Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Alın Kırışıklığı Nasıl Giderilir? Alın Kırışıklığına Ne İyi Gelir?

Reklam

Alın kırışıklığı, kaşlarınızı kaldırırken alnınızda oluşan yatay çizgilerdir. Bir şeye ilgi göstermek için veya şaşırdığımızda kaşlarımızı kaldırabiliriz. Yüz ifadeleri iletişimin önemli bir parçasıdır. Ancak insanların birçoğunda çizgiler diğerlerinden daha erken görünmeye başlarlar.

Yaşlanma doğal bir süreçtir, ancak ne kadar erken çizgi ve kırışıklık geliştirebileceğimizi etkileyebilecek belirli yaşam tarzı faktörleri vardır. Bu faktörlerin farkında olarak ve belirli yaşam tarzı değişiklikleri yaparak bu kırışıklıkların gelişimini ve şiddetini etkilemek mümkün olabilir.

Alın Kırışıklığı Neden Olur?

Güneş gözlüğü takmamak, gözlerini kırıştırarak güneşli havada dolaşmak, aşırı mimik ve kaş kullanımı alın bölgesinde kırışıklığa neden olur. 20-25’li yaşlardan itibaren kırışıklıklar meydana gelir ve erkenden önlem alınmazsa, kırışıklıklar zamanla çoğalıp belirginleşir.

Alın Kırışıklığı Nasıl Geçer?

 • Güneşe çıkmadan önce cildinizi SPF 30-50 faktörlü kremle koruyun. Zira, alın kırışıklıklarının meydana gelmesindeki en önemli faktör, cildin uzun süre güneşe maruz kalmasıdır. Ne kadar güneşe maruz kalırsa cilt, o kadar kuru, sarkık, kırışık ve lekeli görünüm alır. Bunu önlemek için güneş gözlüğü, şapka ve cildinize uygun güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyiniz.
 • Aşırı mimik yapmayı durdurun.
 • Stresinizi iyi yönetin. Zira, stres kırışıklıkların ortaya çıkmasında birincil faktördür.
 • Sağlıklı beslenin, düzenli egzersiz yapın, yeterli ve kaliteli uyuyun.
 • Beslenme listenizde C vitamini içeren besinlere yer vermelisiniz. C vitamini, cildin kolajen üretiminin artmasına neden olur. Ancak ihtiyacınızın durumuna göre C vitamini içeren serumlardan da yararlanabilirsiniz.
 • Cildin kırışmasının nedeni cildin susuz ve nemsiz kalmasından dolayıdır. Cilde nem takviyesi yaparak, ince kırışıkları açabilir, daha dolgun cilt görünümüne kavuşabilirsiniz. Bunun için satın alacağınız nemlendirici kremi, serumlar gibi cilt bakım ürünlerinin Hyaluronik asit içermesine dikkat ediniz. Aynı zamanda günlük 2-2,5 litre su içmeye özen gösterin.
Alın kırışıklığı
alın kırışıklığı nasıl geçer
 • Sigarayı bırakın ve alkol tüketimini sınırlandırın.
 • 30’lu yaşlarla beraber kırışıklık karşıtı kremleri kullanmayı cilt bakım rutininize dahil edin.
 • Retinoid içeren ürünleri geceleri kullanmayı alışkanlık haline getirin. C vitamini gibi retinoidler de kolajen üretimini destekler ve cildin yaşlanmasını geciktirir.
 • Güvenilir Dermatolog veya lisanslı Estetisyen ofisine giderek profesyonel cilt bakımı yaptırabilirsiniz.
 • Hücre yenilenmesi, cildin sıkılaşması ve kolajen üretiminden sorumlu peptitlerden destek alın. Özellikle peptit serumları kullanabilirsiniz.
 • Tüm yöntemleri denemenize rağmen, yine de alın kırışıklığından kurtulamıyorsanız, ufak botoks dokunuşları ile buna son verebilirsiniz.

Alın Kırışıklıkları İçin Masaj Nasıl Yapılır?

Baş parmaklarınızı kulak hizanızın biraz üzerinde olacak şekilde tutup diğer parmaklarınızla alnınızın dışından içine doğru hafif hareketlerle masaj yapın. Bu işlemi birkaç kere tekrar edin. Düzenli uygulamada zamanla kırışıklıkların kaybolduğunu fark edeceksiniz.

Yüz Yogası Nedir? Yüz Yogası Ne İşe Yarar?

Göz Çevresi Kırışıklıkları Ne İyi Gelir? Nasıl Giderilir?

Gece Kremi Nedir? Kaç Yaşında Kullanılır?

Yeşim Taşı Yüz Masaj Aleti Nedir? Ne İşe Yarar?

Yaşlanma Karşıtı Evde Yüz Masajı Nasıl Yapılır?

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu