Reklam
Güncel Hayat

Boy Uzatmak İçin Ne Yapmalıyız?

Genel boyunuz birkaç faktörden etkilenir. Nihai boyunuzun yüzde 60 ila 80'inden genetik faktörlerin sorumlu olduğu düşünülmektedir. Tipik olarak kalan yüzde, beslenme ve egzersiz gibi bireyin kontrolü dışındaki faktörler tarafından belirlenir.

Reklam

1 yaş ile ergenlik arasındaki dönemde, çoğu insan yılda yaklaşık 2 inç uzar. Ergenliğe girdikten sonra yılda 4 inç oranında büyümeye başlayacaksınız. Ancak, her insan kendi hızında büyür. Boy uzatmak içi neler yapılabilir, hangi faktörler boy uzamasında etkilidir? benzer soruların yanıtlarına detaylı olarak yanıt verdiğimiz bu içeriğimize bir göz atın.

İçindekiler

Boy Uzamasında Etkili Faktörler

İnsanlar son boylarına ergenliklerinin sonlarında ulaşırlar ve bu noktadan sonra boylarını uzatmak zor olabilir.

18 yaşına girdikten sonra bile, birçok insan hala daha uzun boylu olmak istiyor. Sonuçlar çok önemli olmasa da, hafif bir büyüme şansı var.

boy uzatmak
boy uzamasında etkili faktörler

Genetik

Bir kişinin kalıtsal olarak aldığı DNA dizisi varyasyonlarının, boylarının yaklaşık %80’inden sorumlu olduğu düşünülür, ancak bunların büyümeyi nasıl etkilediğini bulmak için daha fazla araştırma yapılması gerekir.

Birkaç nadir gen varyasyonu, boyu önemli ölçüde etkiler (örneğin, FGFR3 genindeki varyantlar, kısa boy ile karakterize nadir bir durum olan akondroplaziye neden olur).

Bununla birlikte, çoğu insan için, genetik varyasyonlar ve beslenme gibi çevresel faktörlerin bir kombinasyonu, öncelikle boyu belirler. 700’den fazla gen varyantı mevcuttur ve çok daha fazlasının bulunması beklenmektedir.

Bu genetik varyasyonların bazıları, yeni kemiğin üretildiği kolların ve bacakların uzun kemiklerindeki bölgeler olan büyüme plakalarını etkiler. Bu, çocuklar büyüdükçe kemikleri uzatır.

Cinsiyet

Erkek cinsiyet kromozomu veya Y, kadınlarda mevcut değildir. 15. kromozomdaki CYP19 geni, her iki cinsiyetin de testosteronu östrojene dönüştürmek için kullandığı bir enzim olan aromatazı kodlar.

Östrojen, insanlarda büyümeyi önleyen kemiklerin son kaynaşmasına neden olduğu için yüksekliği etkiler.

Aromatazın öncelikle bacaklardakiler gibi uzun kemikleri etkilediği söylenmektedir. Erkeklerin ve kadınların vücutları tipik olarak aynı büyüklükte olsa da, erkeklerin genellikle daha uzun bacakları vardır.

Bacaklar boyu belirlemede çok önemli olduğundan, erkekler ve kadınlar arasında boy farkı vardır.

Belirli Tıbbi Durumlar

Belirli tıbbi durumların varlığı da kişinin boyunu etkileyebilir. Aşağıdaki koşullar, bir çocuğun çocukluk dönemindeki gelişimini değiştirebilir.

  • Cücelik
  • Devasalık
  • Tedavi edilmemiş çölyak hastalığı
  • Yengeç Burcu
  • Artrit
  • Uzun süreli steroid kullanımını gerektiren durum
  • Turner Hastalığı
  • Cüce Sendromu

Beslenme

Küçük çocukların düzgün büyümeleri için besleyici yiyeceklere ve dengeli bir diyete ihtiyaçları vardır. Çok fazla sebze tüketmek, bir kişinin daha uzun boylu olmasını sağlamaz, ancak bir kişinin tam büyüme potansiyeline ulaşmasını sağlamaya yardımcı olabilir.

Genetik yapının çoğu, bir kişinin doğumdan önce mümkün olan maksimum boyunu belirler. Boylarını uzatmak için bunu değiştiremezler.

Egzersiz Yapmak

Düzenli egzersiz yapmak çeşitli faydalar sağlar. Sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olur ve HGH üretimini destekler. Egzersiz, özellikle yaşamın erken dönemlerinde, bir çocuğun yetişkinlikte maksimum boyuna ulaşma kapasitesini olumlu yönde etkileyebilir. Bu teori, artan fiziksel aktivitenin daha büyük ve daha güçlü kemiklere yol açacağı fikrine dayanmaktadır.

Bununla birlikte, egzersizle birlikte bir diyetin önemli bir etkisi olabilir. Yiyeceklerden gelen enerji vücudun büyümesi için gereklidir, ancak aynı zamanda egzersiz için de kullanılır. Düşük proteinli bir vücut, yeterli egzersizle bile amaçlanan kemik boyutunu geliştiremez.

Boy Uzaması İçin Ne Yapılmalı?

Kızlar genellikle gençlik yıllarında bu büyüme döngüsünden geçerler. Erkek çocuklar ergenlik yıllarının sonuna kadar bu ani büyümeyi yaşamayabilirler. Ergenliğe ulaştığınızda boy uzatma süreci durur. Bu nedenle, bir yetişkin olarak boyunuzun uzaması pek olası değildir.

Bununla birlikte, büyüme potansiyelinizi en üst düzeye çıkardığınızdan emin olmak için ergenlik döneminde yapabileceğiniz şeyler vardır. Uzun kalmak ve sağlığınızı geliştirmek için, aşağıdaki aktiviteleri bir yetişkin olarak sürdürmelisiniz.

Doğru Duruş

Eğilme ve kambur durma gibi duruşlar, gerçekte olduğunuzdan biraz daha kısa görünmenizi sağlar. Devamlı kambur durursanız, eğriler yeni bir duruşa uyum sağlayabilir. Boynunuzda ve omurganızda da ağrıya neden olabilir.

Duruşunuz hakkında bilinçli olmak gereklidir. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, duruşunuzu düzeltmek için masa veya hafızalı köpük yastık gibi bazı şeyler de alabilirsiniz.

Size uygun bir egzersiz rutini geliştirmek için doktorunuzla da konuşabilirsiniz.

Çekirdek Kasları Güçlendirin

Baldır germe hareketini gerçekleştirmek baldır ve sırt kaslarını uzatabilir. Bu, sırt ve çekirdek kaslarını güçlendirerek boy kazanımı sağlar.

Baldır esnemesi aynı zamanda tüm vücudun ne kadar iyi çalıştığını da geliştirir. Ek olarak, boy uzatmak için yapılan bu egzersiz, iltihaplı baldırları gevşetmeye, şekillendirmeye ve sakinleştirmeye yardımcı olur. Egzersizi yapmak, yüksekliği artırmaya yardımcı olan büyüme hormonunun salınmasını teşvik edebilir.

Yoga Yapın

Yoga, birkaç önemli konuyu ele alarak kişinin boyunun uzamasına yardımcı olabilir. Özünde, yoga sırt ve bacak kaslarını uzatır, omurgayı esnetir ve duruşu geliştirir.

Ek olarak, sağlıklı hücrelerin gelişimini teşvik ederek vücudu detoksifiye eder. Düzenli ve tutarlı bir şekilde yoga yaparak kişi rahatlayabilir ve stresi azaltabilir. Büyüme hormonlarının salınması da meydana gelir, doğal olarak yükseklik artar.

Sağlıklı Yaşam Tarzı Benimseyin

Genetik olarak belirlenen boy potansiyeline ulaşmak için kişinin çocukluktan itibaren sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olması gerekir.

Kişi, büyüme ve gelişme yıllarında iyi beslenme ile tam boyuna ulaşabilir ve vücudunun sağlıklı büyümesini ve gelişmesini destekleyebilir.

Dengeli bir diyet yemek, bir çocuğun çocukluk döneminde büyümesi ve gelişmesi için çok önemlidir. Aslında, 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre beslenme, boyu etkileyen en önemli yaşam tarzı faktörüdür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu