Reklam
Saç

Çay Ağacı Yağı Saça Sürülür Mü? | Çay Ağacı Yağı Saça Faydaları

Reklam

Çay ağacı yağı binlerce yıldır kullanılan ancak son yıllarda artan bir popülaritesi kazanan uçucu bir yağdır. Saçlar için çay ağacı yağının antibakteriyel, antiviral, mantar önleyici ve iltihap önleyici faydalar sağladığı, akne, kontakt dermatit ve daha fazlası gibi durumlara yardımcı olduğu bilinmektedir. Yağın ayrıca saç biti ve kepek tedavisi için de bilinir.

İçindekiler

Çay Ağacı Yağının Saça Faydaları

Saç ve saç derisi sağlığı için birçok faydası bulunan çay ağacı yağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Çay ağacı yağı
çay ağacı yağının saça faydaları

Kuru Saç Derisini Tedavi Eder

Araştırmaya göre, çay ağacı yağı, kafa derisinde pullu görünümün yaygın bir cilt rahatsızlığı olan seboreik dermatit semptomlarını iyileştirebilir. Araştırma ayrıca çay ağacı yağlı şampuanı kullandıktan sonra kaşıntı ve yağlılıkta iyileşme olduğunu gösteriyor. Ayrıca çay ağacı yağı antimikrobiyal ve antiinflamatuar özelliklere sahip olduğundan cilt tahrişlerini ve yaraları yatıştırmada faydalıdır. Bu uçucu yağ, kafa derisi için doğal bir yumuşatıcı görevi görür ve cildin pul pul olmasına neden olan maddeleri ortadan kaldırır.

Kepeği Tedavi Eder

Kepek, kafa derisinin kuru, beyaz ölü deri pulları geliştirdiği ve bazen kaşıntıya eşlik ettiği bir durumdur. Kuru kafa derisi ve saç kepek için tek neden değildir, aynı zamanda yağlı, tahriş olmuş cilt, kötü hijyen, kontakt dermatit gibi cilt koşulları veya malassezia adı verilen bir mantar enfeksiyonunun sonucu olabilir.

Çay ağacı yağı, mantar önleyici özellikleriyle bilinir, yani kepek tedavisine yardımcı olabilir. Aynı zamanda güçlü bir temizleyicidir, bu nedenle düzenli kullanım saç derinizi kir ve ölü deri hücrelerinden temiz tutabilir, saç köklerini birikme ve kepeklerden uzak tutabilir. Çay ağacı yağı ayrıca yağ bezlerinin aşırı yağ üretimini kontrol etmeye yardımcı olarak saç derisini nemli ve kepeksiz tutar.

Saç Dökülmesini Önler

Kepekle enfekte olmuş saç derisinde büyüyen saçlar büyük miktarda kütikül ve protein hasarına maruz kaldığından, kepek saç dökülmesinin yaygın bir nedenidir. Saç derisinin iltihaplanması ve kaşınması da kırılmalara ve saç dökülmesine neden olur. Çay ağacı yağı saç derisini yatıştırmada ve kepek tedavisinde etkili olduğu için aşırı saç dökülmesini de önleyebilir.

Kepek ve aşırı sebum saç köklerini tıkayarak saç köklerini zayıflatabilir ve saç dökülmesine neden olabilir. Çay ağacı yağı hem bu endişeleri giderdiği hem de saç derisini temiz tuttuğu için saç dökülmesini önlemede etkilidir.

Saç Büyümesini Hızlandırır

Araştırmalar, çay ağacı yağının daha hızlı saç büyümesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Uçucu yağ, saç köklerini besleyerek güçlü ve kalın saçlar üretir. Çay ağacı yağı, kaşıntılı kafa derisini yatıştırması, kepek ve pullanmayı azaltması ve aşırı yağ üretimini önlemesinin yanı sıra kan akışını iyileştirir ve besinlerin saç köklerine ulaşmasını sağlar, kafa derisinin pH seviyesini dengeler ve saç büyüme döngüsünü canlandırır.

Saç Bitlerini Tedavi Eder

Çay ağacı yağı böcek öldürücü etkiye sahiptir ve bu nedenle kanla beslenen saç biti, parazit böcekleri tedavi etmek için kullanılabilir. Bir araştırmaya göre, 30 dakikalık bir çay ağacı yağı tedavisinin yüzde 100 ölümle sonuçlandığı ve daha yüksek konsantrasyonda çay ağacı yağı ile yapılan bir tedavinin, mevcut bit yumurtalarının yüzde 50’sinin yumurtadan çıkmamasına neden olabileceği bulundu.

Çay Ağacı Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Çay ağacı yağını saç için kullanmak isteyenler, kullandıkları şampuanın içine 2-3 damla katın ve saç derinize masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 3-5 dakika beklettikten sonra saçınızı yıkayın.

Çay Ağacı Yağı Saça Direkt Sürülür Mü?

Çay ağacı yağı uçucu bir yağdır. Bu yağı saçınıza uygulamak için herhangi bir taşıyıcı bir yağla seyreltmeniz ya da şampuana birkaç damla ekleyip kullanmanız uygundur. Bunlara ek olarak, çay ağacı içeren saç ürünleri alıp kullanabilirsiniz.

Ceviz Yağı Saça İyi Gelir Mi?

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır? | Argan Yağı Saçı Faydaları

Sarımsak Yağı Saça Faydaları ve Kullanımı

Susam Yağı Saça Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağı Saça Nasıl Kullanılır? Saça Faydaları Nelerdir?

Çam Terebentin Yağı Saç Çıkarır Mı?

Çörek Otu Yağı Saç İçin Nasıl Kullanılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu