Reklam
Genel

Ceviz Neye İyi Gelir? Mucizevi Etkileri

Reklam

Ceviz, genellikle kuzey yarımkürede yetişen bir ağaç türüdür. Ceviz, iki ila üç kat dalı olan oval bir tacı olan yaprak döken bir ağaçtır.

Fındık kar tanesi şeklini alır ve içine gömülü sert kabuklu bir tohuma sahiptir. Düzenli tüketildiğinde birçok sağlık sorununun hafifletilmesine de yardımcı olabilir.

İçindekiler

Ceviz Neye İyi Gelir?

Ceviz iyi bir lif, E vitamini ve manganez kaynağıdır. Aynı zamanda zengin bir karbonhidrat kaynağıdırlar. Aslında, tekli doymamış yağın en yüksek diyet kaynaklarından biri olarak kabul edilirler. Bunların yanı sıra meme kanseri ve kolon kanserini savuşturabilen lignanlar içerir. Ayrıca ameliyat sonrası iyileşmede ve egzama ve böbrek taşlarının tedavisinde de faydalıdırlar.

Ceviz Nerede Bulunur?

Ceviz, Doğu Akdeniz bölgesi, Batı Avrasya ve Kuzey Amerika’ya özgü ceviz ağacından (Juglans regia) elde edilir. Ceviz meyvesinden preslenmiş ceviz yağı çıkarılır. Nadir olması nedeniyle dünyanın en pahalı yağlarından biri olarak kabul edilir ve kilogramı 120 dolara kadar çıkabilir.

Ceviz Neye Benziyor, Özellikleri Nelerdir?

Ceviz ağacı, boyu 11 ila 15 metre arasında değişen yaprak döken bir ağaçtır. İki veya üç dallı oval bir tacı vardır. Yaprakları yeşil, sıralı ve pinnately bileşik, çiçekleri ise küçük ve sarımsı-yeşil renktedir. Meyveleri, olgunlaştıkça odunsu hale gelen dikenli bir kabuğun içine alınır. Ceviz, sağlam bir gövdeye sahip büyük bir ağaçtır ve çapı 50 santimetreye kadar çıkabilir. Ortalama olarak 400 yıllık bir ömre sahiptir.

ceviz yetiştirmek kolay mı
ceviz yetiştirmek kolay mı

Cevizin Tadı Nasıldır?

Okyanusa yakın sıcaklıkların soğuk ve bölgenin nemli olduğu bölgelerde yetiştirilir. Tamamen olgunlaştıklarında tatlı bir tada sahiptirler, ancak kurumuş olarak da bulunabilirler, bu da onları daha acı hale getirir. Ceviz fındık ağırlığının yarısından fazlasını yağ olarak içerir, ancak yine de ağızda acı bir tat bırakır. Lezzetin daha iyi çıkması için yemeden önce fındığın dış kabuğunun kırılması, çekirdeğin tamamını yemek istiyorsanız önce kabuğunu “çatlama” denen bir işlemle çıkarmanız gerekir.

Ceviz Nasıl Kullanılmalıdır?

Ceviz binlerce yıldır gıda olarak kullanıldığı gibi, ağaç işlerinde ve mobilya yapımında da kullanılan odunu için yetiştirilmektedir. Ayrıca, esas olarak yüksek esansiyel yağ asitleri seviyeleri nedeniyle tıbbi nitelikleri ile bilinirler. Aslında ceviz, birçok sağlıklı gıda ve cilt bakım ürününde popüler bir bileşendir.

Cevizin Tarihçesi Nedir?

Ceviz, tüm dünyadaki Kuzey Amerika Kızılderilileri, Avrupalılar ve Asyalıların diyetinin bir parçasıydı. Kuzey Çin’de, hasat edilmeden önce olgunlaşmaları uzun zaman aldığından sevgi ve şefkat sembolü olarak kabul edildiler. Platon’a göre “Sempozyum”da, Yunan filozof Aristo, cevizlerin çiftleri memnun etmek için iyi olduğu için aşkın nihai sembollerinden biri olduğunu düşünüyordu. Ayrıca Antik Roma’da zengin bir diyetin parçasıydılar ve iyi yağlar açısından zengin oldukları için genel sağlığı desteklemek için Roma soyluları tarafından tüketildiler.

Ceviz Nerelerde Kullanılır?

Cevizin dört çeşit temel kullanımı vardır: gıda, ahşabı (döşeme ve mobilya için), ilaç ve kozmetik malzemesi olarak. Bununla birlikte, en yaygın kullanımı, atıştırmalık olarak veya ete garnitür olarak yenilmesidir. Ayrıca yağ yapmak için kullanılır. Japonya’da cevizler çoğunlukla suşi ile tüketilirken, Amerika Birleşik Devletleri’nde ceviz ve badem gibi fındıklarla ilişkilendirilirler.

İlginizi çekebilir: Palmiye Yağı Nedir, Nasıl Yetiştirilir?

Cevizin Önemli Etkileri

Ceviz kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur, şeker hastaları için faydalıdır ve kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterol seviyelerini artırarak kalp hastalığı riskini önemli ölçüde azaltabilir. Ayrıca beyin gelişimi söz konusu olduğunda önemli olan doğal bir omega-3 kaynağı olarak da kullanılabilirler.

Ceviz ayrıca vücuttaki östrojen seviyelerini düşüren fitosteroller içerdiğinden meme kanserine karşı koruma sağlayabilir ve bu nedenle onları düzenli olarak tüketen kadınlarda meme hücresi büyümesinin azalmasına yardımcı olur.

Ayrıca cevizdeki E vitamini içeriği, egzama, kalp hastalığı veya böbrek taşı olan hastalara rahatlama sağlar. Saflaştırılmış ceviz yağı, cildin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olduğu ve sedef hastalığının görünümünü yatıştırdığı için cilt bozukluklarını tedavi etmek için topikal olarak kullanılır. Ayrıca yüzyıllardır karaciğer rahatsızlıkları için bir ilaç olarak kullanılmıştır ve cerrahi işlemler sırasında ağrıyı hafifletebilir.

Son olarak, enerji toplarından çikolata kaplı pralinlere kadar her şeye kuru ceviz yapılır.

ceviz hangi hastalıklara iyi gelir

Ceviz Kozmetik ve Güzellik Bakımlarında Nerelerde Kullanılır?

Nemlendirici dudak kremi, losyon ve yağ oluşturmak için kullanılır. Yağ ayrıca egzama, kızarıklık, yara ve kesiklerin tedavisinde de faydalıdır. Ceviz yağının kozmetikte kullanımı, harika bir cilt bakım ürünü olduğu için son zamanlarda daha popüler hale geldi. Yara izlerinin, kırışıklıkların ve güneş hasarının görünümünü azaltabilir.

Özellikle ceviz yağının (eriodictum) kullanım alanları çok çeşitlidir ve kırışıklıklar, tıraş sonrası cilt yumuşaması, hamilelikten kaynaklanan solma çatlakları ve doğum sonrası çatlakları; yanık tedavisi.

Ceviz Ne Zaman Dikilir?

Fidan dikimi için en uygun zaman nisan, mayıs ve haziranı kapsayan zaman dilimidir. Bu zamanlarda yapılmasının en büyük sebebi ise kış aylarında köklerinin sıkıca toprağa bağlanmasını sağlamaktır.

Ceviz tıp Alanında Nerelerde Kullanılır?

Ceviz kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur, şeker hastaları için faydalıdır ve kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterol seviyelerini artırarak kalp hastalığı riskini önemli ölçüde azaltabilir. Ayrıca beyin gelişimi söz konusu olduğunda önemli olan doğal bir omega-3 kaynağı olarak da kullanılabilirler.

Ceviz ayrıca vücuttaki östrojen seviyelerini düşüren fitosteroller içerdiğinden meme kanserine karşı koruma sağlayabilir ve bu nedenle onları düzenli olarak tüketen kadınlarda meme hücresi büyümesinin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca cevizdeki E vitamini içeriği, egzama, kalp hastalığı veya böbrek taşı olan hastalara rahatlama sağlar. Son olarak, enerji toplarından çikolata kaplı pralinlere kadar her şeye kuru ceviz yapılır.

Cevizin Besin Değerleri Nelerdir?

28 gram ceviz 15.9 gram yağ, 12.2 gram omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinden sağlıklı yağlar, 213 kalori ve 1 gram protein içerir. Ayrıca E vitamini (%4 DV), B3 vitamini (%6 DV) ve folat (%10 DV) gibi vitaminlerin yanı sıra potasyum (%7 D\V), çinko (%2 DV) gibi mineraller açısından da zengindirler. Demir (%1 DV). Ceviz iyi bir protein, diyet lifi ve E vitamini kaynağıdır.

Ceviz kolesterol seviyelerini düşürme, kalp hastalığı riskini azaltma ve beyin sağlığını destekleme yeteneğine sahiptir. Diğer kullanımlarına ek olarak, birçok cilt bakım ürünü ve tedavisinde bir bileşen olarak kullanılabilirler. Onlar harika tadı olan sağlıklı bir muamele!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu