Reklam
Güncel HayatGüzellik ve bakım

Burun Piercing Hakkında Merak Ettikleriniz

Reklam

2000’lerde popülerliğinin zirvesinde olan piercing günümüzde hala yerini koruyor. Piercing denince akla ilk gelen ise yıllardır modası eskimeyen burun piercing. Burnun farklı yerlerine birçok çeşit aparat ile yapılan burun piercing modellerini, bakımını ve merak ettiklerinizi sizler için hazırlayıp derledik. İşte burun piercing hakkında merak ettikleriniz…

İçindekiler

Burun Piercing Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Burun piercing yaptırıldığı günden itibaren iltihaplanmaması için düzenli temizlik ve bakıma ihtiyaç duymaktadır. Özellikle burun piercing bakımı için piercing bölgesini günde iki kez piercing sabunu, anti bakteriyel sıvı sabun ya da bebek şampuanı ile temizleyebilirsiniz.

burun piercing bakımı
burun piercing bakımı

Piercing bölgesi sabun kalmayacak şekilde iyice durulanmalı ve kâğıt havluyla nazikçe kurutulmalıdır. Ayrıca tuzlu su karışımı ile de delinen bölgeyi her gün temizleyerek iltihap oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Burun Piercing Halka Modelleri

burunda piercing fiyatları
burunda piercing fiyatları

Burun Piercing İsimleri Nelerdir?

Yapıldığı yere göre burun piercing isimleri;

Bridge Piercing: Burun köprüsü üzerinde göz hizasına yapılır. Konum olarak enfeksiyon riskinin en yüksek olduğu modellerden biridir, bu yüzden bakımının düzenli aralıklarla ve titizlikle yapılması gerekir.

bridge Piercing
bridge Piercing

Septril Piercing: burnun uç ve ön kısmına yapılır. Pek tercih edilen bir model olmamasına rağmen minimal tarzda, kişinin yüzüne uygun seçilecek bir uç ile güzel bir görünüm sağlanabilir.

Septril Piercing modals
Septril Piercing modals

Nostril Piercing: Burun kanadından yapılan, birçok çeşidi bulunan ve en sık yaptırılan modeldir. Yapılması en kolay modeldir ve piercing çıktıktan belli bir süre sonra delik kendi kendine kapanabilmektedir.

Nostril Piercing small
Nostril Piercing small

Nasallang Piercing: Burun kıkırdağının iki tarafının delinmesi ile yapılır. Genellikle zincir şeklinde kullanılan bu piercing modelinde sert kıkırdak delindiği için diğer modellere göre işlem esnasında daha fazla acı hissi vardır.

nasallan piercing modeli
nasallan piercing modeli

Septum Piercing: Burun deliklerinin içeriden delinmesiyle burun direği etrafından takılır. Son dönemin en gözde modellerinden olan septum piercing, mıknatıslı şekilde kullanabileceğiniz tak-çıkar alternatiflere de sahip olması sebebiyle piercing için bütçe ayıramayanlara da hitap ediyor. Mıknatıslı septum piercingleri delme işlemi olmadan iki adet mıknatıslı ucu burun içinde birbirine sabitleyerek kullanabilirsiniz.

piercing septum modelleri
piercing septum modelleri

Gergadan Piercing: Burnun kıkırdak kısmının ön tarafından üst tarafına doğru uygulanan piercing çeşididir. İsmini gergedan boynuzuna benzemesinden almıştır. Daha çok sıra dışı bir görünüme sahip olmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

  1. Burun Piercing Modelleri

burun piercing modeli
burun piercing modeli

 

burun piercing modelleri
burun piercing modelleri
  1. Erkek Burun Piercing Örnekleri

erkek piercing fiyatları
erkek piercing fiyatları

 

erkek piercing modelleri
erkek piercing modelleri

 

erkek burun piercingi
erkek burun piercingi

Burun Piercing Fiyatları Ne Kadar?

Burun Piercing 2022 Fiyatları deldirme işlemi ve piercing aparatıyla birlikte 100 TL ile 400 TL arasında değişmektedir. İnternetten veya piercing uygulaması yapan yerlerden alabileceğiniz mıktanıslı burun piercing 2022 fiyatları ise 20 TL’ye kadar düşebiliyor.

tek taş piercing fiyatları
tek taş piercing fiyatları

Septum Piercing Burun Düşmesi Ne Demektir?

Septum piercing burun düşmesi piercing uygulandıktan sonra burun kıkırdağında ve burun kanadında yaşanan şekil bozukluğudur. İki burun deliği içerisinden yapılan septum piercing aparat ağırlığı sebebiyle burnun öne doğru çekilmesine sebep olabilir, bu da burun kanadının düşmesine yol açabilir.

septum piercing modelleri
septum piercing modelleri

Ayrıca yanlış yerden uygulanan piercingler de burunda şekil bozukluğuna ve asimetrik görüntüye sebep olabilmektedir.

Burun Piercing İltihabı Nedir?

Burun üzerine delme işlemi uygulandıktan sonra ilk iki veya üç gün boyunca burunda kızarma, kaşıntı ve şişlik görülmesi normaldir.

burun piercing fiyatları
burun piercing fiyatları

Bu ilk birkaç günden sonra burunda görülen ciddi şekilde kızarma, delinen bölge ve çevresinde yoğun bir şişlik ve ağrı, delinen bölge çevresinde irin oluşması burun piercing iltihabı kaynaklıdır. Bu enfeksiyon ilerlediğinde mide bulantısı ve ateşe de sebep olabilmektedir.

Burun Piercing İltihabı Nasıl Geçer?

Burun piercing iltihabı için burunda iltihap oluşan bölgeyi seyrek tuzlu su çözeltisi ile hafifçe silebilirsiniz. Tuzlu su enfeksiyona iyi gelecektir.

Çay ağacı yağını bir parça pamuğa sürdükten sonra iltihap oluşan bölgeye hafifçe tampon yapabilirsiniz.

Elma sirkesini biraz suyla seyreltip burundaki iltihaplı bölge ve çevresine pamuk yardımıyla sürebilirsiniz. Elma sirkesi antiseptik özelliği sayesinde iltihaplı bölgedeki bakterileri öldürmede ve burundaki şişliği almada yardımcı olacaktır.

kulak piercing
kulak piercing

Aloe vera jeli yatıştırıcı etkisi sebebiyle iltihap için kullanılabilir. Piercing deliği etrafına pamuk yardımıyla hafifçe uygulayabilirsiniz.

Papatya çayının poşetini soğuduktan sonra burundaki iltihaplı çevreye uygulayabilirsiniz. Papatya yara iyileştirme özelliği sayesinde iltihabın geçmesinde yardımcı olacaktır. Bu uygulamalara rağmen ağrı, kaşıntı, yanma ve burun piercing iltihabı durumları devam ediyorsa en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu