Reklam
Yemek Tarifleri

Palmiye Yağı Nedir, Nasıl Yetiştirilir?

Palmiye yağı, palmiye ağacının meyvesinden elde edilen bir tür bitkisel yağdır.

Reklam

Palmiye yağı, esas olarak doymuş yağ asitlerinden ve aynı zamanda birincil doymamış yağ asidi olan Oleik asitten oluşur. Soya fasulyesi, mısır veya ayçiçeği yağları gibi diğer bitkisel olmayan yağların yerine gıdada kullanılabilir.

Bununla birlikte, yüksek seviyelerde doymuş yağlar nedeniyle, palmiye yağı ve diğer bazı bitkisel katı yağlar, kardiyovasküler hastalık oranlarında artışa katkıda bulunur. Diğer yağlara kıyasla hem en yüksek hem de en düşük doymamış yağ asitlerine sahiptir.

İçindekiler

Palmiye Yağı Kullanım Alanları Nelerdir?

Palm yağı esas olarak Latin Amerika, Güneydoğu Asya ve Afrika’da yetiştirilir ve gıdalar, ev ürünleri (şampuanlar dahil) ve kozmetiklerden işlenmiş gıdalar, margarin, mumlar, sabunlar ve fast-food katkı maddelerine (mayonez gibi) kadar çeşitli ürünlerde kullanılır. Ana üreticiler Malezya, Endonezya, Tayland ve Vietnam’dır. Uluslararası pazardaki palm yağının yaklaşık %40’ı yalnızca Malezya’dan geliyor. Malezya ve Endonezya’nın yanı sıra Paraguay da geniş bir palm yağı plantasyonuna sahipken, Tayland Güneydoğu Asya’daki üretimin çoğunu karşılıyor.

Palm yağı endüstrisi bu ülkelerin ekonomilerinde en önemli sektörlerden biridir. Palm yağı Endonezya, Malezya ve Tayland’da ulusal GSYİH’ya yüzde 10 ila yüzde 15 arasında katkıda bulunuyor. Bu arada, Vietnam’ın GSYİH’sının yüzde 60’ı palm yağı ihracatından elde ediliyor. Ancak diğer tarafta, ormansızlaşma ve doğal kaynakların erozyonu gibi olumsuz sosyal etkilerini azaltmaya kendini adamış modern şirketler var.

Palmiye Yağının Zararları

  • Kalp hastalıklarını tetikleyen kolesterol türü olan LDL’nin bu yağı kullanımda artığı gözlemlenmiştir.
  • Birden fazla defa ısıya maruz kaldığı zaman vücuttaki antioksidan seviyesinde düşüşler görülmüştür.
  • İçeriğinde bulunan doymuş yağ asitleri sebebiyle damarlarda birikerek plak oluşumuna da sebebiyet verebilmektedir.

Palmiye Yağı Nasıl Büyür?

Küresel palm yağı üretiminin %70’inden fazlası, doğal ormanlardan ziyade plantasyonlardan sağlanmaktadır. Palmiye ağacı çok hızlı büyür ve yükselen yüksekliklere kadar büyüyebilir. Ağacın boyu sadece iki yılda 50 metre büyüyebilir ve maksimum yaşı 70’tir. Palmiye ağaçları ormana ekilir ve daha sonra palm yağı üretimi için temizlenir.

Sonuç olarak, orman bir zamanlar temiz olduğu alanlarda iyileşti. Ormanlar, her ekim alanında değil, yalnızca ekim alanları orijinal alanlarının ötesine geçtiğinde veya plansız genişleme meydana geldiğinde temizlenir.

Örneğin: Malezya’da, beş yıllık ömre sahip son teknoloji bir palmiye ağacı ekimi 2.250 hektardır – ekimden önce 100 hektardan daha az bir alanı kaplayan ‘ana’ ekim alanlarından 50 kat daha büyük. Ayrıca Endonezya’da bir palm yağı imtiyazı 20.000 hektara kadar bir alanı kapsayabilir. Toplamda, dünya çapında şu anda palmiye ağacının ekildiği tahmini 10 milyon hektarlık arazi, eski tropik ormanları ve turba bataklıklarını içeriyor. Endüstrinin yaygın doğası gereği, şu anda palmiye yetiştiriciliğine uygun tüm arazilerin yaklaşık %16’sı onunla birlikte ekiliyor.

Palm oil price 2023
Palm oil price 2023

Palmiye Yağı Hangi Ülkelerde İyi Yetiştirilir?

Palm yağı ağaçları şu ülkelerde iyi yetişir;

  • Önemli miktarda yağmur var; ve
  • Sıcaklıklar büyük ölçüde dalgalanmaz. Aslında, yüksek ısı ve nem ile karakterize edilen alanlarda en iyi şekilde büyürler.

Palmiye plantasyonları henüz Güneydoğu Asya’nın gerçek yağmur ormanları bölgelerine ulaşmamış olsa da, şimdiden diğer tropik bölgelere yayılmıştır. Endonezya’daki Sumatra ve Kalimantan adalarında -dünyada kalan az sayıdaki bozulmamış tropikal ormandan birine ev sahipliği yapıyor- şu anda toprakların %23’üne palmiye ağacı dikiliyor.

Büyük genişleme alanları kuzeye, Güneydoğu Asya üzerinden Çin ve Hindistan’a, ayrıca güneye Endonezya’dan Malezya üzerinden Tayland’a doğru ilerliyor. 2025 yılına kadar palmiye yağı üretimine uygun tüm arazilerin %40’ının yalnızca bu ülkelerde yer alacağı tahmin edilmektedir.

Palm yağı üretimi Endonezya, Malezya ve daha az ölçüde Tayland’da yoğunlaşmıştır. Bu ülkeler büyük palm yağı üreticileridir. Nispeten küçük üretime sahip diğer ülkeler şunlardır: Kamerun, Gana, Liberya, Nijerya ve Papua Yeni Gine.

Palm Yağı Nerede Satılır?

Bugün bir çok market zincirinde palm yağını rahatlıkla bulabilirsiniz.

Limon, argan, ceviz, hindistan cevizi yağları hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için üzerine tıklayabilirsiniz.

Palmiye Yağı Ormansızlaşmasının Nedenleri Nelerdir?

Eski ormanın hurma yağı tarlalarına dönüştürülmesi onlarca yıldır belgelenmiştir, ancak yine de yerel vahşi yaşam habitatlarında büyük etkilere neden olmaktadır.

Ormansızlaşmadan en çok etkilenen türler, IUCN Kırmızı Tehdit Altındaki Türler Listesi’nin tahminlerine göre vahşi doğada yalnızca 115’i kalan orangutanlardır. Genel olarak, Endonezya’daki tüm primatların %35’i bu uygulamanın bir sonucu olarak habitat kaybı tehdidi altındadır. Palmiye tarlaları da turba bataklıklarına önemli ölçüde zarar veriyor.

palmiye yağı nerede yetişir
palmiye yağı nerede yetişir

Palmiye Yağı Ormansızlaşmasının Çevreye Etkisi Nedir?

Ormanların ve ormanların ağaçlandırmaya dönüştürülmesi, hem yağmur ormanlarında hem de yağmur ormanı olmayan alanlarda hava, su ve toprak kalitesini etkiler. Bu olumsuz etkinin temel nedeni, ekosistemleri için benzersiz ve önemli olan yağmur ormanı ağaçlarının artık eskisi gibi işlev görmemesidir. Bu ağaçlar olmadan, kuşlar ve böcekler gibi diğer türlerin kurtarılması için kapasite olmayacaktır. Türlerin yiyecek veya barınak bulabilecekleri hiçbir yeri yoktur.

Palmiye ağaçlarının ekildiği alanlar da su kaynaklarının önemli kullanıcılarıdır; genellikle doğal yağış dağılımları veya yeraltı suyu kaynakları tarafından sağlanabileceklerden çok daha fazlasını gerektirirler. Zararlılar, yabani otlar ve hastalıklar da problemdir. Örneğin: bazı zararlılar palmiye ağacına saldırabilir ve onu öldürebilir.

Bununla birlikte, bu zararlılar, özellikle diğer mahsullerin yetiştirilmesinden elde edilen azotlu gübreler olmak üzere, bol miktarda besin bulunan alanlarda gelişirler. Bu gübrelerin kullanımının toprak kalitesi üzerinde geniş kapsamlı etkileri vardır, bu nedenle toprak yapısı ve verimliliği açısından nötr olmayan arazi yönetimi uygulamalarında değişikliklere neden olur.

Ayrıca palmiye ağaçlarının orman yangınları için yakacak odun işlevi görme riski de vardır; bunun orangutanlar gibi yerel flora ve fauna için feci sonuçları olabilir. Palmiye yağı endüstrisinin önemli ölçüde ormansızlaşmaya neden olduğu yerlerde arazi eksikliğinden dolayı yerel halkla çatışma olduğu bildirildi. Topluluklar ve endüstriler arasındaki çatışmalar, Endonezya ve Malezya da dahil olmak üzere çoğu gelişmekte olan ülkede yaygındır. Bu çatışmalar çoğunlukla araziye, işlere ve yatırım fırsatlarına erişim konusundadır. Bazı durumlarda, şirketlerin plantasyon personeli ile yerel topluluklar arasında şiddetli çatışmalara neden oldular. Ayrıca işçilerin kötü koşullarda çalışmak zorunda kaldığına dair raporlar da var; plantasyonlardaki işçiler için düşük ücretler ve güvenlik eksikliği dahil.

Palmiye Yağı Yetiştiriciliğinin Çevresel Etkileri Nelerdir?

Palm yağı yetiştiriciliğinin çevresel etkileri hava, su ve toprak kirliliğine neden olabilir. Palm yağı yetiştiriciliğinin bazı olumsuz etkileri şunlardır: ormansızlaşma, toprak erozyonu ve besin kaybı, toprak asitlenmesi, iklim değişikliği ve vahşi yaşam habitatı kaybı.

Ormansızlaşma, palmiye yağı yetiştiriciliğinin doğrudan bir etkisidir. Palmiye yağı ağaçları daha önce bozulmamış ormanlık alanlara dikilir; bu, bu alanlarda yaşayan hayvan ve bitkilerin doğal yaşam alanlarını bozar. Palmiye ağaçlarına yer açmak için ormanlar yakılıyor; bu da atmosfere karbondioksit salan yanmış ağaçlar nedeniyle hava kirliliğine neden oluyor. Sağlıklı ormanlar, Endonezya’daki geleneksel çiftçiliği pirinç ve diğer bitkilerle güçlendirmeye yardımcı olan nemli atmosfer de dahil olmak üzere çevrelerine birçok fayda sağlar.

Tropikal ormanların tarlalara dönüştürülmesi “Amazon trajedisi” olarak adlandırılıyor ve bu sürecin önceden düşünülenden çok daha kötü olması endişe verici. Hurma yağı tarlaları için orijinal tahminler, 2025 yılına kadar en az 11 orman alanının büyük olasılıkla yok edileceğini gösteriyor. Bugüne kadar Endonezya’da palmiye yetiştiriciliğine uygun tüm arazilerin %14’ü, fiili üretimin yaklaşık %90’ını içeren tarlalara dönüştürülmüş durumda. Palmiye ekimi için uygun olan tüm arazilerin %16’sının 2025 yılına kadar yalnızca bu ülkelerde Danimarka’dan daha büyük bir alan- dönüştürüleceği tahmin ediliyor.

Palmiye Yağı Fiyatı Ne Kadar?

Palm Yağının fiyatı günümüzde bir çok şeyin fiyatı gibi durmak bilmeden sürekli artıyor diyebiliriz. 2022 kg fiyatı ortalama 200 TL olarak söylemek mümkün.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu