Reklam
Güzellik ve bakım

Porselen Cilt Görünümü Sağlayan Ayva Çekirdeği Maskesi

Reklam

Yağlı, kuru ve normal ciltler için bakım ürünlerinde ayva ve ayva çekirdeği kullanılmaktadır. Hem kendiniz yapabileceğiniz hem de hazır alabileceğiniz porselen cilt görünümü sağlayan ayva çekirdeği maskesi ve faydaları ile daha parlak bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Maske hazırlarken cildinizin özelliğine göre farklılıklar yapabilirsiniz. Dilerseniz farklı bitkisel karışımları da ekleyebilir, yağlı bir cilt yapısına sahipseniz de losyon ya da kür olarak kullanabilirsiniz.

Ayva, grip ve boğaz ağrısına iyi gelmenin yanında cilt açısından da oldukça faydalıdır. Yüzünüze bakım yapmak için bu meyvenin özünden yararlanabilirsiniz. Ayva çekirdeği maskesi faydaları pek çok alanda kendisini gösterir. Ayva çekirdeği vitamin, mineral ve antioksidan yönünden zengin içeriği sayesinde ölü deriyi kolayca temizleyerek mükemmel bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur. Ayva çekirdeği aynı zamanda güneş lekeleri, doğum lekesi ya da sivilce lekesi gibi cilt sorunlarında giderilmesinde de etkili olur.

Yapacağınız ayva çekirdeği maskesinin içeriğine göre, kullanım sıklığınızı da ayarlayabilirsiniz. Genel olarak ise maskenizi hafta en az 2 kez olmak üzere 3 günde bir kullanabilirsiniz. Bazı maskelerin etkisi artırmak için de kullanımdan sonra nemlendirici krem kullanabilirsiniz.

1.      Kuru ciltler için Ayva Çekirdeği Maskesi

En etkili doğal nemlendirme etkilerinden biri olan ayva tohumu cildin nemi hapsedip kurumasını engeller. Ayva çekirdeği ile yapacağınız göz altı maskesi ise göz altı morlukları ve torbalarının da giderilmesinde etki sağlar.

  • 2 yemek kaşığı ayva çekirdeği
  • Gül suyu (Bir su bardağından biraz daha fazla)
  • 1 çay kaşığı badem yağı

Ayva Çekirdeği Maskesinin Uygulanması:

Ayva tohumlarını bir gece gül suyuna koyun. Bir gün sonra gül suyu içerisinde beklettiğiniz çekirdekleri çıkarın. Suyun içerisine badem yağı ve 2 yemek kaşığı gül suyu ve ekleyin.

Temiz cildinize uygulayın ve yarım saat bekleyin. Ardından ılık suyla durulayın. Hazırladığınız karışımdan atmayarak sonraki uygulamada da kullanabilirsiniz.

ayva çekirdeği maskesi faydaları
ayva çekirdeği maskesi faydaları

2.      Cilt Lekelerini Yok Eden Ayva Çekirdeği Jeli

Porselen cilt görünümü sağlayan ayva çekirdeği maskesi, ciltteki lekelerin giderilmesinde de etkili olur. 1 ayvanın çekirdeklerini çıkarın ve yeteri kadar su ekleyin. Sonra cezvede yaklaşık bir dakika kaynatın. Elde ettiğiniz jel kıvamındaki maskeyi cildinize uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 4 saat dinlendikten sonra cilt lekeleri olan bölgelere uygulayın. Yüzünüzdeki izler geçene kadar bu uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.

3.      Yağlı Ciltler İçin Ayva Çekirdeği Jeli

Ayca çekirdeği cildin dengeli bir görünüme kavuşmasında da etkilidir. Eğer cildinizde yağ problemi yaşıyorsanız, o bölgenin üzerine maske uygulayabilirsiniz.

  • Bir avuç kadar ayva çekirdeği
  • 1 yumurtanın beyazı

Ayva Çekirdeği Maskesi Uygulama:

Blender yardımıyla ayva  çekirdeklerini toz kıvamına getirin. Yumurta akını toz halindeki ayva çekirdeklerinin üzerine ekleyin. Jel kıvamı elde ettiğinizde uygulayabilirsiniz.  Ayva çekirdeği jeli ne kadar bekletilmeli sorusunun cevabı da yaklaşım 15 dakika kadar olmalıdır. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu