Reklam
Genel

Metaverse Nedir? Metaverse Neden Önemli?

Reklam

Facebook 28 Ekim 2021’de Meta olarak yeniden markalandığından, yeni isme ilham veren belirsiz konsept sıcak bir tartışma konusu oldu. Metaverse, Meta’nın vahşi hırsının bir ürünü gibi görünse de, durum hiç de öyle değil.

Bazıları, Mark Zuckerberg’in Connect 2021 konferans açılış konuşması sırasında açıklamak için çok zaman harcadığını iddia ederken, diğerleri bunu internetin Web3 veya Web 3.0 olarak bilinen bir sonraki evrimi olarak görüyor.

Bunun nedeni kısmen, meta verinin farklı insanlar için farklı şeyler ifade etmesidir. Ancak aynı zamanda sanal dünya ile gerçeklik arasındaki çizgilerin tanınmayacak kadar bulanık hale gelmesidir.

Metaverse Ne Demek?

Gerçek dünyayı taklit eden zengin kullanıcı etkileşimi için alanlar yaratmak için sosyal medyadan gelen kavramlarla birlikte artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR) ve blok zinciri kullanan simüle edilmiş bir dijital ortam olarak tanımlanabilir.

Metaverse, ilk kez bilimkurgu yazarı Neal Stephenson tarafından Snow Crash adlı romanında açıklanan bir fikirdir. Yakında gerçeğe dönüşebilir, çünkü birçok büyük teknoloji şirketi, internetin bugün olduğundan daha büyük olmasa da büyük olacağına bahse giriyor. Bireysel sanal deneyimlerin devasa bir dünyalar dünyası oluşturmasını beklemek istemeyen herkes, Decentraland, Horizon Workrooms veya Roblox gibi platformlara katılarak geleceğin nasıl görüneceğine dair en azından bir fikir edinebilir.

Metaverse
metaverse ne demek

Mark Zuckerberg’in yaratmak istediği metaverse büyük bir sanal deneyim değil, internetin bir sonraki versiyonu.

“Masaüstünden web’e ve mobil ortama geçtik; metinden fotoğrafa ve videoya. Ancak bu, yolun sonu değil,” diye yazıyor Zuckerberg, çalışanlarına yakın zamanda yazdığı bir mektupta. “Bir sonraki platform daha da sürükleyici olacak. Sadece ona bakmakla kalmayıp deneyimin içinde olduğunuz, bedenlenmiş bir internet. Buna meta veri deposu diyoruz ve ürettiğimiz her ürüne dokunacak.”

Meta veri deposu, bulut altyapısı, yazılım araçları, platformlar, uygulamalar, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik ve donanım gibi çeşitli teknoloji biçimleri tarafından yönlendirilecektir. Teknik gereksinimlere ek olarak, meta veri deposu, eğlence, oyun, ticaret, sosyal etkileşimler, eğitim ve araştırma dahildir. Ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli kullanıcı deneyimlerini içerecektir.

Metaverse Ne Zaman Hayata Geçecek?

O halde soru şu ki, çeşitli proto-metaverse’lerden büyük metaverse geçmemiz ne kadar sürer? Mark Zuckerberg, on yılın sonunda olacağına inanıyor, ancak bundan çok daha erken de olabilir. Çünkü temel unsurlar zaten mevcut.

Günümüz internetinin arkasındaki altyapı, 12,3 milyondan fazla oyuncunun Fortnite’ta Travis Scott’ın yer aldığı bir VR konseri için ayarlanması gibi, çok sayıda insanın sanal ortamlarda bir araya gelmesine olanak tanıyor. Bu mevcut altyapı çok etkileyici, ancak büyük olasılıkla meta veri tabanı endüstri uzmanlarının öngördüğü desteği daha da geliştirmesi gerekecek.

Ayrıca gerçekçi sanal ortamları ve avatarları 3D olarak oluşturacak donanıma da sahibiz. Meta, önde gelen sanal gerçeklik gözlüğü üreticisi Oculus’un sahibidir. Microsoft, 2016’daki ilk sürümünden bu yana HoloLens karma gerçeklik akıllı gözlükleriyle çeşitli kurumsal kullanım durumlarını desteklemektedir. Metaverse, kullanıcıların bilgisayarlar ve mobil cihazlar gibi geleneksel cihazlardan yararlanabilecekler. Ve aynı zamanda gelişmekte olan sürükleyici AR ve VR giyilebilir cihazlarla deneyimi geliştirebilecekleri her yerde bulunan bir bilgi işlem deneyimi olacak.

Metaverse
metaverse coin

Ocak 2009’da Bitcoin ağının ortaya çıkmasından bu yana finansal hizmetler endüstrisini alt üst eden aynı yenilikçi teknolojiler, meta veri tabanındaki verilerin sürekliliğini sağlamak için kullanılabilir. NFT’ler veya değiştirilemez belirteçler, dijital varlıkların sahipliğini doğrulamak için blok zinciri teknolojisinin nasıl kullanılabileceğinin mükemmel bir örneğidir. Ve bunlardan yararlanan 3D sanal gerçeklik platformları zaten vardır.

EPIC Games’deki Unreal Engine’nin başkan yardımcısı ve genel müdürü Marc Petit, yakın zamanda yaptığı bir röportajda, metaverse’nin “kalıcılık içeren ortak sanal dünyalar” gerektireceğini belirtti. Bunun anlamı, ideal bir müşteri deneyimi için kullanıcının dijital eşyalarıyla evrenden evrene hareket edebilmesi gerektiğidir. Bunun bir örneği, gelecekte Nike’den satın alınan bir kullanıcının NFT ayakkabılarının, Meta Horizon platformunda ve ayrıca Fortnite ve Minecraft’taki gibi diğer sanal dünyalarda avatar kullanımı için mevcut olması olabilir.

Metaverse
metaverse nft

Gelecekte, Decentraland, gerçek dünyada farklı ülkelerde yaşayan insanlar tarafından fiat para ve fiziksel malların değiş tokuş edilmesiyle aynı şekilde aralarında akan dijital varlıklar ve para birimleri ile meta verinin bir bölümünü oluşturan birçok merkezi olmayan dünyadan biri olabilir.

Hiç kimse metaverse’nin kendisine sahip olmayacak olsa da (tıpkı bugün internete kimsenin sahip olmadığı gibi), uzayda kesinlikle birçok önemli oyuncu olacak. Ve Meta, Microsoft, Unity, Epic Games, Roblox ve diğerleri gibi şirketler onların arasında olmak istiyor. Bu yüzden bilimkurgu rüyasını gerçekleştirmek için milyarlarca dolar harcıyorlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu