Reklam
SağlıkGüzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Ayak Kokusuna Kesin Çözüm

Reklam

Ayak kokusu özellikle erkeklerde oldukça sık yaşanılan bir durum. Bu yazı dizimizde ayak kokusuna kesin çözüm nedir? Ayak kokusu nasıl giderilir? Kokuya neler sebep olur? gibi sorulara yanıt vermek istedik.

İçindekiler

Evde Ayak Kokusuna Kesin Çözüm

Evde kendi bildiğimiz malzemeler ile sorunlara çözüm bulmak gibisi yok! Üstelik dışarıdan aldığınız ürünlere göre de oldukça hesaplı hale geliyor diyebiliriz.

Ayak Kokusuna Karşı Karbonat

Ayak kokusu denilince ilk akla gelen karbonat oluyor.

Ayaklarınızı rahatlıkla koyabileceğiniz kabın içerisine 1 litre su ekleyin. 1 çorba kaşığı tepeleme karbonat ekleyin. Ortalama 20 dakika kadar ayaklarınızı içerisinde bekleyin. Sonrasında durulayabilirsiniz. Bu karışımı düzenli olarak her gün uygulayabilirsiniz.

Sirkeli Su İle Ayak Kokusuna Çözüm

Yine ayaklarınızın rahat edebileceği bir kaba 1 litre su ekleyin. İki çorba kaşığı sirkeyle karıştırın. Ardından ortalama 25 dakika ayaklarınızı bekletin. Bu uygulamayı her gün uygulayabilirsiniz. Düzenli uygulamada ayak kokusunun yanında ayak terleme sorunu ile karşı karşıyaysanız da önüne geçecektir.

sirkeli su ayak kokusu cözüm
sirkeli su ayak kokusu cözüm

Ayak Kokusunu Önlemede Lavanta Yağı ve Adaçayı

1,5 litre suyun içerisine 1 çay kaşığı lavanta ekleyin. Birkaç yaprak adaçayını da ekleyerek karıştırın. Ardından ayaklarınızı dinlenmeye bırakabilirsiniz. Bu karışım bakteri ve mantar oluşumunun önüne geçecektir. Günün yorgunluğunu azaltmada da etkisi vardır.

Ayak Kokusu Gidermede Siyah Çay

Siyah çayın da etkisi olur mu demeyin! Kesinlikle bunu da denemelisiniz. 4-5 paket poşet çayı demleyin. Ardından ılımasını bekleyin. Sonrasında ayaklarınızı dinlendirmeye başlayabilirsiniz.

Limon Kabukları İle Ayak Kokusu Giderme

Yıkadığınız ayaklarınızı limon kabukları ile 5-10 dakika ovalayın. Ardından ayaklarınızı durulayabilirsiniz.

ayak kokusuna kesin çözüm
ayak kokusuna kesin çözüm

Ayak Kokusu Neden Olur? Ayak Kokusunun Önüne Geçmek İçin Öneriler

Ayak kokusu kimi zaman öyle büyük bir sorun haline dönüşebilir ki insanlardan uzaklaşabilir hatta sosyalleşmenizin önüne bile geçebilir. Fakat sizlere birden fazla çözüm alternatifi sunarak belki de bu sorunu birlikte aşacağız.

Ayak mantarı, naylon çoraplar, ter bezlerinin normalden çok fazla çalışması vb. sorunlar ayak kokusuna sebebiyet verebilmektedirler.

Kapalı, hava almayan ayakkabı modelleri tercih ediyorsanız bu sorunu yaşamanız oldukça olası. Bu sorunun biraz daha önüne geçebilmek için sandalet veya içi hava alan ayakkabı modelleri tercih edebilirsiniz. Hatta ayak kokusu oluşumuna zemin hazırlayan kapalı ortamlardır. Vücut ısısını dengelemek için vücut teri üretir. Bu ter ise kapalı ortamla bütünleştiğinde bakteri oluşumuna zemin hazırlar. Ayak kokusunu üreten ise terler değil oluşan bakteri ve mantarlardır.

ayak kokusu karbonat ayak kokusuna evde çözüm
ayak kokusu karbonat ayak kokusuna evde çözüm

Bu yüzden hava almayan ayakkabılar tercihiniz olsa bile eve geldiğiniz zaman, ayaklarınızı muhakkak yıkamalısınız. Parmak aralarınızın iyice temizlendiğinden de emin olmanız gerekmektedir. Bakteri ve mikrop oluşumu sıcağı ve nemi çok sevmektedir. Yıkama sonrasında durulandığından emin olun. Hatta hava almasını sağlayın. Ayakkabıların içine anti-bakteriyel spreyler sıkılarak da bakteri ve mantar oluşumunun önlenmesi için adım atılabilir.

Ayak yıkama için anti-bakteriyel sabunlar da tercih edebilirsiniz.

Aşırı baharatlı yiyecekler, alkol de bu durumun doğmasında etkilidir. Aynı zamanda az su tüketiminin etkisi olarak da bu kokuyu görebilmek mümkün.

Stres, hormonal değişimler hatta hipotroid, diyabet gibi hastalıklar da terlemeyi artıracağı için neden olan faktörlere ekleyebiliriz.

Özellikle kadınların kullandığı sentetik çoraplar da ayak kokusunun oluşumunda etkilidir. Bu çorapların kullanımı hava almasını engellemektedir. Çoraplar günlük olarak değiştirilmelidir. Çoraplar deterjanla yıkandıktan sonra güneşte kurutulması bakteri oluşumunun önüne geçmesini desteklemektedir.

 

Ayak kokusuna kesin çözüm adlı yazı dizimiz umarım aklınızdaki soru işaretlerini gidererek; sizlere iyi gelmiştir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu