Reklam
Güzellik ve Bakım

Hangi Yüze Hangi Saç Modeli Gider?

Reklam

Yüz şeklini kusursuz bir biçimde ön plana çıkarmak ve yüz hatlarından en doğru faydayı sağlamak adına seçilecek olan saç modelinin ayrıntıları büyük bir önem arz etmektedir. Bu yazımızda hangi yüze hangi saç modeli gider? Sorusunu alt başlıklar halinde ayrıntılı olarak cevaplamaya çalışacağız.

Kare, Yuvarlak, Kalp ve Oval Yüz Şekilleri

Yüz şeklini belirlemedeki birinci adım, yüzün esas şeklini bilmekten geçmektedir. İşin gerçeği pek çok kişinin yüz şeklinin ne olduğuna dair bir fikri olmamaktadır.

  • Yüz şeklini belirleme hususundaki en pratik yol; aynanın karşısına geçmek ve saçları bağlayarak aynanın önünde durmaktır.
  • Ayna ile kişi arasında kol mesafesi uzunluğunda boşluk bulunması gerekmektedir.
  • Bunun akabinde yüz şekli aynaya çizilip aynanın önünden biraz geri çekilmek gerekli olmaktadır.
  • Bu sayede yüz şekli aynada çok net bir biçimde görülecektir.

Bu yöntem aracılığıyla yüz şekli belirlendikten sonra elde edilen sonuç doğrultusunda hangi yüze hangi saç modeli gider? Sorusunu müteakip kare, kalp, yuvarlak ya da oval yüz şekillerinden herhangi biriyle uyumlu olan saç modelini bulma adımına geçilebilir.

  • Yüz şekilleri ve saç modelleri tam bir denge halindedir ve bu sebeple en ideal yüz şeklinin oval olduğu düşünülmektedir.
  • Bunun altında yatan sebep, oval yüz biçiminin her bir noktasının orantılı olmasından ileri gelmektedir.
  • Kaş genişliğinden çene genişliği ve elmacık kemiklerinin genişliğine kadar bir eşitlik hakimdir.
  • En nihayetinde, oval yüz şekline sahip kişiler neredeyse tüm saç stillerini kullanabilmektedir.
  • Şayet yüz şekli yuvarlaksa, büyük ihtimalle geniş ve yaygın görünecektir.
  • Ancak doğru oranlar muhafaza edilirse yine tüm saç stillerinin uyma ihtimali yüksektir.

Bu noktada hangi yüze hangi saç modeli gider? Sorusunun arz ettiği önem fark edilebilmektedir. Eğer kalp şeklinde bir yüz formu hakimse kaşlar geniş, çene ise dardır. Bu sebeple maksat saç stilinin, kaş genişliğini minimuma indirmesi olmaktadır. Kare şeklinde bir yüz formuna sahip olan kişilerin, yüzlerinin genişliği de uzunluğu da eşittir. Bu noktada çene genişliğini daraltacak bir saç stilinin tercih edilmesi gerekmektedir.

Yuvarlak Yüz Şekline En Uygun Saç Modelleri

Yüz şeklinde yuvarlak bir form hakimse, en ideal model katlı saçlar olacaktır. Katlar arasındaki keskinlik, yüz niteliklerine farklı açılar ilave edecektir. Kısa saç seven kişiler için, tepe notadan aşağıya doğru oldukça sivri katlarla kesilmiş olan pixie saç stili denenebilir. Hangi yüze hangi saç modeli gider? Sorusuna cevaben katmanları bölümlemek ve bir doku meydana getirmek adına saç şekillendirici ürünlerin kullanılması ihmal edilmemelidir.

Kare Yüz Şekline En Uygun Saç Modelleri

Kare yüz şekline uygun en doğru strateji, çene çizgisinden daha çok elmacık kemiklerini ön plana çıkarmaktır. Orta uzunluktaki saç boyutu tercih edilirse, elmacık kemiklerinin alanını darlaştıran, yana doğru taranmış bir saçla, çene altına doğru düşen bir saç kesimi denenmelidir. Kakül tercih edilecekse, kare biçimini alan bir kesimden uzak durulması gerekmektedir. Asimetrik, yumuşak ve uzun kakül kesimi çok daha doğru bir tercih olacaktır.

hangi yüze hangi saç modeli
hangi yüze hangi saç modeli

Kalp Yüz Şekline En Uygun Saç Modelleri

Yüzünüzde kalp şeklini andıran bir form hakimse, hangi yüze hangi saç modeli gider? Diye sorduğumuzda bu noktada öncelikli olarak çene hizası ve çene en dar nokta olmaktadır denilebilmektedir. Maksat her daim balans olduğu için, alt bölümleri daha dolgun olan saç modellerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Natürel görünümlü bir saç dokusu meydana getirmek adına deniz tuzu spreyi kullanılabilir. Keskin ve hantal kakül kesimlerinden kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Yana doğru taranmış olan kaküller daha yerinde olacaktır.

Oval Yüz Şekline En Uygun Saç Modelleri

Neredeyse bütün saç stilleri oval yüz şekline uyum sağlayacağından ötürü stili en iyi ifade edecek olan model için kuaföre danışılması daha doğru olacaktır.

Elbiseye Göre Saç Modelleri Nasıl Olmalıdır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu