Reklam
Güncel Hayat

Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Nasıl Geçer? Ne Yapılmalı?

Reklam

Dişi kedi kızgınlık dönemi hem kendisi hem de sahipleri için stresli bir dönem olabilir! Kediniz, ona dışarı çıkıp bir erkek kedi bulmasını ve yavru kedi yapmaya başlamasını söyleyen hormon dalgalanmasına yanıt vermek isteyecektir. Hepimiz yavru kedilerin sevimli olduğunu bilsek de, planlanmamış hamilelikler, sorumlu kedi ebeveynlerinin izin vermek isteyeceği sakin şeyler değildir.

Kediler 4-10 aylıkken ısı döngülerine başlayabilirler ve kediler “mevsimsel olarak poliöstrüslü” oldukları için yılda birkaç kez kızgınlığa girebilirler ve gireceklerdir. Her bir ısı döngüsü yedi ila 10 gün arasında sürebilir.

İçindekiler

Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Nasıl Anlaşılır?

  • Miyavlama
  • Kuyruk ve kalçasını dikleştirmesi
  • Dışarı çıkma isteği
  • Eşyalara ve nesnelere idrar püskürtüp koku bırakması
  • Erkek kedinin dikkatini çekmek için yapılan davranışlar

Kızgınlık Döneminde Dişi Kedi Nasıl Rahatlatılır?

Kedinizin kızgınlıktan şüphelendiğinde yapılacak ilk şey onu içeride tutmaktır. Ayrıca erkek kedileriniz varsa, kısırlaştırılmış olsalar bile onları ayrı tutmak iyi bir fikirdir. Sizin dişi kedi o sürekli yakındaki herhangi erkek kediler tarafından açıklanan feromonlar ve hormonları kokulu değilse daha sakin ve rahat hissedecektir. Bunlar onu bir erkek partner aramaya teşvik edecektir. Acı çekiyormuş gibi ulumasını ve ulumasını duyabilirsiniz, ancak normalde erkek kedileri çekmek için çıkaracağı ses budur. Onu içeride tutmak, planlanmamış bir hamileliği de önler. Boş bir oda gibi rahat bir alan sağladığınızdan emin olun, böylece kediniz rahatlayabilir ve kendini güvende ve sakin hissedebilir.

Kedinize sıcakta oturması için sıcak ve rahat bir yer sunmak, onun daha rahat ve sakin hissetmesine yardımcı olabilir. Bir kullanabilir kendinden ısınma ısı yastığı veya elektrikli ısı pedi üzerine yatmak için ona bir şeyler verebilirsiniz.

Piyasada kedi feromonlarını havaya salan birkaç hava difüzörü var. Bunlar kedileri sakinleştirmeye ve rahatlatmaya yardımcı olur ve kediniz kızgınken kullanmak için mükemmel bir seçimdir. Çalışmaya başlamaları birkaç hafta sürebilir, bu nedenle kedinizin üreme mevsimi başladığında bunlardan birine yatırım yapmak ve bu süre boyunca prize takılı bırakmak iyi bir fikirdir.

Dişi kedi kızgınlık dönemi
kızgınlık döneminde dişi kedi nasıl rahatlatılır

Kedi nanesi, sakinleştirici ikramlar veya evcil hayvanlar için doğal stres giderici, kedinizin daha rahat hissetmesine yardımcı olmak için iyi seçeneklerdir. Kedi nanesinin kedinizi etkileyip etkilemediğini en iyi siz anlarsınız, çünkü bazıları buna hiç ilgi göstermez! Diğerleri için, bir enerji patlaması yaşayacaklar ve sonra önemli ölçüde sakinleşecekler. Kedinizin bulması için kedi nanesi ile doldurulmuş oyuncaklar veya bir yere serpilmiş kedi nanesi kullanabilirsiniz. Herhangi bir bitkisel ilaç eklemeden önce, her şeyi netleştirmek için veterinerinizle konuşmanızı öneririz.

Kediniz kızgınlık dönemindeyken, onunla daha kaliteli zaman geçirmenizi takdir edebilir. Onun sevdiğini bildiğin oyuncaklarla oyna. Kedinizi sakin ve sevilmiş hissettirmek için ekstra kucaklaşma zamanı gibisi yoktur.

Kızgınlık dönemindeki dişi kediler, etrafta hiç erkek olmasa bile erkekleri cezbetmek için koku izi bırakır! Dişi kediniz kızgınlık döneminde evin etrafındaki garip yerlere idrar püskürtmeye başlayabilir. Kedinizin kumluğunu mümkün olduğunca temiz tutarak, kediyi evin etrafına püskürtmek yerine bunu kullanmaya teşvik edebilirsiniz.

Son ipucumuz, dişi kedinizi kısırlaştırma konusunda veterinerinizle konuşmayı düşünmektir. Bu, onun kızgınlığa girmesini önleyecek ve yanlışlıkla hamile kalması endişesini ortadan kaldıracaktır. Birçok veteriner, dişi kedinizi resmi bir üreme programında kullanmayı planlamıyorsanız, yeterince büyüdüğünde onu kısırlaştırmanın iyi bir fikir olduğunu söyleyecektir.

Kızgınlık Döneminde Dişi Kedi Acı Çeker Mi?

Dişi kediler kızgınlık dönemlerinde acı ve üzüntü çekmezler. Aksine, çiftleşmek için erkek kedilere kendini göstermeye çalışırlar. Eşyalara sürtünürler, idrarını püskürtürler hatta çiftleşme pozisyonlarına girerler.

Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Dişi kedinin kızgınlık dönemi 6 gün devam eder. Ancak bu süre kedilerin türüne göre değişir. Kızgınlık döneminde çiftleşen dişi kedinin kızgınlık süresi 9 güne kadar sürer.

Kızgınlık Döneminde Dişi Kedi İşer Mi?

Kısırlaştırılmış ya da kısırlaştırılmamış dişi kediler de idrar püskürtürler. Kızgınlık dönemindeki dişi kedilerin idrarında yüksek oranda östrojen bulunur. Erkek kedilerin dikkatini çekmek için idrarını püskürtürler.

Dişi Kediler Kızgınlık Döneminde Kısırlaştırılır Mı?

Kızgınlık döneminde olan dişi kedilere kısırlaştırma operasyonu yapılmaz. Zira, aşırı kanama ortaya çıkabilir. Bundan dolayı, kızgınlık dönemi bittikten sonra kısırlaştırma işlemi yapılması uygundur.

Kısırlaştırılmış Dişi Kedi Kızgınlık Dönemine Girer Mi?

Kısırlaştırılan bir kedi normalde çiftleşmek istemez. Şayet kısırlaştırma operasyonu kızgınlık dönemine yakın bir dönemde yapıldıysa, 1 kereye mahsus olmak üzere kızgınlık dönemine girebilirler.

Kedilerin Kızgınlık Dönemi ve Belirtileri

Evde Kedi Beslemek | Evde Kedi Bakımı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu