Reklam
GenelGüncel HayatSağlık

Nazoster Burun Spreyi Nedir? Nazoster Burun Spreyi Kullanıcı Yorumları

Reklam

Kortikosteroid ilaç grubuna dahil olan ilaç, özellikle saman nezlesine iyi gelmektedir. Yılın belirli dönemlerinde yaşanan alerjenlere karşı oldukça etkin bir ilaç olan nazoster spreyini yakından tanıyalım. Nazoster burun spreyi kullanıcı yorumları ile sizlerde güvenli olarak kullanabilirsiniz.

İçindekiler

Nazoster Burun Spreyi Nedir?

Nazoster Burun Spreyi, içerisinde mometazon furoat ile burundaki iltihabı, kaşıntıyı tıkanıklığı ve hapşırığı gidermede etkilidir.

Beyaz renkli, çalkalandığında homojen, sulu süspansiyon görünümünde olan Nazoster; 6 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde saman nezlesi ve yıl boyunca devam eden burun iltihabı semptomlarının tedavisinde kullanılır. Bunun yanında, 2-6 yaş arasında alerjik burun iltihabı tanısı saptanmış olan çocuklarda kullanılabilir. Ve ayrıca, 18 yaş ve üzeri yetişkinlerde nazal polip (iyi huylu ur) tedavisinde de kullanılır.

Nazoster’i Kullanmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler:

 • Burun yaralanması veya yakın tarihte bir burun ameliyatı geçirdiyseniz, burnunuzdaki yara iyileştikten sonra spreyi kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • İlacın etken maddesi olan Mometazon furoat’a veya ilacın herhangi bir bileşenine karşı alerjiniz var ise, nazal spreyi kullanmayınız.
 • Burnunuzda bir enfeksiyon geçiriyorsanız , spreyi kullanmaya başlamadan önce enfeksiyonun iyileşmesini beklemelisiniz.

Bunlardan herhangi biri sizde mevcutsa kullanmayınız.

saman nezlesi neden olur
saman nezlesi neden olur

Aşağıdaki durumlardan biri sizde var ise, Nazoster’i dikkatli kullanınız:

 • Önceden verem (tüberküloz) geçirdiyseniz veya verem iseniz,
 • Gözünüzde herpes simpleks (virüs) enfeksiyonu veya başka herhangi bir enfeksiyonunuz varsa,
 • Kistik fibrozunuz varsa,
 • Ağız veya enjeksiyon yoluyla başka kortikosteroid ilaçlar alıyorsanız nazoster burun spreyini dikkatli kullanınız.

Nazoster Burun Spreyi Kullanımı

 1. Öncelikle spreyin üzerindeki kapağı çıkarınız
 2. Her kullanmadan önce çalkalayınız.
 3. Burnunuzun temiz olmasına dikkat ediniz.
 4. Burnunuzu temizledikten sonra burnunuzun bir tanesini kapatıp diğer burun deliğinize doğru püskürtünüz. Bu işlemi yaparken başınızı hafifçe öne eğiniz ve şişeyi dik tutunuz. Daha sonra diğer burun deliğinize aynı işlemi uygulayınız.
 5. Püskürtme işlemi bittikten sonra spreyin ucunu mendille temizleyip kapağını takabilirsiniz.

İlaç minimim 14 gün süre kullanılmamışsa, sprey pompasını ayarlamak adına iyi ve yeterli bir püskürtme görülene kadar iki kez püskürtülmesi tavsiye edilir.

Nazoster Burun Spreyi Kullanımının Yan Etkileri

Yaygın yan etkiler;

 • Hapşırık
 • Boğaz iltihabı
 • Baş ağrısı
 • Burunda yanma
 • Burun kanaması
saman nezlesi çocuklarda
saman nezlesi çocuklarda

Seyrek yan etkiler;

 • Koku ve tat alımında işlev kaybı

Çocuklarda Grip ve Soğuk Algınlığı İlaçları Nelerdir? adlı yazı dizimize de göz atabilirsiniz.

Bebeklerde Nazoster Burun Spreyi Kullanımı

Nazoster Burun Spreyi’ni, doktorunuzun veya eczacınızın size söylediği şekilde kullanmaya dikkat etmelisiniz. Genellikle 2-11 yaş arası çocuklarda günde bir doz burnuna püskürtülerek kullanılır.

Çocuklar için yüksek doz kullanımı, zamanla çocukların boyunun uzamasını yavaşlatabilir. Bundan dolayı doktorlar, nazal steroidleri yüksek dozda kullanan çocuklarda zaman zaman çocuğunuzun boyunu ölçerek doz aşımını düşürebilir. Bebekler veya çocukların kullanımında ebeveynleri veya herhangi bir yetişkin yardımcı olmalıdır.

Burun spreyinizi 25 derecenin altında muhafaza ediniz. Dondurmayınız.

Nazoster Burun Spreyi Kullanıcı Yorumları

 • İpek E: Bahar ayları gelince her sene bu saman nezlesini yaşıyorum. Nazoster sayesinde her zaman kullanıyorum. Oldukça işe yarıyor.
 • Fatih M: Kortizon içerdiği için biraz kuşkulu yaklaşsam da hızlı ve etkili sonuç verdiği söylendiği için kullandım. Memnun kaldım.
 • Buğra K: 2 yaşındaki çocuğuma doktor yazdı. Özellikle burun akıntısı yaşayan çocuklar için bu spreyi kullanmalarını tavsiye ederim.
Nazoster Burun Spreyi Fiyatı Ne Kadar?

2023 yılı için Nazoster spreyin güncellenen fiyatı 60.35 TL’dir.

Nazoster burun spreyi kullanıcı yorumları ile derlediğimiz makalemiz umarız sizler için de yararlı olmuştur. Yine yan etkileri göz önünde bulundurarak uzman doktor kontrolü eşliğinde ilaçları kullanmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu