Reklam
Genel

Othello Sendromu Nedir? Tehlikeli Mi? Nasıl Yenilir?

Reklam

Othello Sendromu (morbid kıskançlık, sanrısal kıskançlık, patolojik kıskançlık, cinsel kıskançlık veya Othello psikozu olarak da adlandırılır), bir kişinin romantik partnerinin herhangi bir kanıt olmaksızın sadakatsiz olduğuna ikna olduğu bir akıl sağlığı bozukluğudur. Başka bir deyişle, Othello sendromundan etkilenen kişi partnerinin kendisini aldattığını hayal eder ve partnerinin sadakatini takıntı haline getirir.

Othello Sendromu Ne Demek?

Othello sendromu adı William Shakespeare’in Othello oyunundan gelmektedir. Oyunda Othello, karısı Desdemona’yı öldürür çünkü oyunun ana antagonisti Iago tarafından sadakatsizliğine ikna edilmiştir. Othello sadakatsizliğe ilk olarak Iago, Cassio’nun (Othello’nun subaylarından biri) Othello’nun yaklaştığını gördüğünde şüpheli bir şekilde Desdemona’dan kaçıyor gibi göründüğünü öne sürdüğünde ikna olur. Othello bunu Cassio ve Desdemona’nın romantik bir ilişki yaşıyor olmaları gerektiğine dair bir kanıt olarak kullanır. Bu, hastalıklı kıskançlıktan muzdarip insanların sadakatsizliği ‘kanıtlamak’ için kanıt örnekleri icat etmelerine benzer. Ayrıca, Othello’da olduğu gibi, hastalıklı kıskançlığa sahip kişilerin sonu genellikle şiddettir ve kurbanlar genellikle partnerleridir.

othello sendromu nasıl bir hastalık
othello sendromu nasıl bir hastalık

Othello sendromundan etkilenen kişiler, özellikle partnerlerinin kendilerini aldattığına dair takıntılı, müdahaleci ve/veya sanrılı düşünceler yaşarlar. Obsesif düşünceler, gerçek olmadığı fark edilebilen ancak şüphelenilen romantik partnerle sürekli iletişim kurmak gibi zorlayıcı bir tepkiye yol açan düşüncelerdir. Müdahaleci düşünceler, zihinden atılamayan kaçınılmaz düşünceler olarak ortaya çıkar ve çoğunlukla şüpheli partnerin özerkliğini sınırlandırmayı içeren tepkilere yol açar. Sanrısal düşünceler gerçek dışı olarak kabul edilmez, bu nedenle zihin içinde ele alınmazlar. Kuruntulu düşünceler tarafından yönlendirilen eylemler genellikle mantıksız veya tehlikelidir çünkü gerçekliğe dayanmazlar. Bu düşünce türlerinin üçü de tek başına ya da bir arada ortaya çıkabilir. Romantik bir partnerin sadakati hakkındaki şüpheler tek başına Othello sendromunun göstergesi değildir. Çoğu ruh sağlığı bozukluğunda olduğu gibi, belirtiler kişinin günlük hayatını olumsuz etkilemeye başladığında profesyonel yardım alınmalıdır.

Othello Sendromu Nasıl Anlaşılır?

Othello sendromunun en yaygın belirtilerinden bazıları şunlardır:

  • Romantik partnerlerinin sadakatsiz olduğuna dair tekrarlanan suçlamalar ve bu iddiaları kanıtlayamama
  • Partnerinin sadakatine sağlıksız bir şekilde odaklandığını ifade etmek, özellikle de bu odaklanma kendisinin ve partnerinin günlük hayatını etkiliyorsa
  • Romantik partneri üzerinde, çevrimiçi davranışlarını izlemek veya günlük programını kontrol etmek gibi aşırı kontrol uygulama girişimleri
  • Kendisine veya partnerine zarar verme veya başka şekillerde intikam alma arzusunu veya planını ifade etmek
  • Aile içi şiddet, hanenin diğer üyelerinin (çocuklar dahil) fiziksel istismarı veya duygusal istismar

Othello Sendromu Nedenleri

Othello sendromu ile ilişkili birkaç yaygın neden vardır. Ancak evrensel bir nedeni olmadığı da unutulmamalıdır. Psikolojik olarak, kıskançlık yoluyla da ortaya çıkan başka bir ruh sağlığı bozukluğu olan herkes Othello sendromu geliştirme riski altındadır. Ayrıca, sanrısal bir durum yaşamak da bir kişinin Othello sendromu geliştirmesine neden olabilir. Bu durumda, hayal edilen sadakatsizlikle ilişkili düşünceler doğası gereği sanrısal olma eğilimindedir. Örneğin şizofreni ve sınırda kişilik bozukluğu Othello sendromu ile ilişkilidir. Derin kişisel güvensizlikleri olan kişiler de, özellikle başkalarına güvensiz bağlar kuruyorlarsa, Othello sendromu geliştirme şansları daha yüksek olabilir.

Alkol ve uyuşturucu kullanımı ile Othello sendromunun gelişimi arasında bir korelasyon vardır. Alkol ve uyuşturucular zihin değiştiren maddeler olduğundan, müdahaleci, takıntılı veya kuruntulu düşüncelerin şiddetini ve sıklığını artırabilir. Alkolizm sadece hastalıklı kıskançlığın gelişmesiyle değil aynı zamanda aile içi şiddet eylemleriyle de bağlantılıdır. Kokain ve amfetaminler özellikle Othello sendromuyla bağlantılıdır çünkü zehirlenme sırasında gelişen sanrı unsurları uyuşturucunun etkisi geçtikten sonra da devam edebilir. Sürekli alkol veya uyuşturucu tüketimi Othello sendromunun gelişimine katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda semptomları daha da kötüleştirebilir.

Othello Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Othello sendromu, bir ruh sağlığı uzmanı ile kişiselleştirilmiş bir tedavi planı geliştirilerek yönetilebilir. Tedaviler bireyler arasında büyük farklılıklar gösterir, ancak yaygın tedavi seçenekleri şunlardır: psikiyatrik ilaç tedavisi, terapi veya danışmanlık ve diğer ruh sağlığı veya madde kötüye kullanımı sorunlarının tedavisi.

Eşler Arasında Büyü Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu