Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Cilt Bakımında Kullanılan Asitler Nelerdir? Yeni Başlayanlar İçin Cilt Asitleri  

Reklam

Hollywood yıldızlarının cilt bakım rutinlerinden eksik etmedikleri cilt asitleri son yıllarda ülkemizde de popüler olmaya başladı. Asit ve cildi yan yana düşünemeyenler için hemen açıklayalım, bu asitler halihazırda yüzümüzde bulunan fakat eksikliğinde cilt sorunlarına sebep olan bileşikler aslında. Yani doğru cilt tipinde doğru miktarda kullanılan asitlerin hiçbir yan etkisi yok! Peki bahsettiğimiz bu cilt bakımında kullanılan asitler nelerdir? Sizler için yazımızda yeni başlayanlar için cilt asitlerini anlattık. Gelin yakından inceleyelim… 

İçindekiler

Cilt Bakımında Hangi Asitler Kullanılır? 

Cildimizin sağlığı için asitlerin yeri oldukça önemli. Cilt bakımında kullanılan asitler şunlardır: Hyaluronik Asit, Glikolik Asit, Salisilik Asit, Askorbik Asit (C Vitamini olarak da geçer), Retinoik Asit (Retinol). Bu asitler cilt bakım rutinine eklendiğinde oldukça faydalıdır. Her asidin farklı bir etkisi mevcuttur. Kendi cilt sorununuza göre asit kullanabilirsiniz. 

Cilt Bakımında Kullanılan Asitler| Glikolik Asit Nedir? Ne İçin Kullanılır? 

Cilt için faydalı olan Alfa Hidroksi Asitler grubunun en küçük moleküllü üyesi Glikolik Asit’tir. Molekül yapısının küçük olması sebebiyle cildin alt katmanlarına kolayca erişebilir. Tüm cilt tipleri için uygundur. Güneş hasarı almış ve yaşlanma belirtileri gözlenen ciltlerde kullanılabilir. Ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olur. Düzenli kullanıma uygundur.

Düzenli kullanımda cildin elastik yapısını kazanmasına, yumuşak ve pürüzsüz olmasına yardımcı olur. İnce kırışıklıkları açar ve cilt üzerindeki renk eşitsizliklerini giderir.  

cilt bakım asitleri
cilt bakım asitleri

Medikal Cilt Bakımı Nedir, Nasıl Yapılır?Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?Kore Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? | Kore Cilt Bakım Ürünleri adlı yazı dizilerimize de bakabilirsiniz.

Cilt için Hyaluronik Asit Nedir? 

İsminde asit geçmesine aldanmayın! Hyaluronik Asit aslında bir asit değildir ve cildin yapıtaşında da bulunan bir çeşit şeker molekülüdür. Cildin dolgun ve genç görünmesini sağlar. Belli bir yaşa gelindiğinde vücudun Hyaluronik Asit üretimi yavaşlar.

Siz de bakım rutininize bu asidi ekleyerek cildinizin daha nemli olmasını sağlayabilirsiniz. Tüm cilt tipleri için uygundur. Düzenli kullanıma uygundur ve göz çevresi için de kullanılabilir. Cildin elastik yapısına katkı sağlar.  

Yüz İçin C Vitamini Faydalı Mı? 

C Vitamini vücut için en etkili antioksidandır. Diğerleri gibi vücutta sentezlenemeyen bu vitamin dışarıdan alınır. C Vitamini hava kirliliği, zararlı güneş ışınları ve sigara dumanından cildi korur. Tüm cilt tiplerinde kullanılabilir. Düzenli kullanıldığında cildin daha sağlıklı ve dolgun olmasına yardımcı olur. Yaşlanma belirtilerini ve ince kırışıklıkları iyileştirir. 

Yeni Başlayacak Olanlar Hangi Asitleri Kullanmalı? 

Daha önce cilt asiti kullanmadıysanız ve yeni başlayacaksanız doğru miktar çok önemli. Asit kullanmaya başlamadan önce mutlaka bir dermatolog ile görüşün. Çünkü bir cilt sorununuz için asit kullanmak belki de başka bir cilt sorununuz için zararlı olabilir.

hangi asit ne işe yarar
hangi asit ne işe yarar

Doğru asit kombinasyonları ve miktarı uzman hekim tarafından kararlaştırılmalıdır. Cilt asitlerine başlayanlar için her zaman en düşük oranlı içerikleri kullanmak önemlidir. Böylece cildinizin vereceği tepkileri gözlemlemek daha kolay olur ve size iyi gelmeyen ürünü zarar görmeden kesebilirsiniz. 

Her cilt tipi için doğru asidi kullanmak önemlidir bu yüzden özellikle hassas bir cilde sahipseniz uzmana danışmadan asitlere başlamanızı tavsiye etmeyiz. Hassas olmayan ciltler ise sorunlarına göre asitlere düşük oranlarla başlayabilir. 

Cilt Bakımında Kullanılan Asitler| Salisilik Asit Ne İçin Kullanılır? 

Salisilik Asit Beta Hidroksi Asit grubunda yer alır. Yağlanmaya eğilimli ve sivilceli ciltlerde, siyah nokta ve gözenek sorunlarında kullanılabilir. Ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olur. Anti bakteriyal özelliğe sahiptir. Cilt kızarıklarında cildin yatışmasına destek olur. Nazik yapısı ile hassas ve egzamalı ciltler için de uygundur. Tüm cilt tiplerinde kullanılabilir. Düzenli ve günlük kullanıma uygundur. Cildin kaybettiği nemi kazanmasında rol oynar. 

Cilt Asiti Kullananlar ve Yorumları 

“Glikolik asidi ilk kullanmaya başladığımda yüzümü çok yakmıştı. Bir süre daha devam etti bu yanma hissi. Ama sonuç gerçekten çok iyi oldu.” 

“Hyaluronik asidi bir süredir kullanıyorum. Hem yüz hem de dekolte ve boyunda kullanıyorum. Gül suyu ile yüzümü temizleyip serumu sürüyorum. Musluk suları klorlu olduğu için bence gül suyu daha iyi bir alternatif. Çok memnunum herkese tavsiye ederim.” 

“C Vitamini ve Hylauronik Asiti birlikte kullanıyorum. Nemli cilde düzenli olarak uyguladığınızda çok başarılı. Hem parlaklık hem nem sağlıyor.” 

“Akşam yatmadan önce Retinol kullanıyorum. Düşük oranlı başlamıştım ama cildim hassas olduğu için düşük oranla devam ediyorum. 1 ay olmak üzere. Çok memnunum. Gece rutinimde kullanıyorum sadece. Gündüzleri ise bol güneş kremi kullanıyorum.” 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu