Reklam
TesettürModa

Tesettür Giyim Şal için Bazı Püf Noktalar

Reklam

Tesettür giyimde şal kullanımı oldukça hayati bir öneme sahiptir. Yıllar içinde gelişen tesettür giyim modası ile beraber her moda stilinde olduğu gibi tesettür giyimde de alternatifler çoğalmış, pazar dediğimiz üreticiler topluluğu ise bakış açısını genişletmiştir. Bunu takiben şal gibi önemli statüye sahip parçalar daha da göz önüne çıkmıştır. Çok değil, 5 yıl önceye kadar gidersek başörtüsü olarak adlandırılan parçaların birbirine benzer niteliğe sahip olduğunu görebiliriz. Bugünün moda anlayışında ise bağlama stilinden kumaşına, renginden markasına kadar birçok farklı başörtü tipi bulunmaktadır ve her birinin kendine ait karakteristik özelliği vardır.

İçindekiler

Tesettür Giyim İçin Bu Kadar Önemli Olmasının Sebebi

Bu konu açıldığında fikri olan, bu alana dair bir şeyler  yapmış kişilerin bazı spesifik cevapları ile karşılaşmak olası. Bizim bu konuya getirdiğimiz açıklama ise oldukça basit; kendini ifade edebilme biçimi olması. Bunu demekle ne kast ediyoruz peki?

ipek şal modelleri 2020
ipek şal modelleri 2020

Bahsini ettiğimiz şey küçük detayların bile sizden meydana gelebilmesi, sizin eseriniz olmasıdır. Bu kimileri için basit kimileri için spesifik gibi görünse de kendini ifade etmenin en büyük göstergesi. Bu noktalarda tesettür giyim algıların ötesine geçerek farklı bir anlam da kazanmakta.

tesettür şal modelleri 2020
tesettür şal modelleri 2020

Geçmişe döndüğümüzde göreceğimiz tabloda Tesettür giyim ve moda akımı gibi iki kelime pek birbirini çağrıştırmıyorken bugün şal ile bile bu çağrışımı kolayca fark edebiliyoruz. Bu da gelişimin bizlere sağladığı bir başka güzel detay.

Şal Bağlama Teknikleri

Tesettür giyimde şal kullanımı açısından bağlama tekniklerini iyice bilmek gerekiyor. Birçok kişi farklı bağlama tarzlarını seçerek tek bir modele bağlı kalmak istemeyebiliyor.

Şal Bağlama

Şal ile kendini ifade etmenin kimilerine göre ilk kimilerine göre de son aşaması olarak şal bağlama işaret edilir. Saç modeli yapmak, saç boyamak gibi detayların tesettür giyim için karşılığı da denilebilir. Eğer farklı bir pencereden bakmak ister isek saç modeli yapmak, şal bağlamanın karşılığıdır da diyebilir. Tamamen bakış açınıza bağlı.

Bu noktada bazı detaylar hayat kurtarıcı olabiliyor. Örneğin şalın bir ucunun uzun bir ucunun kısa olduğu bir bağlama stilini bilmek, her ortamda kullanılabilecek pratik bir tekniğe sahip olmak ile eşdeğerdir. Yetişmeniz gereken bir toplantı ve görüşme olduğu durumlarda cephanelikte sağlam bir koz olarak yerini alır. Ya da salaş bir görüntü arayışında iseniz her iki ucu eşit hale getirip başa sarmanın ardından iki ucu da arkaya atarak bunu elde edebilirsiniz. Yani bu bölümdeki asıl ipucu bir cümleye sığan tarifler ile harikalar yaratmak mümkün.

şal bağlama teknikleri
şal bağlama teknikleri

Eğer estetik kaygısını biraz fazla duyan biriyseniz yüzünüze uygun bağlama stillerini bulmanız içinize su serpecektir. Köşeli bir yüz yapısına sahipseniz çene kısmınızı gizleyecek bir bağlama stiline yönelmeniz estetik algısını yukarı taşıyacaktır. Uzun yüz yapısına sahipseniz alın bölgesini şal ile biraz daha kapatarak daha kısa bir görüntü yaratabilirsiniz. Dünya üzerindeki çoğunluk gibi yuvarlak yüz yapısına sahipseniz yüzü normale oranla daha fazla kaplayacak şekilde bağlamalısınız.

Tesettür Giyimde Kumaş Tipleri

Tesettür giyimde şal kullanımı temelinde kumaş tipinin kalitesi yatmaktadır. Kumaş ne kadar kaliteli olursa sizdeki duruşu ve rahatlığı da o ölçüde olacaktır.

Tesettür giyim şal

Şal için bazı püf noktalardan bahsediyorsak şalın cinsine de değinmeden olmaz. Çoğu zaman kumaş tipine göre kategorize edilen şallar; görünüşü, konforu veya mevsimsel etkileri göze önüne alınarak bu kategori etme işleminde yer alır.

Tesettür Giyimde Saten Şal Modelleri

Görünüş olarak ben buradayım diyebilen bir şal tipi var ise bu kesinlikle saten şaldır. Genel olarak saten abiyeler ile kombin olan bu şal tipleri oldukça parlak olması ile tercih edilir.

İpek şal Tesettür giyimde şal kullanımı
İpek şal Tesettür giyimde şal kullanımı

Tesettür Giyimde İpek Şal Modelleri

Tesettür giyimde şal kullanımı denilince akıllara ilk gelen kalitesiyle kendisini belli eden ipek şal modelleri oluyor. Fiyat açısından diğer kumaş şallara oranla biraz tuzlu olsa da tesettürlü hanımların en rahat ettiği modeller diyebiliriz.

ipek şal modelleri lacivert
ipek şal modelleri lacivert

Şal bağlama konusunda sürekli olarak bir şeyler üretme ihtiyacı duyuyorsanız ipek şallar sizin isteğinize cevap verecektir. Bağlama stillerinin en güzel durduğu şal tipidir.

Tesettür Giyimde Şifon Şal Modelleri

Yaz aylarında sıcaktan bunalmak istemiyor ve hafif bir şal arıyorsanız şifon şal aradığınız şal tipi. Yaz aylarının yıldızı bu şal tipi oldukça ince bir kumaş yapısına sahiptir.

tesettür şifon şal modelleri
tesettür şifon şal modelleri

Tesettür giyimde şal kullanımı özellikle gençler arasında oldukça yaygın. Hemen hemen bütün tesettürlü genç kadınların tercihi şallardan yana oluyor. Renk renk desen desen modeller arasından sizlere en iyi hitap eden modeli bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. I was googling and find good topic like this, I like read this blog and I agree with you because you have good way to explain it very well. Bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu