Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Tragus Piercing Bakımı Nasıl Olmalı?

Reklam

Tragus piercing, doğrudan kafaya bağlı kulak kanalının önünde bulunan küçük kıkırdak kanadının üzerine yerleştirilen delme işlemidir. Kulak delme ve ayrıca kıkırdak delme olarak kabul edilir. Tragus piercing yaptırmaya karar verdiyseniz, tragus piercing bakımı doğru ve önerilen şekilde yapılması gerektiğinin farkındasınızdır.

İçindekiler

Tragus Piercing Bakımı Nasıl Yapılır?

Tragus piercing yapıldıktan ilk birkaç hafta kırmızılık, delici çevresindeki açık veya sarımsı kabuklar, bölgeden sıcaklık ve delici çevresinde rahatsızlık veya hassasiyet görülebilir. Ancak bunlardan herhangi biri fark edilirse endişelenmeyin.

Tragus piercing bakımı
tragus piercing bakımı

Tragus piercing sonrası bakım için dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

 • Bölgeye bakteri bulaşmasını engellemek için piercinge dokunmaktan kaçının.
 • Piercing sonrasında ilk gün delici bölgesine şampuan, sabun veya dezenfektan kullanmayın.
 • Ilık, temiz su ve yumuşak kokusuz sabunla kabuğu nazik bir şekilde yıkamaya dikkat edin.
 • Piercing taktırdıktan en az 3 hafta boyunca deliciyi suya batırmaktan kaçının.
 • Piercingi temizledikten sonra ovalamaktan kaçının. Temiz bir bezle veya kağıt havlu ile kurulayın.
 • İlk günden sonra deliciyi günde en az 1 kere ılık tuzlu suya veya tuzlu su çözeltisine batırın ve temiz havlu ile kurulayın.
 • Ortalama 3-6 ay boyunca piercing aksesuarını çıkarmayın. Tamamen iyileşmesi durumunda değiştirilebilir.
 • Piercing üzerine alkol bazlı temizleyiciler kullanmaktan kaçının.
 • Kimyasal veya yapay bileşenler içeren kokulu losyonlar, tozlar veya kremleri kullanmaktan uzak durun.

Tragus Piercing Ne Zaman İyileşir?

Tragus piercing genel olarak 3 ila 6 ay gibi sürede iyileşir. Ancak bu sürede iyi bir bakım yapılması gerekir. Eğer uygun bakım yapılmazsa bu süre 1 seneye kadar çıkabilir. Ayrıca belirli ilaçların kullanımı, sigara kullanımı veya mevcut tıbbi durumlar da iyileşme süresini etkileyebilir.

Tragus Piercing Kaç Gün Su Değmemeli?

Piercing yaptırdıktan sonra ilk 24 saat boyunca duş alınmamalıdır. Ayrıca enfeksiyon kapmaması için şebeke suyu kullanımından kaçınmak gerekir. 1 hafta duşa girerken herhangi bir antibiyotik krem sürülmeli, duş sonrasında da pansuman yapılmalıdır. Ayrıca piercing bölgesini çeşme suyundan korunmalı ve ıslak bırakmamalıdır.

Tragus Piercing Ne Zaman Değiştirilir?

Tragus piercingi değiştirmek için yapılan işlemin tamamen iyileşmesi gerekir. Doğru bakım yapıldığı zaman tragus piercing 3-6 ay içerisinde iyileşir. Bakım ihmal edilirse, iyileşme süresi 1 sene kadar gibi bir süreye uzayabilir. Bu da yeni bir piercing aksesuarı değiştirme süresini belirler.

Tragus Piercing Neyle Delinir?

Steril bir iğne kullanılarak yapılan tragus piercing modelleri, yapılış sırasında farklı teknikler görülebilir. İçeriden dışarı delebilirken, dışarıdan içeri delebilir. Bu durum deliciden deliciye farklılaşabilir.

Tragus Piercing Nasıl Çıkarılır?

 1. İlk olarak, ellerinizi ılık su ve yumuşak sabun ile 20 saniye boyunca yıkayın.
 2. Ardından, havluyla ellerinizi kurulayın.
 3. Daha sonra, saçınızı bir toka ile toplayın.
 4. Parmağınızı tragusun önüne koyun ve cildinizi yüzünüze doğru gerin.
 5. Tragusun arkasındaki topu sökün ve akabinde, pimi ileriye doğru çekin.

Tragus Piercing Zararları

Deliciden kaynaklı olarak tragus piercingin bazı yan etkileri bulunuyor. Enfeksiyon, şişme veya piercing reddi görülebilir. Aşağıdaki yan etkilerle karşılaştığınız durumda delicinize veya doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Tragus piercing bakımı
tragus piercing zararlı mı
 • Piercing uygulamasından ortalama 48 saat sonrasında şişme görülebilir. Ancak daha uzun süren bir şişlik durumu ile karşılaşılırsa, delme işleminin düzgün yapılmadığının işaretidir. Böyle bir durumda, delicinize veya doktora görünmeniz önemlidir.
 • Vücudun piercingi kabul etmediği durumlar olabiliyor. Bu durumda piercing reddi denilen durum ortaya çıkıyor. Deliciniz size bildirecektir.
 • Durmayan kanama, sürekli ağrı olması ve zamanla daha da kötüleşmesi, 2 haftayı aşkın süren kızarıklıklık ve iltihap, piercingden gelen sıcaklık hissi, kötü kokulu ve koyu renki irin gibi enfeksiyonlar görülebilir. Bu gibi durumlarda hiç beklemeden doktora görünmeniz tavsiye edilir.

Anti Tragus Piercing Acıyor Mu?

Anti tragus piercing, tragus piercingin yan komşusudur. İyileşme süresi tragus piercingle aynı şekilde seyretse de kesinlikle daha çok acıtıyor.

Göbek Piercing Bakımı Nasıl Olmalı? 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu