Reklam
Güzellik ve bakımSağlık

Batık Kıllar İçin Ne Yapılmalı? Nasıl Geçer?

Reklam

Batık kıl durumu çok sık karşılaşılan bir sorundur. Özellikle istenmeyen tüylerden kurtulmak için sürekli işlem uygulanan vücut bölümlerinde daha sık görülür. Yanlış yapılan epilasyon ve ağda işlemleri batık kıllara davetiye çıkarabiliyor. Batık kıllar için düzenli bakım da çok önemli. Peki batık kıllar için bakım nasıl olmalı?

İçindekiler

Batık Nedir? Nasıl Önlenir? 

Çeşitli sebeplerden dolayı bazen kıl kökleri yüzeye çıkamayarak deri altında kalır ve bombeli görünüp oluşturarak sivilce gibi durabilirler. Bu durum batık olarak adlandırılır. Batıklar özel olarak bakım yapılarak önüne geçilebilecek bir problemdir fakat kendiliğinden geçmezler.  

Batık Neden Oluşur? 

Batık oluşumunun en önemli sebebi ölü derilerdir. Ölü derilerden kurtularak hem mevcut batıkların hem de yeni oluşacak batıkların önüne geçebilirsiniz. Bunun yanında bacakta kalan ağda kalıntıları, yanlış yönde uygulanan epilasyon ve bacakları kör jiletle tıraşlamak da batık oluşumuna sebep olabilir. 

Batık Tüyler Nasıl Alınmalıdır? 

Batık tüyler için geniş zamanda bakım yapmaya vakit ayıramıyorsanız veya az miktarda batığınız varsa cımbız yöntemini deneyebilirsiniz. Bunun için plastik bir cımbız ile batıklar hafifçe dürtülüp alınabilir. Her ne kadar kesin ve kısa süreli bir çözüm olsa da cımbız cildinize zarar verebilir ve iz kalmasına sebep olabilir.  

batık kıl nasıl önlenir
batık kıl nasıl önlenir

Batıklar Nasıl Geçer Evde Çözüm Önerileri 

Bacaktaki batık oluşumları için nemlendirici yağ kullanmak çok önemli. Gül ve biberiye yağını haftada bir kez batık olan bölgeye sürerek masaj yapabilirsiniz. Her banyodan sonra taze gül losyonları ile bacaklarınızı ovarak derinizin sürekli nemli ve yumuşak kalmasına yardımcı olabilirsiniz. 

Bir bardak suya 1 yemek kaşığı karbonat karıştırarak bacaklarınıza masaj yaparak sürebilirsiniz. Karbonat peeling etkisi göstererek ölü derilerden kurtulmanızı sağlar. 

Bacaklarında batık miktarı fazla olanlar evde kuru fırça yöntemini deneyebilir. Kuru fırça yardımıyla haftada 1 yapılan işlem cilt üzerindeki ölü derileri atarak istenmeyen tüylerden daha kolay kurtulma imkânı sağlar. Böylece oluşabilecek yeni batıkların önüne geçilebilir.  

Bacaktaki Batıklar Nasıl Geçer? | Bacaktaki Batıklar İçin Peeling Önerileri adlı yazı dizimize de göz atabilirsiniz.

batıklara evde çözüm
batıklara evde çözüm

Bacaktaki Batıklar Nasıl Geçer? 

Bacaktaki batıklar için öncelikle epilasyonun doğru şekilde yapıldığına dikkat etmek gerekir. Epilasyon cihazı orta ayarda kullanılmalı ve tüylerin çıkış yönünün tersine doğru hareket ettirilmelidir. Epilasyon cihazı hep aynı yönde hareket ettirilmelidir böylece hem istenmeyen tüylerden daha kısa sürede kurtulursunuz hem de batık oluşumunun önüne geçersiniz.  

İstenmeyen tüyleri almadan önce mutlaka peeling ürünü kullanın. Peeling cilt üzerinde çeşitli sebeplerle biriken kirlerin oluşturduğu ölü derileri alır ve daha rahat bir işlem imkanı sunar. Peelingden sonra bakım yağı veya nemlendirici kullanmak ihmal edilmemeli ve tüy alma işlemi için de 30 dakika kadar beklenmelidir. 30 dakika sonra epilasyon veya ağda yaptığınızda bacaklarınızdaki batıkların azaldığını göreceksiniz.  

Tüylerini ağda ile almayı tercih edenler ağdanın yeterince ısındığından emin olmalı. Isı miktarı doğru olmayan ağdalar doğru şekilde soğumaz ve ciltten çıkarması zordur. Ağda kalıntısı bacakta birikerek cildin üzerini kapatabilir ve batık oluşumuna sebep olabilir. 

Ölü derilerden kurtulmak bacaktaki batıklar için çok kritik bir önlemdir. Her banyonuzda vücudunuzu tahriş etmeyecek maddeden yapılmış bir kese ile vücudunuzu iyice ovabilirsiniz. Bu keseleme işlemi sırasında ılık su kullanmanız önemli. Sıcak su ile keseleme yapmak ciddi cilt tahrişine sebep olabilir. 

Bacaktaki Batık Lekeleri Nasıl Geçer? 

Bacaktaki batık lekelerinin önüne geçebilmek için en etkili yöntemlerden biri epilasyon sonra bacak bakımını ihmâl etmemek. Ağda veya epilasyon uygulamasından sonra bacaklarda oluşan tahrişi en aza indirmek için mutlaka nemlendirici bir ürün kullanılmalıdır. Nemlendirici ürünler cilt bariyerine destek olarak cildin çabucak kendini onarmasını sağlar ve batık lekelerini yok eder. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu