Reklam
ModaTesettür

Tesettürlüler İçin Şal Modelleri Nasıl Olmalıdır?

Reklam

Tesettürlüler İçin Şal modelleri nasıl olmalıdır? sorusu, tesettüre yeni giren veya tesettürlü olduğu halde değişiklik yapmak isteyen kadınların sıklıkla araştırdığı konulardan bir tanesidir. Bu konu ile alakalı olarak, tesettürlü şal modelleri ne demektir?, tesettürlü şal modelleri nelerdir?, tesettürlü şal modelleri nasıl yapılır?, tesettürlü şal modellerinde nelere dikkat edilmelidir?, tesettürlü şal modellerinde önemli olan unsurlar nelerdir? gibi konular merak edilir.

Tesettürlüler İçin Şal modelleri nasıl olmalıdır
baharlık şal modelleri

Tesettürlü Şal Modelleri Ne Demektir?

Tesettürlü şal modelleri, adından anlaşılacağı üzere kadınlar için tesettürde kullanılan bir araçtır. Hem tesettürü hem de şık olma durumunu aynı anda sağlamak isteyen kadınların araştırdığı bir konudur. Çeşitli modellerle hem tesettürü hem de şıklığı aynı anda sağlamak oldukça kolaydır.

düz şal kombinleri
düz şal kombinleri

Tesettürlü Şal Modelleri Nelerdir?

Tesettürlü şal modelleri konusunda, tesettürlü şal modelleri nasıl olmalıdır? konusu ile alakalı olarak, bu modellerin neler olduğu da araştırılan bir konudur. Bu modeller yapılışı şekline göre farklı isimler almakla birlikte başlıca, klasik model şal bağlama, fiyonklu şal bağlama modelleri, çapraz detaylı şal bağlama modelleri, çift şal kullanılarak yapılan şal bağlama modelleri, kare şeklinde olan şal kullanılarak yapılan oval görünümlü şal bağlama modelleri, omuzlara dökülen şal bağlama modelleri, renkli taşlar veya aksesuarlar kullanılarak yapılan şık günlere özel tesettürlü şal bağlama modelleri şeklinde ifade edilebilir.

en güzel şal modelleri
en güzel şal modelleri

Tesettürlü Şal Modelleri Nasıl Yapılır?

Tesettürlü şal bağlama modelleri, belirli olan adımların bireysel ölçüler ve rahatlık düzeyine uygun olarak ayarlanması ile yapılır. Bu adımlar ise şu şekilde ifade edilebilir;

gri şal modelleri
gri şal modelleri
  1. Şal, orta kısmına yakın olacak şekilde, boydan katlanır.
  2. Katlanan şal, başın üzerine kaymayacak şekilde ve rahatlığa uygun olacak şekilde yerleştirilir. (Bu işlem için ilk olarak bonenin ayarlanmış olması gerekir. Bone kaymaya engel olacak, saçların dağılarak çıkmasına engel olacak ve şık durmaya neden olacaktır.)
  3. Çene altından kişinin isteği doğrultusunda toplu iğne ile sabitlenir. (Bu işlem, yapılması zorunlu olan bir işlem değildir, çene altına iğne kullanmak istemeyen birçok kadın sabitlemeyi ayarlayarak şal yapabilir.)
  4. Şal, her iki ucu da geriye doğru atılarak sırt kısmında bağlanır, iğne ile sabitlenebilir veya serbest şekilde sırt kısmında bırakılabilir.

Klasik tesettürlü şal modelleri bu şekilde olmakla birlikte, yapılmak istenen modellere göre bu adımlar farklılık gösterir. Sonrasında verilecek olan model farklı olacaksa bile ilk önce klasik şal bağlama modellerinin adımları takip edilir.

Tesettürlü Şal Modellerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tesettürlü şal modellerinde dikkat edilmesi gereken noktalar, tesettürlü şalın hazır olması veya kişinin yapacak olmasına göre farklılık gösterir. Eğer hazır tesettürlü şal modelleri tercih edilecekse, şalın modelinin manken üzerinde denenmiş haline dikkat edilmelidir.

haki renk şal modelleri 2020
haki renk şal modelleri 2020

Çünkü bir model normal duruşunda farklı, baş üzerinde farklı bir duruş sergileyebilir. Bir diğer önemli kısım, hazır tesettürlü şal modellerinin hangi kumaş ile yapıldığıdır. Yapılan kumaş kışın üşütecek, yazın yakacak özelliklerde olmamalıdır.

Bunun yanı sıra, eğer tesettürlü şal modelleri kişiler tarafından yapılacaksa burada da kumaşın özelliklerine dikkat edilmelidir. Tesettürlü şal üzerinde yapılacak olan modelin duruşu dikkate alınarak, şal kumaşının yapıma kolay bir kumaş olması önerilir.

iki renkli şal modelleri
iki renkli şal modelleri

Ayrıca, her iki model içinde tesettüre uygun olması açısından gerektiği şekilde kapatıcı olması ve kadınlara rahatlık sağlayıcı olması gerekir. Tesettürlü şal modelleri yapılacakken, bahsedilen bu durumlara dikkat edilmesi gerekir.

Tesettürlü Şal Modellerinde Önemli Olan Unsurlar Nelerdir?

Tesettürlü şal modellerinde en önemli unsur, adından da anlaşılacağı üzere tesettüre uygun olmasıdır. Şal kumaşının saçları göstermeyecek özelliklerde olması, istenilen şekilde omuzları kapatması veya saçların kapatılmasında kapatıcı olmaya yeterli olması gerekir.

Tesettürlüler için şal modelleri nasıl olmalıdır
mavi şal kombinleri 2020

Bunların yanı sıra, kumaşın alerjik tepkiler verecek şekilde olmaması, rengi, dokusu, şekil alma özellikleri, kırışmaya uygun olup olmaması, kayganlığı, yıpranma durumları veya kalitesi gibi unsurlar da oldukça önemlidir. Ayrıca tesettürlü şal modelleri uygulandıktan sonraki duruş oldukça önemlidir.

Tesettürlü şal modelleri nasıl olmalıdır? sorusuna cevap bulabilmişizdir. Görsellerle tarzınıza en uygun model ve renkleri kendinize uyarlayabilirsiniz.

Tesettür Giyim Şal için Bazı Püf Noktalar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu