Reklam
GenelSağlık

Badem Sütü Nedir? Badem Sütünün 30 Faydası

Badem sütü, bademden elde edilen bir süt türüdür. Normal inek sütü veya soya sütünden daha nötr bir tat, kremsi doku ve daha yüksek besin içeriğine sahiptir.

Reklam

Ayrıca badem sütü laktoz, laktoz intoleransı olan çoğu insan tarafından sadece tolere edilmekle kalmaz, aynı zamanda bazı sağlık yararları da sağlar.

Badem sütü şekersiz tüketilebilir, ancak bazı tatlar şeker veya bal içerebilir. Genel olarak, badem sütünün şeker içeriği, porsiyon başına 0 ila 1 gram arasında değişir. Bununla birlikte, bazı markalar, eklenen tatlandırıcılar nedeniyle porsiyon başına 6 gramdan fazla şeker içerir.

Badem Sütü Nasıl Yapılır?

Badem sütü, önce bademleri suda bekleterek, ardından badem unu oluşturmak için bademleri öğüterek ve süzerek yapılır. Daha sonra badem yemeğine bir baz su, fındık veya hamur eklenir. Bazı badem sütü markaları ilave şeker kullanmaz; bununla birlikte, çoğu şeker kamışı suyu, bal ve stevia gibi çeşitli tatlandırıcılar içerir.

badem sütü nedir
badem sütü nedir

Badem Sütünün Faydaları Nelerdir?

 1. Bu süt çeşidi peynir, krema ve dondurma gibi bazı yiyeceklerin yapımına uygun değildir. Ancak çorba, sos ve smoothie gibi diğer yemeklerin pişirilmesinde kullanılabilir.
 2. Badem sütü, inek sütünden daha fazla kalsiyum ve D vitamini içermesine rağmen, inek sütüne kıyasla daha düşük protein seviyelerine sahiptir.
 3. Bir dizi çalışma, badem sütünün kalp hastalığı riskini azaltmada etkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca yüksek tansiyonu düşürmede soya sütünden daha etkilidir.
 4. Badem sütü, kemikler ve dişler için faydalı olabilecek inek sütünden daha fazla kalsiyum içerir.
 5. Badem sütü, kansızlığı önlemeye yardımcı olabilecek inek sütünden daha fazla B12 vitamini içerir.
 6. Yetişkinler ve 9-13 yaş arası çocuklar için önerilen günlük kalsiyum alımı günde 1200 miligramdır. Ancak bir bardak badem sütü yaklaşık 450 miligram kalsiyum sağlar.
 7. Bir fincan badem sütü yaklaşık 4 gram protein içerir; bununla birlikte, bu protein esansiyel amino asit L-Lizin bakımından düşüktür.
 8. Badem sütü, inek sütüne kıyasla daha düşük yağ içeriğine sahiptir. Bununla birlikte, bir fincan badem sütü, inek sütünden en az yüzde 50 daha fazla potasyum sağlar.
 9. Laktoz intoleransı olan kişiler, herhangi bir olumsuz etkisi olmadan badem sütünü tüketebilirler.
 10. Badem sütü, kalp hastalığına ve yüksek tansiyona karşı korunmaya yardımcı olabilecek E vitamini ve magnezyum içerir.
 11. Yetişkinler için günlük önerilen diyet lifi alımı 25 gram iken, bir fincan badem sütünün lif içeriği yaklaşık 2 gramdır.
 12. Bir fincan badem sütü, porsiyon başına yaklaşık 22 miligram kalsiyum ve 8 miligram magnezyum sağlar; her ikisi de kan basıncı seviyelerini düşürmek için gereklidir.
 13. Badem sütünde bulunan vitaminler, mineraller ve yağda çözünen antioksidanlar bağışıklığı artırmaya ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
 14. Badem sütü, anti-inflamatuar özelliklere sahip olan ferulik asit gibi fenolik bileşikler içerir.
 15. Araştırmalar badem sütünün alerji riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.
 16. Badem sütü karbonhidrat içermez; bu nedenle düşük karbonhidratlı diyet uygulayan veya ketojenik diyet uygulayan kişiler için uygundur.
 17. Yer fıstığı alerjisi olan kişiler, üretim sırasında gıda işleme tesislerinde çapraz bulaşma nedeniyle alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden badem sütü tüketmekten kaçınmalıdır.
 18. Badem sütü, laktoz intoleransı olan kişiler için iyi bir protein kaynağı olarak kabul edilir.
 19. Badem sütü yüksek düzeyde B1 vitamini (tiamin) içerir. Ayrıca, B6 vitamini içeriği porsiyon başına yüzde 100 DV’dir; her iki değer de önerilen günlük B1 ve B6 alımından daha yüksektir.
 20. Kalp hastalığı riskini düşürmede ve kan basıncı seviyelerini düzenlemede yardımcı olabilecek magnezyum açısından zengindir.
 21. Bir çalışmada, araştırmacılar bademlerin halihazırda L-arginin, L-metionin, L-tirozin ve L-triptofan gibi bol miktarda esansiyel amino asit sağladığını bildirdi. Bu nedenle badem alerjisi olmayan kişiler için badem sütüne ek amino asit takviyesi yapılmasına gerek yoktur.
 22. Badem sütü yemek pişirmeye uygun katı ve sıvı yağlar içerir.
 23. Badem sütü, inek sütü ve diğer bitki bazlı sütlere kıyasla daha yüksek potasyum seviyelerine sahiptir.
 24. Bir fincan badem sütü, inek sütünden veya soya sütünden daha fazla demir içerir; önerilen günlük alım miktarı günde 8 miligramdır.
 25. Badem sütünün yağ içeriği markalar arasında farklılık gösterir; ancak porsiyon başına 1 ile 4 gram arasında değişmektedir.
 26. Badem sütü süt ürünü değildir ve laktoz içermez, yani laktozsuz beslenen kişiler tarafından tüketilebilir.
 27. Kolesterol içermez ve kalp hastalığı öyküsü olan kişiler için güvenli olmalıdır.
 28. Bir çalışmada araştırmacılar, USDA Ulusal Besin Veri Tabanı for Standard Reference Release alınan verileri kullanarak badem sütünün besin bileşimini inek sütüyle karşılaştırdı ve ürünü çiğ ve pişmiş, dondurulmuş, yağı azaltılmış veya yağsız gibi çeşitli koşullar altında analiz etti.
 29. Badem sütünde bulunan antioksidanlar sindirim sistemine faydalıdır.
 30. Yağ içeriği, porsiyon başına 0 ila 3 gram arasında değişmektedir.
whats almond milk

Badem Sütü Nasıl Yapılır? Nerelerde Kullanılır? adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

Badem Sütü Çeşitleri Nelerdir?

Malzemelere ve üreticilere göre çeşitli badem sütü bulabilirsiniz.

Tamamen Doğal Badem Sütü: Bu tür badem sütü, bademlerin su ve tuz ve şeker gibi diğer malzemelerle karıştırılmasıyla yapılır. Bununla birlikte, bu ürüne hiçbir koruyucu veya yapay aroma eklenmez. Bu ürün genellikle buzdolaplarında saklanır ve oda sıcaklığında da kolayca saklanabilir.

Kremalı Badem Sütü: Bu tür badem sütü, karagenan, keçiboynuzu zamkı veya gellan zamkı gibi koyulaştırıcı maddeler içerir.  Koyulaştırıcılar, içeceğe kremsi bir doku eklenmesine yardımcı olarak viskozite açısından inek sütüne benzer hale gelir. Bu tür badem sütü laktoz içermemesine rağmen şeker içerir ve genellikle buzdolaplarında saklanır. Bu ürün oda sıcaklığında rahatlıkla tüketilebilir.

Çikolatalı Badem Sütü: Bu badem sütü çikolata aromasına sahiptir ve bitter çikolata seçeneği ile de satılır. Ayrıca dondurma ürünü olarak paketlenir ve kakaodan kanser riskini azaltabilecek serbest radikaller ve antioksidanlar içerir. Vegan ürün herhangi bir süt ürünü veya hayvansal ürün içermez, ancak gliserin, guar zamkı ve karagenan gibi dolgu maddeleri içerir.

Kremalı Çikolatalı Badem Sütü: Bu badem sütü çikolata aromasına sahiptir ve bitter çikolata seçeneği ile de satılır. Ayrıca dondurma ürünü olarak paketlenir ve kakaodan kanser riskini azaltabilecek serbest radikaller ve antioksidanlar içerir. Vegan ürün herhangi bir süt ürünü veya hayvansal ürün içermez, ancak gliserin, guar zamkı ve karagenan gibi dolgu maddeleri içerir.

Karamelli Badem Sütü: Bu tür badem sütü, vanilya, kavrulmuş badem ile karamel aromasına sahiptir ve içeceğe karamel rengi katar. Karamel bileşenleri de bu badem sütünü doğal olarak koyulaştırır. Sonuç olarak bu badem sütü oda sıcaklığında rahatlıkla tüketilebilir.

Baharatlı Badem Sütü: Bu tür badem sütü, ürünü renklendirmek için tarçın ve hatta acı biber içeren baharatlı bir tada sahiptir. Bu ürün genellikle dondurma veya shake olarak paketlenir.

Vanilyalı Badem Sütü: Bu tür badem sütü kremsi ve yoğundur ancak şeker içermez. Ayrıca içeceğe herhangi bir tatlandırıcı eklenmez; ancak eser miktarda A, B1 ve B2 vitaminleri içerir.

Çilekli Badem Sütü: Bu tür badem sütü, ürüne çilek aroması eklemek için çilek ve kamış suyu gibi tatlandırıcılar gibi ek maddeler içerir. Shake veya dondurma ürünü olarak paketlenir.

Vişne Kremalı Çikolatalı Badem Sütü: Bu badem sütü çikolata aromasına sahiptir ve bitter çikolata seçeneği ile de satılır. Ayrıca dondurma ürünü olarak paketlenir ve kakaodan kanser riskini azaltabilecek serbest radikaller ve antioksidanlar içerir. Vegan ürün herhangi bir süt ürünü veya hayvansal ürün içermez, ancak gliserin, guar zamkı ve karagenan gibi dolgu maddeleri içerir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu