Reklam
Güncel Hayat

Çocuklarda Özerklik Dönemi Nasıldır? Çocuklarda Özerklik Dönemi Kaç Yaş?

Reklam

Yetişkinler olarak özerklik çoğu zaman kanıksadığımız bir şeydir. Kendi kararlarımızı vermek doğduğumuzdan beri sahip olduğumuz bir yetenek gibi gelir; ancak özerklik çocukken gelişir. Çocuklarda özerklik, bir çocuk oyuncaklarını seçerken, hangi kıyafetleri giyeceğine ve hangi yiyecekleri yiyeceğine karar verirken başlar.

Özerklik, kendine güvenen, bağımsız çocuklar yetiştirmek için çok önemlidir. Bu blog gönderisinde, çocuk gelişiminde özerkliğin ne olduğunu ve faydalarını tartışacağız.

Çocuklarda Özerklik Ne Demek?

Özerklik, yaşamın farklı alanlarında yavaş yavaş gelişir. Fiziksel ve bilişsel yetenekleri, bilgi edinmeyi, sosyal etkileşimleri ve duygusal düzenlemeyi etkiler.

Çocuklar 5 yaş gibi erken bir dönemde görevleri planlamaya ve organize etmeye başlarlar.

Özerklik açısından, bir çocuk 5 veya 6 yaşına kadar kendi başına giyinebilir, ancak küçük düğmeleri iliklemek gibi konularda hala yardıma ihtiyaç duyabilir. Henüz giymemişlerse, ayakkabılarını doğru ayağa giymeye ve bağcıklarını bağlamayı öğrenmeye başlamış olmalıdırlar. Hijyen açısından, bu yaştaki çocukların kendi başlarına banyo yapmaları beklenebilir. Ancak yine de gözetime ve önemli adımlar hakkında hatırlatmalara ihtiyaç duyabilirler.

çocuklarda özerklik
çocukta özerklik nedir

7 yaşına geldiklerinde, çocuklar giderek daha bağımsız ve sorumluluk sahibi olmaya başlarlar. Evdeki işlere yardım ederler. Ayrıca düşünme ve biraz mantıksal muhakeme yeteneğine de sahip olurlar.

Bir çocuğun yaşı özerklik düzeyi hakkında bir fikir verse de, her çocuğun benzersiz olduğunu ve farklı şekilde ilerlediğini unutmamak önemlidir. Çocuğunuz bir alanda diğerine göre daha hızlı özerklik geliştirebilir. Örneğin, sabahları okula hazırlanmak için hala yardıma ihtiyaç duyabilir, ancak sınıf grubuna iyi entegre olabilir. Çocuğunuzun gelişimine ne kadar çok dikkat ederseniz, onu o kadar iyi destekleyebilir ve ihtiyaç duyduğu araçları sağlayabilirsiniz.

Çocuklarda Özerklik Dönemi Kaç Yaş Arasıdır?

Özerklik hepimizin sahip olduğu bir kişilik özelliğidir. Kendi seçimlerimizi yapma, hayatlarımız üzerinde kontrol sahibi olma ve bu seçimleri yaparken kendimizi güvende hissetme arzumuzdur. Ancak, özerklik 18 yaşına geldiğinizde sihirli bir şekilde ortaya çıkmaz. Özerklik doğduğumuz andan itibaren başlar. Ve ebeveynler olarak, çocuklarımız adına kararlar vererek ve onlara çok fazla yardım ederek, genellikle (yanlışlıkla) onların özerkliklerini zedeleriz.

Çocuk gelişiminde özerklik, çocukların kendileri ve kararları üzerinde kontrol sahibi olduklarını bilmelerini sağlar. Erikson’un Gelişim Aşamaları’na göre, özerklik duygusu yeni yürümeye başlayan çocukluk döneminde (18 aylıktan üç yaşına kadar) gelişir.

Çocuklarda özerklik örnekleri arasında tuvalet eğitimi, kıyafetlerini seçme, hangi yiyecekleri sevdiklerine (veya sevmediklerine) ve hangi oyuncaklarla oynayacaklarına karar verme yer alır. Çocukların özerkliğinin, öz saygı ve güvenlerini geliştirmeye yardımcı olan birçok faydası vardır.

çocuğun özerklik dönemi
çocuğun özerklik dönemi

Ebeveynler olarak, doğal olarak çocuklarımızı aşırı koruma ihtiyacı hissederiz çünkü onların zarar görmesini veya acı çekmesini istemeyiz. Ancak, onları aşırı koruyarak keşif süreçlerini kısıtlamamalıyız, çünkü bu onların özgüvenlerini etkileyebilir ve onları korkak ve utangaç çocuklara dönüştürebilir. Çocuklarımız için iyi niyetli olsak da, eylemlerimizin yetişkinliğe adım atarken çocukların karakterini etkileyebileceğinin farkında olmalıyız.

Özerklik kazanarak, çocuğunuz başarısızlıkla başa çıkmayı öğrenerek hayatın sorunlarını ele alabilir, çözebilir ve “güvenli bir şekilde” üstesinden gelebilir. Böylece çocuklar özgüven ve özsaygı geliştirir ve kendi bilinçli seçimlerini yapma konusunda daha yetkin hissederler. Bunun ötesinde, aile değerlerini, sosyal normları ve yetişkinliğe kadar hayatta kalmak için gerekli becerileri de öğrenirler.

Çocuklarda Görülen Karanlık Korkusu Nasıl Aşılır?

Ohtahara Sendromu Nedir? Neden Olur? İyileşir Mi?

Raşitizm Nedir? Raşitizm Belirtileri Nelerdir?

DEHB Nedir? DEHB Kimlerde Görülür?

Parasomnia Nedir? Parasomnia Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Ağız Kokusu Neden Olur? | Çocuklarda Ağız Kokusu Tedavisi

Bebek ve Çocuklarda Diş Sararması Neden Olur?

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu