Reklam
TesettürModa

Tesettür Giyimde Denim Kumaş Etkisi

Reklam

Tesettür giyim için genel olarak kullanılan ve bilinen kumaş türleri; keten, pamuk, krep ve şifon tarzı kumaşlardır. Bunların yanında biraz yenilikçi biraz da rahatlığı yansıtmakta olan kot, Jean veya denim kumaş da tesettür giyim literatürüne girdi. Tesettür giyimde denim kumaş ilişkisine değinmeden önce kumaşın detayına inelim.

Tesettür Giyimde Kullanılan Denim Kumaş Nedir?

Jean, denim veya kot kumaşı olarak adlandırılmakta olan bu tip kumaşlar yapı olarak birbirinden farklıdır. Baz alınan ana kumaş denim kumaşıdır ve bu kumaş; keten, bambu veya 100 pamuk ipliğini hammadde alarak imal edilmektedir.

Üzerine uygulanan belli teknikler ile beraber Jean/kot kumaşı haline gelir. Jean kumaş rengini elde etmek için çivit ağacı ve çivit otundan faydalanılır ve oluşan renk indigo olarak isimlendirilir. İndigo yerine antik mavi olarak da adlandırılan bu renk ilk olarak Asya kıtasının büyük devletlerinden Hindistan ve Çin’de keşfedilmiş ve bu amaçlara yönelik kullanılmıştır.

Tesettür giyimde denim kumaş

Tabi ki bu kumaştan üretilen ürünler göz alıcılıkları ile oldukça fazla şekilde tercih edilmeye başladı ve doğal indigo rengini elde etmek daha güç bir hale geldi. Artan taleplere karşılık olarak sentetik şekilde Adolf V. Baeyer tarafından da insanlara sunuldu. Bu tip çalışmaları Alman kimyageri 1905 Nobel ödülüne götürdü.

Tesettür Jean veya Jean pantolon sektörüne yönelik üretim faaliyeti olan tüm firmalar bu sentetik boyadan faydalanmaktadır. Türkiye’de kot kumaş olarak isimlendirdiğimiz Jean kumaş ile beraber binlerce çeşitte aksesuar, giyim ürünü ortaya çıkmaktadır. Son yıllarda yükselişe geçen tesettür giyim anlayışı, denim ve kot kumaşını da kendi içinde yorumlayarak yeni tasarımları sizlere sunmuştur.

Tesettür Jean ile Diğerlerinin Farkı

Tesettür Jean kategorisinde müşterilere sunulmakta olan ürünler farklı bir atmosferi vaat etmektedir. Üzerinde yapılabilecek olan özel desen ve işlemeler ile zengin bir imaj çeşitliliği sunan tesettür Jean ürünler, tesettür giyimi tercih eden kadınlar için bulunmaz nimet desek hiç de yanlış olmaz.

 

Bildiğiniz gibi her mevsimin kendine has; renk, kumaş gibi belirli sınırlamaları olmakta. Fakat tesettür Jean ürünleri yapısı gereği 4 mevsimde de kullanılabilir olup kumaş tipi ve rengi sınırlamalarının ötesine geçmektedir. Tesettür Jean ürününün üretiminde kullanılan iplik tiplerine göre farklı konfor seviyelerine de ulaşmak mümkün. İçinde likra olarak tabir edilen özelliği bulundurması ile esnek ve rahat bir kumaş hissiyatı verebilmenin dışında %100 pamuk kalın tipleri ile de kış için konforlu bir kumaş haline de gelebilmektedir.

tesettür giyimde denim kumaş
tesettür giyimde denim kumaş

Tesettür giyimde denim veya Jean kumaşlardan üretilen ürünlerin akıllarda canlandırdığı ilk algı rahatlıktır. İspanyol paça, bol paça veya regular olarak adlandırılan birbirinden güzel pantolon tipleri ile beraber hem güzel hem de rahat kombinler ortaya koymak oldukça kolay hale geliyor. Günlük temponuzda ilk tercih etmeniz gereken bu ürünler ile beraber hem şık hem de konforlu olacaksınız.

Denim ve Jean kumaştan üretilen ürünler yaklaşık olarak 100 yıllık bir geçmişe sahiptir. Yapı olarak herhangi bir moda akımından ziyade kendi ismi ile adlandırılan bu kumaş bazlı ürünler her dönemde var olmuş sadece dikim detayları ile bile farklılık yaratmıştır. Bu sebeple her dönem için modern ve vintage görüntüsünü yaratabilecek karaktere de sahip olacaktır.

Tesettür giyimde denim kumaş
denim kumaş tesettür

 

Tesettür giyimde denim veya Jean kumaştan üretilmiş bazı ürünlerin kendine özgü havaları vardır. Kot veya denim kumaştan dikilmiş bir tulum diğer kumaşlardan yapılan tulumlara oranla daha canlı ve tatlı bir atmosfer yaratacaktır. Bunun yanında cinsiyetsiz yani “unisex” olarak adlandırılan bir sürü kot ceketi de herhangi bir kombininize kolayca ekleyebilirsiniz.

Tesettür Giyim için Moda Penceresinden Bir Bakış

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu