Reklam
Güncel Hayat

Çengelli İğne Dövmesi Anlamı Nedir? Çengelli İğne Dövme Modelleri

Reklam

Çengelli iğne dövmesi genellikle dayanışmayı temsil eder. Tasarım son zamanlarda vücut sanatı için bir trend haline geldi. Esas olarak daha küçük boyutlarda yaptırılır, ancak kişiye bağlı olarak dövmenin boyutu değişebilir.

Çengelli İğne Dövmesi Ne Anlama Gelir?

Çengelli iğneyi, bir kumaş parçasını diğerine tutturmamız gerektiğinde kullanmamız için son derece önemli olan günlük bir kullanım nesnesi olarak biliyoruz.

çengelli iğne dövmesi
çengelli iğne basit dövme modelleri

1970’lerde Punk Rock müzik türünün sahneye çıkmasıyla çengelli iğne bir moda ifadesi olmaya başladı. Birleşik Krallık’ta birçok punk rock’çı, rock sanatçısı Richard Hell’e saygı duydu. Richard, yırtık giysileri ve çengelli iğneleri gardırobuna dahil eden ilk rock’çılardan biriydi. Bu ifade müzisyenler arasında popüler oldu ve Sex Pistols grubunun dikkatini çekti. Sex Pistols’un ilk çıkışından bu yana, çengelli iğne resimleri vardı ve kıyafetlerinde çok sayıda çengelli iğne vardı, bir tür yırtık ve parçalanmış ‘Umurumda değil’ görünümü. Çılgın bir moda anlayışıyla aşırıya kaçan punk rock’çılar, çengelli iğneleri sadece kıyafetlerinizi bir arada tutmak için kullanmadılar, onları ceketlerine, yeleklerine ve pantolonlarına yama yapmak için kullandılar.

çengelli iğne dövmesi
çengelli iğne dövmesi anlamı

Son yıllarda çengelli iğne de daha politik bir anlam kazandı. Çengelli iğne giderek birlik ve beraberliğin sembolü haline geldi.

çengelli iğne dövmesi
çengelli iğne dövmesi kol

Hollandalılar, Hollanda’nın Nazi işgali sırasında Nazi karşıtı insanlara ve Yahudilere desteklerini göstermek için bir çengelli iğne taktıkları için çengelli iğne tarihi bir öneme de sahiptir. Giysilerdeki çengelli iğne, kişinin Nazi rejimi tarafından avlanan herkes için bir arkadaş ve güvenli olduğu mesajını gönderen önemli bir göstergeydi.

çengelli iğne dövmesi
çengelli iğne dövmesi köprücük kemiği

Dünyanın dört bir yanındaki son siyasette, çoğu insan haberleri gördükten sonra gerçekten şok oldu ve endişelendi. Yabancı düşmanlığının, ırkçılığın ve cemaatçiliğin tüm dünyada, özellikle Birleşik Krallık (BK) ve Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) nasıl yükseldiğini görüyorlar.

çengelli iğne dövmesi
çengelli iğne dövmesi el

ABD’de insanlar, Başkan Donald Trump’ın seçilmesini protesto etmek için çengelli iğne dövmesi yaptırdı. Onlar için, eskiden emniyet ve güvenliği simgeleyen ev eşyası, dövmesi olan kişilerin herhangi bir azınlık topluluğunu yeni Başkan’dan koruyacağı ve savunacağı anlamına geldiği için başka bir anlam kazanmaya başladı. ‘Çengelli İğne’ hareketinin bir örneği olan bu dövmeler, özel bir siyasi dayanışma ve sevgi mesajı taşıyordu.

çengelli iğne dövmesi
çengelli iğne dövmesi ayak bileği

Bununla birlikte, çengelli iğne dövmesi yapmak, mutlaka politik bir kişi olmanız gerektiği anlamına gelmez. Çengelli iğne bir arada kalmanın simgesidir. Çok fazla dürüstlüğe sahip olduğunuzu ve bu kadar kolay pes etmediğinizi gösterir.

Çengelli İğne Kolay Dövme Modelleri

Bir çengelli iğnenin görüntüsü oldukça basittir. Tüm çengelli iğneler aynı görünüme sahip olduğundan, tasarımınızı yaparken aklınızda bulundurmanız gereken yalnızca birkaç şey vardır.

Çengelli iğnenin son zamanlarda gömleklerimizden tenimize aktarılması popüler olduğundan, farklı varyasyonlar ve yerleşimler dikkate alınmalıdır. Bu, başkalarına bir tür sinyal olarak kullanılan bir kavram olduğundan, bu dövmeyi görünür bir yere yaptırmanız teşvik edilir. Boyun, ön kollar, bilekler ve üst kollar bu grafiği yerleştirmek için harika yerlerdir.

çengelli iğne dövmesi
avril lavigne çengelli iğne dövmesi

İğneyi dövme olarak yaptıran birkaç müzik sanatçısı görülebilir. Örneğin, Kanadalı pop yıldızı Avril Lavigne’nin boynunda, sol kulağının hemen altında zarif bir iğne tasarımı var. Şarkıcının dövmeyi 2011’de yaptırdığı bildirildi. Daha sonra, sanat eserinin anlamı hakkında bazı ipuçları taşıyan bir tweet yazdı.

“Tanrım..k. İşte başlıyoruz… Her zaman işe yarar, size zarar verebilir ama aynı zamanda sizi bir arada tutar, önce güvenlik!”

Beğenileri Üzerine Toplayan Küçük Dövme Modelleri ve Anlamları

Disko Topu Dövmesi Ne Anlama Gelir? Disko Topu Dövme Modelleri

Noktalı Virgül Dövmesi Anlamı Ne? | Noktalı Virgül Dövme Modelleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu