Reklam
SağlıkGüzellik ve bakım

Akne Nedir? Akne Nasıl Geçer?

Reklam

Akne özellikle ergenlik döneminde baş göstererek; hayatımızın her evresinde karşımıza çıkabiliyor. Bu kadar yaygın görülen akne sorununu daha iyi anlayabilmek ve  çözüm alternatiflerine bakmak için akne nedir? akne nasıl geçer?  yazı dizimize bakarak; çözüm yolları geliştirebilirsiniz.

Akne Nedir? Akneye Ne Sebep Olur?

Akne gözeneklerimiz üzerinde oluşan kırmızı renkte, ciltte kabarık olarak bulunan; içi iltihaplı olabilen kırmızı lekelerdir. En başta yüzde çıkmış olmakla birlikte, sırtta, göğüste ve omuz bölgelerinde görülebilmektedir.

Akne özellikle ergenlik döneminde baş gösterir. Yağlanan cilt gözeneklerin tıkanmasına yol açar. Tıkanan gözenekler ise bakteri oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Makyajda fondöten, allık, kapatıcı gibi malzemeler de gözenekleri tıkadığı için akne oluşumunu desteklemektedir.

akne nedir akne nasıl geçer
akne nedir akne nasıl geçer

Genetik faktörler de akne oluşumunda etkin rol üstlenir. Hatta kimi insanlar ergenlik döneminde dahi tek bir sivilce çıkarmazken kimileri ise senelerce sivilce ve aknelerle baş etmek zorunda kalmaktadır.

Regl dönemi, gebelik, doğum kontrol haplarının kullanılması hormon düzeylerini değiştirmede etkili oldukları için bu dönemlerde yine akne görülmesi veya aknelerin alevlenmesi görülebilir.

Akne Nasıl Geçer? Akne Tedavisi

Akne oluşumunu önlemek için en basit çözüm yolu sudur. Özellikle ergenlik döneminde yağlanan cilt için günde iki defa yıkayarak; cildi temiz tutmak önem taşımaktadır. Akne ve sivilcelerle dokunulup; oynanması da cildinizde kalıcı iz bırakılmasına sebebiyet verebilir.

Akne tedavisinde eğer uzun süre kullandığınız doğal yöntemler ve kremler işe yaramıyorsa cildiye uzmanına görünmekte fayda var. Yine uzmanın vereceği ilaç ve kremler için de sabretmek gerekiyor. Anında etkisini görmek yerine 3-4 ay mühletle kullanmak gerekebiliyor. İlaç ve kremlerin çoğu yan etkisi cildin kurumasına yol açar. Yağsız nemlendiricilerle cildinizi besleyebilirsiniz.

akne tedavisi
akne tedavisi

Güzellik merkezlerinde ise lazer yöntemi ile sivilce ve akne tedavileri uygulanmaktadır. Lazerin ciltteki etkisi ise kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Güzellik merkezlerinde lazer tedavisine başlamadan önce dermatoloğa görünerek; muayene olmanızı ve önerilerine kulak vermenizi tavsiye ederim. Güzellik merkezleri sizlere muhtemelen objektif yanıtlar vermeyeceklerdir.

Akne tedavisinde reçetesiz topikal(cilde sürmeli) ilaçlar nelerdir?

Sülfür

Benzoil peroksid

Sülfür ve resorsinol

Salisilik asit

Akne Nedir? Akne Nasıl Geçer? yazı dizimizden sonra dilerseniz Sivilce İzleri Nasıl Yok Edilir?  ve Cilt Lekeleri İçin Doğal Maskeler yazılarımıza da bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu