebilecek durumlardır. İyileşme süreci uzun değildir.

Doktorun verdiği antibiyotiklerle iyileşme süreci hızlanır. Bu süreç içinde 10 – 15 gün boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi tavsiye edilir. Bu da iyileşme sürecini etkileyen bir etkendir. Eğer düşük nedeniyle kürtaj yapılmışsa 3 ay boyunca korunmak önerilir. Bu süre rahmin kendini sağlıklı bir hale getirmesi için gerekli süredir.

Kürtaj olan kişi ortalama 1 – 1.5 ay sonra yeniden regl olabilmektedir. Kürtaj sonrasındaki kanamada tampon kullanılmaması gerektiği gibi ilk regl sürecinde de kullanılmamalıdır. İşlemden sonra 2 gün regl sancısı gibi sancınız olabilir. Ağrı kesicilerle bu durum geçirilebilir ancak ağrıların şiddetlenmesi halinde doktorunuza başvurmalısınız.

Kürtaj sonrasında gebelik belirtileri 3 -5 gün içerisinde kaybolur. Eğer kan uyuşmazlığınız varsa kürtajdan sonraki 72 saat içinde “uyuşmazlık iğnesi” yaptırmalısınız.

Kürtaj sonrası nelere dikkat edilmelidir? sorusunun dışında aklınıza takılan belirli bir soruyu bizimle paylaşarak da cevap bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu