Reklam
Saç

Jojoba Yağı Saça Nasıl Kullanılır? Saça Faydaları Nelerdir?

Reklam

Muhtemelen saç ürünlerinizden en az birinde jojoba yağına rastlamışsınızdır. Jojoba yağı, Simmondsia chinensis bitkisinin tohumlarından elde edilen sıvıdır. Doğal yağ, saç sağlığı için evrensel olarak faydalı olan, nemlendirici ve vitamin ve minerallerle dolu sayısız özelliği nedeniyle popüler bir bileşendir.

Deniz, havuz ve güneş derken saçlar yıpranıp kırılıyor. Bununla kalmayıp saçın eski canlılığı kayboluyor. Ancak jojoba yağının saça sunduğu inanılmaz faydası burada devreye giriyor. O halde saç sağlığınızı iyileştirmek istiyorsanız, okumaya devam edin!

Jojoba Yağının Saça Faydaları

Jojoba yağı
Jojoba yağının saça faydaları
 • Saç tellerini güçlendirir. Böylelikle, zayıf telli saçların erkenden kırılıp dökülmesinin önüne geçmiş olur.
 • İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde saç köklerini besler.
 • Daha parlak saçlara kavuşmanızı sağlar.
 • Saç derisinde oluşan kepeği ortadan kaldırır. Aynı zamanda, saç derisini temizleyerek fazla yağ ve kirden arındırır.
 • Saç dökülmesini önler ve dökülen saçların yerine yenisini çıkarır.
 • Saçın kendi vitamin, mineral dengesini korur. 
 • Saç kırılmalarını onarır.
 • Saç derisini nemlendirir.
 • Saçın elektriklenmesini önler.

Jojoba Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Jojoba yağını saça doğru kullanmak önemlidir. Özellikle saça fayda sağlayabilmesi adına miktarının doğru ayarlanması gerekir. 

Jojoba yağı
Jojoba yağının saça kullanımı
 • Direkt saça uygulamak için ortalama 1 yemek kaşığı jojoba yağını kısık ateşte hafif ısıttıktan sonra saç derisinden itibaren saç ucuna kadar yedirin. Ortalama 20 dakika bekleyip ardından, bitkisel bir şampuanla saçınızı yıkayın ve ılık su ile durulayın. Ancak uzun saçlılar 2 yemek kaşığı jojoba yağı kullanmalı. 
 • Kullandığınız saç bakım ürünlerinin içerisine ekleyerek de jojoba yağını kullanabilirsiniz. Şampuan veya saç kremlerinize 3-5 damla ekleyip günlük saç bakım rutininizi tamamlayın.
 • Doğrudan saçınıza uygulamak veya saç bakım ürünlerinizle karıştırmak yerine jojoba yağı içeren ürün tercih edebilirsiniz. Ancak bu ürünleri satın almadan önce, ürünün içerik listesinde temel bileşenin jojoba yağı olduğundan emin olun. 

Jojoba Yağı Şampuana Ne Kadar Katılır?

Saç için etkili ve mucizevi yağlardan jojoba yağını şampuana ekleyerek de kullanabilirsiniz. Özellikle vakti olmayan bakımlı hanımlar için pratik çözümlerden biri olan bu uygulama için şampuanınıza 2 tatlı kaşığı jojoba yağı eklemeniz yeterli olacaktır. 

Alternatif olarak jojoba yağı içeren saç bakım ürünleri de kullanabilirsiniz. 

Jojoba Yağını Saçta Kullanmak Güvenilir Mi?

Jojoba yağının sadece saç üzerinde kullanımı yoktur. Aynı zamanda, cilt üzerinde de oldukça büyük faydaları vardır. Cildi nemlendirme, makyaj temizleme, yaşlanmayı geciktirme, tahrişi önleme ve selülit ve çatlaklar konusunda katkı sağlar. Cilt üzerinde kullanımda, alerjik reaksiyonlara neden olabilir. 

Ancak saç için jojoba yağının kullanımı son derece güvenlidir. Fakat hassas bir cilde sahipseniz, jojoba yağını saç derisine kullanımdan kaçının. Saç ortasından saç uçlarına bakım yapmayı deneyebilirsiniz. Ya da saç ürünlerinizin içerisine jojoba yağını az miktar ekleyerek kullanım sağlayabilirsiniz.

Susam Yağı Saça Faydaları Nelerdir?

Çam Terebentin Yağı Saç Çıkarır Mı?

Çörek Otu Yağı Saç İçin Nasıl Kullanılır?

 

 

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu