Reklam
Örgü & Elişi

Örgü İle Neler Yapılabilir?

Reklam

Kadınların vazgeçilmez hobilerinden biri örgüdür. Özellikle ev kadınları canları sıkılınca kendilerini direk el işine verirler, örgü ile yapacak o kadar çok şey vardır ki bazı kadınlar bunu işe bile çevirmektedir. Özellikle eski dönemlerde evde ve kıyafet türünde kullanılan neredeyse her şey örgü yani el emeğiydi. Günümüzde ise ip çeşitleri ve modelleri geliştiği için çok farklı şeyler ortaya çıkmaktadır. Örgü ile neler yapılabilir sorusuna verecek yanıt çok fazladır.

İçindekiler

Örgü Kilim Yapımı

örgü paspas ve kilim yapılışı
örgü paspas ve kilim yapılışı

Evin herhangi bir köşesinde örgü kilim kullanmak çok tatlı bir tercih olacaktır. Örgü kilimler özellikle banyoda kullanılır fakat büyüklüğe ve ipe göre yatak odaları, mutfak gibi diğer odalarda da kullanılabilir. Kilim için en uygun ip penye iptir. Bu sayede daha rahat şekil alır ve hazır alınmış gibi durur. Bu şekilde tasarruf da etmiş olursunuz. Üzerine yine ipten farklı motifler de yapabilirsiniz.

Örgü Çanta Yapımı

Özellikle son dönemlerde örgü çanta çok moda olmuştur. Evde yapması kolay ve tasarruflu olması dışında artık dışarıda da hazır olarak örgü modeller satılmaktadır. Örgü çanta yapmak, çantanın daha dayanıklı olmasını sağlar ve yıpranmasını engeller. Örgü ile neler yapılabilir? sorusuna güzel bir örnektir. Özellikle ilkbahar-yaz aylarında çok havalı durur. Sırt, el veya omuz çantası olarak hazırlayabilirsiniz. Zincir, fermuar veya çıt çıt da ekleyebilirsiniz.

Örgü Ev Terliği Yapımı

Evde terlik giymek isteyenler için güzel bir seçenektir. Özellikle ev gezmelerine çok giden kadınlar şık bir terlik giymek isteyebilir, el emeği örgü bir terlik tüm kadınların dikkatini çekecektir. Babet tarzında yapılabilir, ucuna tüy, taş gibi süslemeler konulabilir. Örgü ile terlik veya bot yapmak oldukça basittir. Eskiden de çetik denilen örgü ev ayakkabısı yapılırdı. Kışın ev terliklerinin fiyatı arttığı için tasarruf da etmiş olursunuz.

Makrome Süsleme ve Örtü

kasnakta makrome yapılışı
kasnakta makrome yapılışı

Makrome özellikle son dönemlerde örgü ile neler yapılabilir sorusuna en çok verilen cevaplardan biridir. Çünkü çok değişik ve havalı bir duruşa sahiptir. Onun için özel ip ve örme tekniği bulunmaktadır, kadınlar makromeyi masa, yatak örtüsü olarak veya süs için kullanmaktadır. Makrome örgü örüp ahşap bir çubuğa geçirebilir ve duvarınıza asabilirsiniz. Hatta söz masalarının organizasyonları için bile çok sık tercih edilmektedir.

Örgü Saç Bandı Yapımı

Örgü saç bandı biraz daha kışlık olabilir, fakat ipini ince veya penye alırsanız yazın bile takabilirsiniz. Çok farklı duracaktır, renk renk saç bandını evde kendiniz hazırlayabilir ve dışarıdan almayı bırakabilirsiniz.

Puf Koltuk

Koltuğun yanına veya önüne puf koymak ev dekorasyonu tamamlayacaktır, son zamanlarda örgü ile neler yapılabilir sorusuna verilen yanıtlar arasında yer almaktadır. Eve çok şık ve otantik bir hava katar, renk renk her köşeye koyabilirsiniz. Üstüne oturabilir, saksı koyabilir veya ayaklarınızı uzatabilirsiniz. İçini de tok durması açısından yastıkla doldurabilirsiniz.

Örgü İle Neler Yapılabilir?
Örgü İle Neler Yapılabilir?

Örgü Kıyafet Modelleri

Örgü ile yapılabilecek en iyi şeylerden biri hiç şüphesiz kıyafettir. Her türlü model örgüden çıkabilmektedir, yeter ki uygun ip ve teknik seçilsin. Sonrasında kendi dolabınızı kendiniz el emeği ile doldurabilirsiniz. Örgü olduğu için daha sıcak tutar, bu yüzden kışa uygundur fakat boşluklu bir şekilde, ince ip kullanırsanız yazın da giyebilirsiniz.

Örgü kıyafetlere örnek olarak;

  • Hırka
  • Kazak
  • Tişört
  • Şort
  • Etek

Daha aklınıza gelecek her türlü model örgü ile neler yapılabilir sorusuna yanıt olabilir. Kıyafet sayılabilecek şapka, atkı ve eldiven de örgü ile yapılacaklar arasında ilk sıradadır.

Örgü Oyuncak Yapılışı

bertha the bear
bertha the bear

Çocuklar en hassas canlılardır ve kullandıkları her şey özenle seçilmelidir. Bunlardan biri de neredeyse tüm gün ellerinde olan oyuncaklardır. Oyuncaklarını örgü ile yapabilirsiniz, özellikle son zamanlarda kadınlar bunu işe çevirmiştir. Pahalı, tehlikeli ve kimyasal içerikli oyuncaklar almak yerine evde kendiniz sağlıklı ve güvenilir olarak hazırlayabilirsiniz.

Oyuncak önerileri;

  • Bebek
  • Hayvan figürleri
  • Araba
  • Çıngırak

Üzerine göz için boncuk da yapıştırabilirsiniz, farklı iplerden saçta yapabilirsiniz. Boncuk almak yerine gözünü bile farklı renkte iplerden hazırlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu