Reklam
Tesettür

Tesettür Giyim için Moda Penceresinden Bir Bakış

Reklam

Moda, trend, kreasyon gibi kavramlar yıllar boyunca belirli bir zümreye ait şekilde yorumlandı. 80’li 90’lı yıllara döndüğümüzde özel tasarım başlığı altında belirli bir kesim için erişilebilirken, günümüzde çeşit çeşit model model tesettür giyimde değişim belirginleşmeye başladı.

Bunun 25-30 yıl öncesinde tesettür gelinlik bulmak imkansızken şu an bir çok moda kategorisinde olduğu gibi tesettür giyimdeki değişim süreci de hızla evrildi. Dünya çapınca birçok marka ve tasarımcı bu alana yoğunlaşarak yeni fikirler ortaya attı. Bu fikirlerin gelişmesi ve fazlalaşması ile tesettür giyim, moda penceresinin ana figürlerinden biri haline geldi.

Fazla çeşit olmadığı için sürekli birbirini andıran tesettür kombinlerinden bugünün kombinlerine geldiğimizde değişimi kolayca fark edebiliyoruz. Her kombinin kendi atmosferi, karakteri ve dönemi bulunuyor. Tesettür giyimde değişim ile birlikte kullanılan parça fazlalığı sonucunda şal, eşarp gibi ürünler bile kendine özgü bir moda anlayışı sunabiliyor. Bağlama stilinden rengine, kumaş tipinden desenine kadar birçok detayla birbirlerinden kolayca ayrılıyorlar.

Tesettür Giyimde Değişim Süreci Nasıl Oldu?

Tesettür denildiğinde akıllarda oluşan kanı tekdüze, siyah parçalar içerisinde birbirine benzeyen giyin tarzları olsa da günümüz algısı bundan yavaş yavaş uzaklaşmakta. Kendini yenileyen ve daha modern bir havaya bürünen tesettür moda anlayışı, çoğu giyim akımının fersah fersah önünde yer almaktadır.

Ülkemizdeki genel tesettür algısı, muhafazakar kadınların giyiniş biçimi türban ve başörtüsü ile sınırlandırılmış gibi gözükse de giyim tarzı ve çeşitliliği bunun çok ötesindedir. Bunu bu duruma getiren ise yeni nesil moda anlayışını benimseyen neslin, bu yenilikleri kendilerine göre sentezleyerek yeni bir yorum katmasıdır.

Kep, spor ayakkabı, kot ceket ya da farklı etek modelleri ile yeni bir biçim kazandırılabilen tesettür giyim, algıları kökünden kesip atan bir görünüşü ortaya koyar. Modayı takip eden 16 yaşındaki bir lise öğrencisi bile günümüzde bu farklılıkları birkaç tüyo ile beraber çabucak ortaya koyabilmektedir.

Tesettür giyimde değişimin yanı sıra moda demişken  Tesettür Giyimde En Çok Tercih Edilen Kombin Parçaları adlı yazı dizimize de göz atmadan geçmeyin.

Tesettür ve moda anlayışını geliştirmek için yapılacak en önemli aktivite hayal etmektir. Adeta bir bahçe tasarımı gibi düşünüp her detayın uyumlu ve birbiri için yapılmış gibi bir havada olması günün sonunda oluşacak resmi destekleyecektir. Tesettür giyimde değişim için kafa yormak, kadınların kendilerini ifade etmeleri bir başka ifade aracı da olacaktır. Bu noktada uzmanlardan ve beğenilen parçalardan feyz almak oldukça önemlidir.

Tesettür Giyimin İletişim Çağı ile Etkileşimi

tesettür giyimde değişim
tesettür giyimde değişim

Global bir kimliğe büründüğümüz bir çağdayız. İletişim çağı olarak da ifade edilen bu çağın içerisinde her alanda olduğu gibi moda ve trend alanlarında da etkileşimler gerçekleşmekte. 20. Yüzyıl’a kadar ülkemizde oldukça geç, haftalar aylar sonra ortaya çıkan moda akımları internet sayesinde anında ulaşılabilir bir düzeye geldi. Tabi bundan normal moda anlayışının etkilendiği kadar tesettür moda anlayışı da etkilendi.

Popüler kültür bağlamında yorumlanan bu değişimler muhafazakar anlayışa modernite ve farklı bir estetik algısı da kazandırdı. Sadece belirli toplum sınıfı için geçerli olan bu perspektif, sınıf algısını kırarak her kesime dokundu. Bu noktada da tesettür giyim siteleri hızlı giyim sektörü seviyesine ulaştı ve dikimhanelerden büyük fabrikalara geçiş yaptı.

Günümüz popüler ikonları sadece belirli giyimi esas alan kişilerden ziyade her alana yayıldı. Artık ünlü bir kadın denildiğinde akla gelebilecek figür oldukça farklı bir halde de olabilmekte. Genç kadınların bayrak taşıdığı bu alanda popüler kültür tamamen özümsenerek yorumlandı, kendi karakterini oluştur. İster tesettür ister Retro ister ise klasik giyim olsun hepsi bir bağlamda aynı noktaya geldi.

Tesettür giyim için bunun en büyük avantajı ise yaratıcılık bağlamında ister istemez bir yetenek edinme seviyesine ulaşmaktı. Bu noktadan sonra tesettür giyimde değişim diyecek olursak gerileme veya mazide kalma gibi bir durumun olabileceği pek olası değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu