Reklam
Eğlence

NFT Nedir? NFT’den Nasıl Para Kazanılır?

Reklam

Değiştirilemeyen tokenler veya NFT‘ler, tarihin en karlı blok zinciri tabanlı deneylerinden biri haline geldi. NFT’lerin arkasındaki kriptoloji oldukça zor olsa da, bunların ne olduğunu ve onlardan nasıl hızlı para kazanılacağını anlamak hiç de zor değil!

Bir NFT’nin ne olduğuna, NFT’leri nasıl satıp para kazanabileceğinize, bunların nerede değiş tokuş edildiğine ve NFT satışlarının son örneklerine bakacağız. Hadi başlayalım.

İçindekiler

NFT Nedir?

“Mevcut olmayan token”, değiştirilemeyen veya yeniden üretilemeyen bir kripto varlığı anlamına gelir. Bu jetonları özel bir koleksiyondaki sanat eserinin dijital karşılığı olarak düşünebilirsiniz. Koleksiyondaki her sanat eseri benzersizdir ve farklı değerdedir.

NFT
nft ne demek

Sanat eserleri gibi, bir NFT para veya kripto para birimi için satılabilir. Bununla birlikte, tokenin varlık transferi, tıpkı kripto para birimi gibi blok zincirine kaydedilir. Bu, şu anda kimin sahibi olduğunu belirler.

Her NFT, orijinal sahibinin dijital (veya bazı durumlarda fiziksel) varlığına bağlıdır. Teknik olarak, dijital formdaki her şey bir NFT’ye dönüştürülebilir. Ünlü tweet’ler, Facebook gönderileri, Instagram resimleri ve daha fazlası NFT’lere dönüştürülebilir ve herkes tarafından satılabilir.

NFT Değerini Ne Belirler?

Tıpkı varsayımsal sanat koleksiyonumuzdaki parçalar gibi, tüketici ilgisi de bir NFT’nin değerini belirler. Ticaret kartlarına benzer şekilde, ilgilenen tüketicilerin nadirliği ve tabanı, değerlerini etkiler. Bir görüntü bir NFT’ye dönüştürülebilirken, bu görüntünün özgürce paylaşılmasını engellemezBununla birlikte, varlığın kime ait olduğunu blok zinciri aracılığıyla kesin olarak gösterir.

NFT Nasıl Satın Alınır?

Bazı platformlar kredi kartlarının kullanılmasına izin verir, ancak NFT alıp satabileceğiniz sitelerin büyük çoğunluğu kripto para birimi kullanmanızı gerektirir. Seçtiğiniz para birimi için bir cüzdan oluşturmanız gerekecek. Blockchain.com, kullanıcıların ücretsiz olarak cüzdan oluşturmasına olanak tanıyan popüler bir platformdur.

Bu platformlardan birinde kimliğinizi doğruladıktan sonra, para birimini doğrudan piyasa değeri civarında satın alabilirsiniz. İyi bir miktar Bitcoin (BTC) gibi popüler bir tane edindikten sonra, bir açık artırma sitesine bakmanın zamanı geldi.

Kripto para birimine yeni başlayanlar için önemlidir: Ödeme yapmak için kripto para birimini kullanırken sizden bir ücret alınır. Ücret, blok zincirinin şu anda ne kadar sıkışık olduğuna ve hangi para biriminin kullanıldığına göre değişir.

NFT’lerimi Nasıl Gösterebilirim?

Mark Cuban’ın Lazy.com’u, NFT koleksiyonunuzu sergilemenizi sağlayan ilk hizmettir. Tek yapmanız gereken bir hesap oluşturmak ve sitenin size ait olduğunu kanıtlamak için talimatları takip etmektir. Birkaç dakika içinde, sahip olduğunuz benzersiz dijital içeriği dünyaya gösterebileceksiniz!

NFT Nasıl Satışa Çıkarılır?

İlk olarak, telif hakkına sahip olduğunuz orijinal bir medya parçasına ihtiyacınız olacak. Bu, çektiğiniz bir resim, oluşturduğunuz bir gif, bir şarkı veya hemen hemen başka herhangi bir medya türü olabilir.

Ardından, Rarible.com’a gidin. Sayfanın sağ üst kısmında göreceğiniz “Oluştur” düğmesine tıklayın. Muhtemelen tek bir dosya satarak başlamak isteyeceksiniz, bu yüzden istendiğinde “Tek” seçeneğine basın. Ardından, öğeniz için bir satış fiyatı düşünmeniz gerekir. İstediğiniz kadar kripto para birimini seçebilir ve girebilirsiniz.

NFT Satıldığını Nasıl Anlarız?

Bu siteler geleneksel e-posta kullanma eğiliminde olmadığından, sattığınız varlıkla ilgili güncel teklifler için satış sayfasını kontrol etmeniz gerekir. Kabul edilebilir bir teklif görürseniz veya bir kullanıcı talep ettiğiniz fiyatın tamamını öderse, bunu kabul edebilirsiniz.

Sunulan kripto fonları daha sonra cüzdanınıza aktarılacaktır. Bunu geri çekebilir ve kripto yoluyla başka ürünler satın almak için kullanabilir veya nakit olarak değiştirebilirsiniz.

NFT Para Kazandırır Mı?

NFT’lerden para kazanmanın en iyi yolu kişiye göre değişecektir. Boşa harcayacak paranız varsa, en iyi seçeneğiniz zaman geçtikçe ilgi çekecek bir varlık satın almak olabilir. Bazı yüksek profilli NFT’ler şu anda pahalı olsa da, NFT pazarı daha yeni başlıyor, bu nedenle çok daha az rekabetiniz olacak. Bir içerik yaratıcısı veya influencer iseniz, muhtemelen kendi orijinal NFT’lerinizi oluşturup satmaktan daha iyi olursunuz.

Metaverse Nedir? Metaverse Neden Önemli?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu