Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Alın Kırışıklığı Nasıl Giderilir? Alın Kırışıklığına Ne İyi Gelir?

Reklam

Alın kırışıklığı, kaşlarınızı kaldırırken alnınızda oluşan yatay çizgilerdir. Bir şeye ilgi göstermek için veya şaşırdığımızda kaşlarımızı kaldırabiliriz. Yüz ifadeleri iletişimin önemli bir parçasıdır. Ancak insanların birçoğunda çizgiler diğerlerinden daha erken görünmeye başlarlar.

Yaşlanma doğal bir süreçtir, ancak ne kadar erken çizgi ve kırışıklık geliştirebileceğimizi etkileyebilecek belirli yaşam tarzı faktörleri vardır. Bu faktörlerin farkında olarak ve belirli yaşam tarzı değişiklikleri yaparak bu kırışıklıkların gelişimini ve şiddetini etkilemek mümkün olabilir.

İçindekiler

Alın Kırışıklığı Neden Olur?

Güneş gözlüğü takmamak, gözlerini kırıştırarak güneşli havada dolaşmak, aşırı mimik ve kaş kullanımı alın bölgesinde kırışıklığa neden olur. 20-25’li yaşlardan itibaren kırışıklıklar meydana gelir ve erkenden önlem alınmazsa, kırışıklıklar zamanla çoğalıp belirginleşir.

Alın Kırışıklığı Nasıl Geçer?

 • Güneşe çıkmadan önce cildinizi SPF 30-50 faktörlü kremle koruyun. Zira, alın kırışıklıklarının meydana gelmesindeki en önemli faktör, cildin uzun süre güneşe maruz kalmasıdır. Ne kadar güneşe maruz kalırsa cilt, o kadar kuru, sarkık, kırışık ve lekeli görünüm alır. Bunu önlemek için güneş gözlüğü, şapka ve cildinize uygun güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyiniz.
 • Aşırı mimik yapmayı durdurun.
 • Stresinizi iyi yönetin. Zira, stres kırışıklıkların ortaya çıkmasında birincil faktördür.
 • Sağlıklı beslenin, düzenli egzersiz yapın, yeterli ve kaliteli uyuyun.
 • Beslenme listenizde C vitamini içeren besinlere yer vermelisiniz. C vitamini, cildin kolajen üretiminin artmasına neden olur. Ancak ihtiyacınızın durumuna göre C vitamini içeren serumlardan da yararlanabilirsiniz.
 • Cildin kırışmasının nedeni cildin susuz ve nemsiz kalmasından dolayıdır. Cilde nem takviyesi yaparak, ince kırışıkları açabilir, daha dolgun cilt görünümüne kavuşabilirsiniz. Bunun için satın alacağınız nemlendirici kremi, serumlar gibi cilt bakım ürünlerinin Hyaluronik asit içermesine dikkat ediniz. Aynı zamanda günlük 2-2,5 litre su içmeye özen gösterin.
Alın kırışıklığı
alın kırışıklığı nasıl geçer
 • Sigarayı bırakın ve alkol tüketimini sınırlandırın.
 • 30’lu yaşlarla beraber kırışıklık karşıtı kremleri kullanmayı cilt bakım rutininize dahil edin.
 • Retinoid içeren ürünleri geceleri kullanmayı alışkanlık haline getirin. C vitamini gibi retinoidler de kolajen üretimini destekler ve cildin yaşlanmasını geciktirir.
 • Güvenilir Dermatolog veya lisanslı Estetisyen ofisine giderek profesyonel cilt bakımı yaptırabilirsiniz.
 • Hücre yenilenmesi, cildin sıkılaşması ve kolajen üretiminden sorumlu peptitlerden destek alın. Özellikle peptit serumları kullanabilirsiniz.
 • Tüm yöntemleri denemenize rağmen, yine de alın kırışıklığından kurtulamıyorsanız, ufak botoks dokunuşları ile buna son verebilirsiniz.

Alın Kırışıklıkları İçin Masaj Nasıl Yapılır?

Baş parmaklarınızı kulak hizanızın biraz üzerinde olacak şekilde tutup diğer parmaklarınızla alnınızın dışından içine doğru hafif hareketlerle masaj yapın. Bu işlemi birkaç kere tekrar edin. Düzenli uygulamada zamanla kırışıklıkların kaybolduğunu fark edeceksiniz.

Alın Kırışıklığı Nasıl Önlenir?

Yaş ilerledikçe kırışıklıkların ortaya çıkması normaldir. Ancak erken yaşlarda kırışıklıkların ortaya çıkmasını önlemek için belli başlı yaşam tarzı değişikliklerine uyum sağlanması önerilir.

Alın Kasını Aşırı Kullanmayı Azaltın

Otuzlu yaşlarımızın başında, kaşlarımızı belli etmediğimiz veya kaldırmadığımız zamanlarda bile alnımızda çizgilerin olduğunu fark edebiliriz, çünkü deri de her malzeme gibidir, zamanla, tek yönde, tekrar tekrar katlanırsa, kalıcı bir iz bırakacaktır, cildin sürekli kırışması daha derin bir çizgi oluşturma eğilimindedir.

Alnın hareketini azaltarak erken oluşan alın kırışıklıklarının önlenmesine yardımcı olunabilir. Doğal olarak kendinizi ifade eden biriyseniz ve konuşma sırasında kaşlarınızı sık sık kaldırma eğilimindeyseniz, bunu yaptığınız zamanların bilinçli olarak farkına varmaya çalışın ve bu alışkanlığı kırmaya çalışın.

Alkol İçmeyi Sınırlandırın

Alkol içmek vücudunuzun strese yanıt olarak vücutta salınan kortizol seviyelerini artırır. Alkol içmeyi sınırlandırarak, cilt sağlığını iyileştirmeye ve alın kırışıklıkları da dahil olmak üzere erken çizgileri ve kırışıklıkları önleyebilirsiniz.

Yüz Yogası Nedir? Yüz Yogası Ne İşe Yarar?

Göz Çevresi Kırışıklıkları Ne İyi Gelir? Nasıl Giderilir?

Gece Kremi Nedir? Kaç Yaşında Kullanılır?

Yeşim Taşı Yüz Masaj Aleti Nedir? Ne İşe Yarar?

Yaşlanma Karşıtı Evde Yüz Masajı Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu